22 روز تا اجرای صدور مجوز های الکترونیکی کسب و کار

به گزارش مسافرت رو، رئیس مرکز بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد، 18 اسفند ماه را آخرین فرصت دستگاه های مرجع صدور مجوز های کسب و کار برای بارگذاری مدارک مورد احتیاج این مجوز ها گفت.

22 روز تا اجرای صدور مجوز های الکترونیکی کسب و کار

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، به گفته امیر سیاح تمام دستگاه هایی که مجوز کسب و کار صادر می نمایند باید به صورت الکترونیک این کار را انجام دهند و چنانچه متقاضی را به صورت حضوری فرا بخوانند، جرم است.

سیاح در گفت وگویی یادآور شد: دستگاه های اجرایی ما 100 سال است که عادت نموده اند ماموران خود را به محل کسب و کار مردم اعزام نمایند و مامور با مشاهده کسب و کار اعلام نظر کند که مردم می توانند کار نمایند یا خیر، اما این فرایند باید پایان پیدا کند.

وی گفت: بعضی دستگاه ها هنوز باور ننموده اند که مجوز های کسب و کار باید الکترونیک گردد و گمان می نمایند دولت این قانون را اجرا نخواهد کرد در صورتی که از 18 اسفند به بعد دیگر اجازه نخواهیم داد، دستگاه های مختلف به کاغذبازی ادامه دهند.

صدور مجوز های کسب و کار باید شفاف و الکترونیکی گردد

معاون مالی وزیر امور مالی و دارایی نیز گفت: از مواردی که تا 18 اسفند در صدور مجوز های کسب و کار باید عملیاتی گردد شفاف شدن صدور مجوز ها و الکترونیکی شدن فرآیند آن است.

سید محمد هادی سبحانیان با بیان اینکه در بخش صورت مجوز های کسب و کار قوانین مترقی داریم، اضافه نمود: از آنجا که دستگاه های صادرنماینده مجوز، تعارض منافع و امضای طلایی دارند، دریافت مجوز بسیار سخت و شفاف سازی فرآیند صدور مجوز ها نیز مشکل شده است.

وی اضافه نمود: این در حالیست که در اسناد تحولی دولت آمده که باید به سمت صدور مجوز های کسب و کار برود تا مردم آثار خوب آن را در زندگی احساس نمایند.

سبحانیان توضیح داد: در تبصره 18 قانون بودجه سال جاری در موضوع تسهیلات پرداختی به کسب و کار ها که منجر به اشتغال می گردد تقریباً در 6 ماهه اول سال اتفاقی نیفتاد، ولی در 6 ماهه دوم سال اقدامات بسیار گسترده به وسیله دستگاه انجام شد.

معاون مالی وزیر اقتصاد با بیان اینکه حدود 5 ماه از فعالیت مرکز پایش کسب و کار برای شفاف شدن مجوز ها می گذرد، اضافه نمود: الکترونیکی شدن صدور مجوز های کسب و کار، شرط لازم در قانون است و دستگاه ها باید درگاه های تخصصی وزارتخانه ها را به درگاه ملی متصل نمایند.

به گفته سبحانیان، الکترونیکی شدن صدور مجوز های کسب و کار، شرط لازم در قانون است، اما شرط مکمل آن این است که از درگاه ملی این مجوز ها به دست مردم برسد یعنی اینکه دستگاه ها باید درگاه های تخصصی وزارتخانه ها را به درگاه ملی متصل نمایند، چون بتوانیم گزارشی از تعداد درخواست مجوز در وزارتخانه ها بعلاوه گزارشی از تعداد مجوز های صادر شده، صادر نشده و زمان اخذ مجوز داشته باشیم.

سبحانیان گفت: بر اساس آمار در وزارت صمت 59 مجوز شناسایی شده که از این تعداد 40 مورد تأیید محور و 19 مورد ثبت محور است و از 59 مجوز که به وزارت صمت ارسال کردیم، هشت مجوز را با کاربرگ برگرداندند و این هشت مجوز هم مورد تأیید ما نبوده یعنی مؤلفه هایی در کاربرگ ها وجود داشت که از شفافیت لازم برخوردار نبوده است.

به گزارش ایرنا، آغاز کسب و کار تازه در ایران به هیچ وجه مسئله ساده و پیش پا افتاده ای نبوده و برعکس کارآفرینان را با چالش ها و مسائلی روبرو نموده است؛ فرایند پیچیده و طاقت فرسای اخذ مجوز های آغاز کسب وکار یکی از مسائل مالی ما طی سالیان گذشته بوده و برای آغاز هر کسب وکار، مردم باید کلی ضوابط و پیچ و خم اداری را طی نمایند تا مجوز بگیرند؛ این جهت سخت و طولانی موجب شد که به تعداد زیادی از متقاضیان مجوز داده نگردد یا بسیاری از آن ها در طی این مراحل زمان بر، از آغاز کسب وکار خود منصرف شوند.

برای حل این مسائل، کمیسیون تلفیق مجلس به تازگی مصوب کرد که: کلیه امور مربوط به مجوز های کسب وکار از قبیل دریافت تقاضا، پاسخ دهی به استعلام ها و تاییدیه ها و صدور مجوز، صرفاً به وسیله درگاه ملی مجوز های کشور انجام می گردد و اخذ هرگونه هزینه بابت خدمات صدور مجوز و امور مربوطه خارج از سامانه مذکور به وسیله دستگاه های دولتی ممنوع است.

با تصویب این مصوبه گام مهمی در راستای تسهیل صدور مجوز های کسب وکار برداشته شد و مانع برخورد های سلیقه ای و کاغذبازی های اداری خواهد شد ضمن اینکه تمامی فرایند اخذ مجوز شفاف می گردد و کار ها در یک چارچوب تعیین و در یک درگاه یعنی درگاه ملی صدور مجوز های کشور انجام می گردد و مهمتراینکه نظارت بر وزارتخانه ها و سازمان های متولی بیشتر و امضاء های طلایی از آن ها گرفته خواهد شئ.

اکنون رئیس مرکز بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد نیز از الکترونیکی شدن صدور مجوز ها کسب و کار خبر داده و فراخوان فرد متقاضی و یا برخورد سلیقه ای با متقاضیان مجوز کسب و کار را عملی غیر قانونی دانسته و 18 اسفند را به عنوان آخرین فرصت برای دستگاه های مرجع صدور مجوز های کسب و کار و بارگذاری مدارک اعلام نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 خرداد 1401 بروزرسانی: 8 خرداد 1401 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2116

به "22 روز تا اجرای صدور مجوز های الکترونیکی کسب و کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "22 روز تا اجرای صدور مجوز های الکترونیکی کسب و کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید