62 درصد بیماران کرونایی بیکار شده زن هستند، رنج روانی زنان از گسترش کووید19

به گزارش مسافرت رو، عضو هیات مدیره انجمن ایرانی مطالعات زنان، گفت: بر اساس گزارش موسسه های اجتماعی و شاخص جنسیت مرکز توسعه (SIGI) سازمان همکاری و توسعه مالی OECD، در سراسر دنیا زنان مراقبت های بسیار بیشتری از مردان انجام می دهند، بنابراین زنان تا 10 برابر بیشتر از مردان، محدودیت های سفر، قرنطینه های منزل، تعطیلی مدارس و مراکز مراقبت روزانه و افزایش خطراتی که خانواده های مسن با آن رو به رو هستند را به عنوان بار، بر دوش دارند.

62 درصد بیماران کرونایی بیکار شده زن هستند، رنج روانی زنان از گسترش کووید19

تهمینه شاوردی در گفت وگوبا خبرنگاران، با بیان اینکه حدود 85٪ از پرستاران و ماماها را در 104 کشوری که داده های آنها در دسترس است زنان تشکیل می دهند، گفت: زنان تقریبا 79 درصد از نیروی کار در مراقبت های بهداشتی را تشکیل می دهند و این امر آنها را در معرض خطر بیشتر عفونت در پاندمی کووید 19 قرار می دهد.

دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی، به دغدغه زنان در دوران پاندمی کووید 19 پرداخت و گفت: زنان به دلیل نقش ها و مسئولیت متعدد و متنوع در خانواده بیشتر دغدغه ابتلا به بیماری را دارند. آمار نشان می دهد در ایران 62 درصد بیماران کرونایی که شغل خود را از دست داده اند زن هستند.

زنان حدود 70 درصد از امور مراقبت خانواده را انجام می دهند

همچنین وی معتقد است که بر اساس آخرین اطلاعات موسسه ملی آمار و اطلاعات ایتالیا(LIstat)، زنان بین 25 تا 44 سال حدود 70 درصد از امور مراقبت را در خانواده ها انجام می دهند.

به گفته این جامعه شناس، دغدغه نگهداری فرزندان کوچک در زمان عدم حضور مادر در خانه به دلیل اینکه والدین سالمند ترس از ابتلا شدن به بیماری را دارند نیز از جمله دغدغه زنان در پاندمی کووید 19 بوده است.

زنان سه برابر بیشتر از مردان از پیامدهای روانی گسترش کووید 19 رنج می برند

شاوردی ادامه داد: گرچه تقریبا هیچ کس از اضطراب، نگرانی و آسیب های عاطفی ویروس کرونا در امان نیست، اما نتایج پژوهش موسسه Care نشان داده است که در دنیا، زنان تقریبا سه برابر بیش از مردان از پیامدهای روانی گسترش ویروس کووید 19 نظیر اضطراب، کاهش اشتها و ناتوانی درخواب و عدم توان کافی برای انجام کارهای روزمره رنج می برند.

وی اضافه نمود: بیش از 80 درصد بیماران مبتلا به کرونا خفیف نیازمند استراحت در منزل هستند و زنان نقش عمده و مهمی در مراقبت و حمایت افراد بیمار در خانه، افزون بر سایر مسئولیت های خود را دارند.

اثر کووید 19 بر ازدواج و تشکیل خانواده

عضو هیات مدیره انجمن ایرانی مطالعات زنان با اشاره به اثرات منفی کووید 19 بر ازدواج و تشکیل خانواده گفت: حوادث طبیعی و بحران های اجتماعی به دلیل وارد کردن شوک های مالی و روحی-روانی باعث ایجاد عدم اطمینان نسبت به آینده می شوند و تأثیر منفی بر رفتار و تصمیمات افراد از جمله تشکیل خانواده، ازدواج و فرزندآوری می گذارد.

اتکاء بیشتر فرزندان به مادر در دوران پاندمی کووید 19

همچنین دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی، صرف زمان بیشتر برای ضدعفونی مواد غذایی و سایر کالای خریداری شده و سطوح و وسایل منزل، نظارت مضاعف بر امور درسی فرزندان به دلیل تعطیلی مدارس و مجازی شدن کلاسهای درس نسبت به قبل در کنار مسائل دانش آموزان در شیوه یادگیری مجازی و اتکاء بیشتر به مادر، تامین گوشی هوشمند و تبلت برای استفاده فرزندان از آموزش مجازی مدرسه و کنترل نرم افزاری آنها را نیز از جمله دغدغه های زنان در پاندمی کووید 19 برشمرد.

زنان در تیررس تعدیل نیرو کار

وی با اشاره به دغدغه از دست دادن شغل به دلیل مسائل سازمان ها و امکان تعدیل نیرو، اظهار کرد: سازمانها به دلیل کاهش فروش کالا یا خدمات با بحران های مالی مواجهه شده اند. بعضا ناگزیر به تعدیل نیروی انسانی می شوند. از آنجایی که عموماً خانم ها در تیررس تعدیل قرار می گیرند، این امر به نگرانی آنها دامن می زند. این امر در میان زنان سرپرست خانوار بیشتر است.

این جامعه شناس خاطر نشان کرد: گزارش مرکز آمار ایران درباره نرخ بیکاری در بهار 99 نشان می دهد که جمعیت زنان شاغل 15 سال به بالا از چهار میلیون و 474 هزار و 436 نفر در بهار سال گذشته به سه میلیون و 789 هزار 663 نفر در بهار امسال رسیده است.

آسیب پذیری بیشتر زنان در برابر بحران کووید 19

وی همچنین این را هم گفت که بعضی از تحقیقات نشان داده است زنان امروزه به دلیل نقش ها و مسئولیت های متعددی که در خانواده و جامعه به عهده دارند بیش از مردان در مقابل این بحران آسیب پذیر هستند.

شاوردی در انتها با بیان اینکه تقریبا 60 درصد زنان در سراسر دنیا در مشاغل غیر رسمی کار می نمایند، درآمد و پس انداز کمتری دارند و بیشتر در معرض خطر فقر قرار دارند، گفت: تجربه بیمارهای فراگیر و عفونی را در حافظه تاریخی خود بارها ثبت نموده است و آزمون های پیروز و ناپیروزی را در این زمینه پشت سر گذاشته است لکن به نظر می رسد این تجارب نتوانسته در مواجهه با پاندومی کرونا چندان قابل استفاده باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1602

به "62 درصد بیماران کرونایی بیکار شده زن هستند، رنج روانی زنان از گسترش کووید19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "62 درصد بیماران کرونایی بیکار شده زن هستند، رنج روانی زنان از گسترش کووید19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید