واکنش سردار جلالی به سلاح بیولوژیک بودن کرونا ، حمله زیستی علیه اقتصاد چین و ایران روی داده است؟

به گزارش مسافرت رو، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: منشاء توسعه کرونا با شواهد و قرائن تحلیلی و راهبردی و برخی نکات خبری به دشمن ارجاع می گردد اما اثبات تخصصی آن احتیاج به آنالیز های آزمایشگاهی و مقایسه بین ژنوم ویروس اولیه ثبت شده و نتایج مطالعه روی ژنوم های جدید از نظر نوع تغییرات عامدانه روی آن دارد.

واکنش سردار جلالی به سلاح بیولوژیک بودن کرونا ، حمله زیستی علیه اقتصاد چین و ایران روی داده است؟

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، اولین مورد از ابتلا به کرونا ویروس جدید با نام کووید-19 در کشور، سی ام بهمن ماه اعلام شد که نخستین مبتلایان، در شهر قم بودند و تا روز دوشنبه (12 اسفند) تعداد مبتلایان به این ویروس در کشور 1501 نفر و تعداد جانباختگان نیز 66 نفر است. از همان ابتدای شیوع بحث های مختلفی پیرامون این ویروس از جمله سلاح بیولوژیک بودن آن برای تحت تاثیر قرار دادن اقتصاد چین و ایران با استناد به بعضی گزاره های تاریخی و رسانه ای مطرح شده است.

  • دستیار ویژه لاریجانی: احتمال جنگ بیولوژیک کاخ سفید توسط ویروس کرونا وجود دارد

از زمان شروع شیوع این ویروس، ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا به ریاست وزیر بهداشت، مدیریت کنترل و مقابله با این ویروس در کشور را بر عهده گرفت که از نیروهای مسلح نیز، وزیر دفاع و رئیس سازمان پدافند غیرعامل در این ستاد عضویت دارند؛ برای آنالیز ابعاد مختلف کرونا ویروس جدید از جمله گزاره سلاح بیولوژیک بودن کرونا با سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور مصاحبه کردیم.

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در مورد شیوع ویروس کرونا در کشور با تبیین نقش و وظایف سازمان پدافند غیرعامل، گفت: سازمان پدافند غیرعامل کشور مأموریت سیاست­گذاری، برنامه ریزی، راهنمایی، سازماندهی، نظارت و راهبری موضوع پدافند غیرعامل و آمادگی و ارتقای مقاومت ملی، پایش تهدیدات، تسهیل مدیریت بحران و تداوم کارنمودهای ضروری کشور و صیانت و یاری به اداره مردم در راستای مصون سازی کشور در برابر انواع تهدیدات دشمن را برعهده دارد.

  • اثبات فرضیه کرونا یک سلاح بیولوژیک است احتیاج به آنالیز ­های آزمایشگاهی دارد

سردار جلالی در پاسخ به این سوال که گفته می شود ویروس کرونا ساخته شده از سوی بعضی کشور برای تحت تاثیر قراردادن اقتصاد چین و ایران است، گفت: منشاء توسعه کرونا با شواهد و قرائن تحلیلی و راهبردی وبعضی نکات خبری به دشمن ارجاع می شود، اما اثبات تخصصی آن احتیاج به آنالیز های آزمایشگاهی و مقایسه بین ژنوم ویروس اولیه ثبت شده و نتایج مطالعه بر روی ژنوم های جدید از نظر نوع تغییرات عامدانه روی آن دارد.

وی ادامه داد: هرچند آنالیز پیامدهای این ویروس از نظر میزان تلفات یا وسعت همه گیری و نوع موج رسانه ای حاکم بر آن در جهت تشدید ترس و وحشت و نگرانی بین مردم این فرضیه را تقویت می نماید که یک حمله زیستی با اهداف مالی علیه چین و ایران روی داده است.

  • ساختار اصلی مقابله با تهدیدات زیستی قرارگاه پدافند زیستی کشور است

سردار جلالی با اشاره به اینکه راهنمایی و راهبری مقابله با تهدیدات نوین (سایبری، زیستی، پرتوی و شیمیایی) با تشـکیل و سازماندهی قرارگاه ­های پدافند غیرعامل در موضوعات مرتبط با تهدید از جمله ماموریت های عملیاتی این سازمان است، گفت: بر همین مبنا قرارگاه پدافند زیستی از سال 1392 تشکیل شده است که موضوع مقابله با تهدیدات زیستی و مدیریت بحران های ناشی از آن را بر عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه سازمان پدافند غیرعامل کشور در سالهای اخیر ساختارسازی مناسبی در راستای ارتقای آمادگی عمومی در کشور ایجاد نموده است، گفت: تشکیل قرارگاه های پدافند زیستی در استانها و انتصاب استانداران به عنوان فرمانده قرارگاه پدافند زیستی با حکمریاستمحترم ستادکل نیروهای مسلح از جلمه این اقدامات است.

  • شبیه سازی شیوع اپیدمی ها در سال 1396 در فرودگاه امام خمینی(ره) تمرین شد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه طی سه سال گذشته بیش از ده رزمایش صرفا در حوزه پدافند زیستی در کشور اجرا شده است، گفت: برای مثال در سال1396 رزمایش مقابله با شیوع بیماری های واگیردار در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)اجرا شده که دقیقا شرایط کنونی را شبیه سازی کرد و در خلال آن وظایف دستگاه های ذی ربط مشخص، آموزش و تمرین شده است.

  • تصمیم دولت برای ایجاد یک ساختار جدید برای مقابله با ویروس کرونا

سردار جلالی با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع ویروس کرونا در چین قرارگاه پدافند زیستی در مرکز و سایر استان ها به حالت آماده باش درآمده است، گفت: این قرارگاه طی جلسات مکرر با دستگاه های دارای نقش و وظیفه در پدافند زیستی و همچنین اعلام هشدار برای دستگاه های مرتبط با مقابله با تهدید اقدام کرد و همچنین طی همکاری نزدیک با وزارت کشور دستورالعمل های تشکیل، فعالسازی و اقدامات اجرایی پدافند زیستی استانها را تهیه و ابلاغ نمود. در واقع در شرایطی که هنوز وجود ویروس کرونا در کشور در آزمایشگاه های تشخیصی وزارت بهداشت تایید نشده بود بیشتر تمرکز بر پیشگیری وآماده سازی دستگاه های اجرایی بود.

  • ارسال دستورالعمل های مقابله با شیوع ویروس کرونابه دستگاه های ذیربط

وی ادامه داد: پس از تایید وجود ویروس کرونا در کشور طی نامه ای به وزارت کشور، بهداشت و درمان و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی دستورالعمل های اجرایی تهیه و ارسال شد و همچنین ایجاد هماهنگی بین نیروهای مسلح ودستگاه های اجرائی در حوزه پدافند زیستی نیز در دستور کار نهاده شد. در این شرایط هیئت محترم دولت و شورای عالی امنیت ملی مسئولیت ستاد مقابله با کرونا را به وزیر محترم بهداشت و درمان ابلاغ نمودند و سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز با شرکت در جلسات ستاد مقابله با کرونا حداکثر مساعی خود را در جهت مقابله با اپیدمی ناشی از ویروس کرونا داشته است.

  • هشدارهای لازم درخصوص کرونا به دستگاه های ذی ربط داده شده بود

وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان پدافند غیرعامل کشور هشدارهای لازم در مورد ابعاد شیوع ویروس کرونا را به دستگاه های اجرایی داده بود، گفت: بله این هشدارها به صورت کتبی چند هفته قبل از شیوع بیماری برای دستگاه های مسئول ابلاغ شده بود.

سردار جلالی ادامه داد: ما همچنین آئین نامه مرزبانی زیستی و دستورالعمل نحوه روبرو رسانه ای با شیوع این ویروس را برای همه دستگاه های ذی ربط پیش از شروع بحران ابلاغ نموده بودیم.

  • فرماندهی ستاد ملی باید همه جانبه نگر باشد

وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی مدیریت و فرماندهی مقابله با شیوع ویروس کرونا با دولت است و نیروهای مسلح و سازمان پدافند غیرعامل کشور صرفا به عنوان عضو ستاد مشارکت دارند، گفت: البته ما در این ستاد به صورت فعالانه مشارکت داریم و پیشنهادات خود را ارائه می دهیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه از نظر ما فرماندهی و مدیریت ستاد مقابله با کرونا باید جامع نگری بیشتری داشته باشد، خاطرنشان نمود: شیوع ویروس کرونا صرفا در ابعاد بهداشتی و درمانی خلاصه نمی شود بلکه در حوزه های مالی، اجتماعی، رسانه ای، امنیتی، قضایی و ... نیز ستاد باید با تشکیل کارگروه های کارشناسی قوی تر وارد عمل شود.

  • امروز روز گلایه کردن و سیاه نمایی نیست

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه امروز شرایط کشور جای گلایه کردن و سیاه نمایی نیست، ادامه داد: پیشنهاد ما آن است ستاد مقابله با کرونا به ریاست معاون اول تشکیل شود و همه به وزیر بهداشت و درمان یاری نمایند تا بتواند در جبهه تشخیص و درمان پیروز باشد.

  • موج سواری جبهه رسانه ای دشمن بر روی موضوع کرونا

وی همچنین با تقدیر از رسانه های داخلی که در شرایط فعلی بار مطلع سازی و اطلاع رسانی به جامعه را در روبروه با ویروس کرونا به دوش می کشند، گفت: باید دقت داشته باشیم که جریان رسانه ای وابسته به خارج کوشش دارد تا با ایجاد هراس عمومی و القای ناکارآمدی نظام بهداشت و درمان، مردم را مایوس و مستاصل کند.

سردار جلالی ادامه داد: سیاسی کردن مقابله با کرونا، بازی با آمار و جمع و تفریق های کاذب، رو در رو قرار دادن مذهب با سلامت مردم به دروغ و ... از جمله راهکارهای عملیات روانی جبهه رسانه ای دشمن است که باید مورد توجه مردم و فعالان رسانه ای باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در انتها با تقدیر مجدد از مدافعان سلامت ملت که این روزها بعضا با دست خالی درحال خدمت رسانی به مردم هستند، گفت: قطعا طی روزهای آینده مسائل پشتیبانی و تأمین وسایل حفاظت شخصی با کوشش ستاد ملی مدیریت کرونا مرتفع خواهد شد و ملت ما با اعتماد همیشگی به نظام سلامت کشور و عمل به نکات بهداشتی این چالش را با پیروزیت پشت سر خواهند گذاشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 919

به "واکنش سردار جلالی به سلاح بیولوژیک بودن کرونا ، حمله زیستی علیه اقتصاد چین و ایران روی داده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سردار جلالی به سلاح بیولوژیک بودن کرونا ، حمله زیستی علیه اقتصاد چین و ایران روی داده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید