10 خاصیت مهم هندوانه برای سلامتی

به گزارش مسافرت رو، هندوانه یک میوه خوشمزه تابستانی است که در سنت های دیرین ایرانی مانند شب یلدا هم صندلی ویژه ای دارد و به عنوان یک نماد به کار می رود. از دیرباز باور بر این بوده که اگر مقداری هندوانه در شب چله بخورند در سراسر زمستان از سرما و بیماری در امان خواهند بود. جدا از این که چنین تصوری صحیح است یا چیزی بیش از یک افسانه نیست، آنالیز فواید هندوانه نشان می دهد این میوه واقعا برای سلامتی مفید است. هر پیمانه هندوانه فقط حاوی 46 کالری است در حالی که مقادیر زیادی ویتامین C، ویتامین A و ترکیبات گیاهی سالم دارد. بنابراین بدون شک قرار دادن این خوراکی مفید در رژیم غذایی برای سلامتی شما مفید خواهد بود. در این مقاله شما را با فواید هنداونه از جمله خواص هندوانه برای پوست و مو و قلب آشنا خواهیم کرد.

10 خاصیت مهم هندوانه برای سلامتی

1. به تأمین آب بدن یاری می نماید

نوشیدن آب یک راه چاره مهم برای تأمین آب مورد احتیاج بدن است و باعث حفظ رطوبت بدن می شود. ولی خوردن بعضی مواد غذایی که حاوی میزان زیادی آب هستند نیز می تواند برای تأمین آب بدن یاری نماینده باشد. شاید برایتان عجیب باشد ولی باید بدانید که 92 درصد از هندوانه را آب تشکیل می دهد. حجم زیاد آب در میوه و سبزیجات موجب می شود که بعد از خوردن آنها احساس سیری کنید. ترکیب آب و فیبر در این خوراکی ها به این معنی است که بدون اینکه کالری زیادی را وارد بدن خود کنید، در حال مصرف حجم مناسب ماده غذایی هستید.

2. حاوی مواد مغذی و ترکیبات گیاهی مفید است

هندوانه یکی از کم کالری ترین میوه ها به شمار می رود. همان طور که گفته شد در هر پیمانه از هندوانه که وزن آن 154 گرم است، فقط 46 کالری وجود دارد. این میزان کالری از کم شیرین ترین میوه ها مانند انواع بری نیز کمتر است. یک پیمانه هندوانه مواد مغذی بسیاری دارد که شامل ویتامین و مواد معدنی زیر می شود.

  • ویتامین ث: 21 درصد از دوز مصرفی روزانه
  • ویتامین آ: 18 درصد از دوز مصرفی روزانه
  • پتاسیم: 5 درصد از دوز مصرفی روزانه
  • منیزیم: 4 درصد از دوز مصرفی روزانه
  • ویتامین ب 1، ب 5 و ب 6: 3 درصد از دوز مصرفی روزانه

همچنین هندوانه حاوی میزان زیادی کاروتنوئید از جمله بتا-کاروتن و لیکوپن است. سیترولین که یک آمینو اسید لازم است، نیز در هندوانه یافت می شود. مهم ترین آنتی اکسیدان های هندوانه عبارت اند از:

  • ویتامین ث: آنتی اکسیدانی که به جلوگیری از آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد یاری می نماید.
  • کاروتنوئید: دسته ای از ترکیبات گیاهی که شامل آلفا-کاروتن و بتا-کاروتن می شود و بدن آنها را به ویتامین آ تبدیل می نماید.
  • لیکوپن: نوعی کاروتنوئید است که به ویتامین آ تبدیل نمی شود. این آنتی اکسیدان قوی رنگ قرمز را به مواد غذایی از جمله گوجه فرنگی و هندوانه اضافه می نماید و بسیاری از خواص سلامتی را به دنبال دارد.
  • کوکوربیتاسین ای: ترکیبی گیاهی است که اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد. بیتر ملون که در خانواده هندوانه واقع شده است، حاوی کوکوربیتاسین ای بیشتری است.

3. حاوی ترکیباتی است که به جلوگیری از سرطان یاری می نماید

محققان بر روی لیکوپن و دیگر ترکیبات گیاهی ویژه ای که در هندوانه وجود دارد، تحقیقاتی انجام داده اند تا ببینند که آیا اثر ضد سرطانی دارد یا خیر. نتایج نشان داده که مصرف لیکوپن با احتمال کمتری در ابتلا به بعضی از سرطان ها همراه است. قوی ترین ارتباط دیده شده بین لیکوپن و سرطان سیستم گوارش بوده است. همچنین نتایج به دست آمده نشان می دهد سرطان با کم کردن فاکتور رشد شبه انسولین کاهش یافته است، این ماده پروتئینی است که در تقسیم سلولی نقش دارد و میزان بالای آن با بیماری سرطان مرتبط است. این ماده همچنین برای توانایی اش در مهار رشد تومور مورد آنالیز قرار گرفته است.

4. سلامت قلب را بهبود می بخشد

بیماری قلبی یکی از دلایل مرگ در سراسر دنیا است. عوامل مختلف در سبک زندگی مانند رژیم غذایی، می تواند ریسک حمله قلبی و سکته را به وسیله کاهش فشار خون و سطح کلسترول کم کند. مواد مغذی بسیاری در هندوانه وجود دارد که برای سلامت قلب مفید است. بر اساس مطالعات صورت گرفته لیکوپن می تواند کلسترول و فشار خون را کم کند. همچنین می تواند در جلوگیری از آسیب اکسیداتیو کلسترول نیز یاری نماینده باشد. با توجه به مطالعات صورت گرفته لیکوپن همچنین می تواند سفتی و ضخامت دیواره های شریانی خون را کاهش دهد.

هندوانه حاوی ماده ای به نام سیترولین است، این اسید آمینه می تواند سطح اکسید نیتریک بدن را افزایش دهد. اکسید نیتریک به انبساط رگ های خونی یاری می نماید و همین نکته باعث کاهش فشار خون می شود. ویتامین ها و مواد معدنی دیگر مانند ویتامین آ، ب 6، ث، منیزیم و پتاسیم موجود در هندوانه نیز برای قلب مفید هستند.

5. التهاب و استرس اکسیداتیو را کم می نماید

التهاب یکی از دلایل اصلی در بسیاری از بیماری های مزمن به شمار می رود. هندوانه می تواند سبب کاهش التهاب و آسیب اکسیدانی شود، چرا که غنی از آنتی اکسیدان های ضد التهابی لیکوپن و ویتامین ث است. در یک مطالعه صورت گرفته تعدادی داوطلب با آب گوجه فرنگی غنی از لیکوپن و دارای ویتامین ث اضافه شده، تغذیه شدند. به طور کلی، نشانگرهای التهابی آنها کاهش و آنتی اکسیدان ها افزایش یافت. هندوانه دارای هر دو ماده لیکوپن و ویتامین ث است. لیکوپن به عنوان یک آنتی اکسیدان می تواند برای سلامت مغز نیز مفید باشد. برای مثال، ممکن است آغاز و پیشرفت بیماری آلزایمر را به تأخیر بیندازد.

6. هضم را بهبود می بخشد

هندوانه شامل مقدار زیادی آب و مقدار کمی فیبر است که هر دو برای هضم سالم مهم هستند. فیبر می تواند باعث به وجود آمدن حجم مدفوع شود و آب، حرکت دستگاه گوارش را به طور مؤثری بهبود می بخشد. خوردن میوه ها و سبزیجات غنی از آب و فیبر مانند هندوانه، می تواند برای ارتقای حرکات طبیعی روده مفید باشد.

7. خواص هنداونه برای پوست و مو

دو ویتامین موجود در هندوانه یعنی آ و ث برای سلامتی پوست و مو مهم هستند. ویتامین ث به فراوری کلاژن بدن یاری می نماید، این پروتئین پوست را تقویت می نماید و باعث استحکام مو می شود. ویتامین آ نیز برای پوست سالم اهمیت دارد چرا که به فراوری و ترمیم سلول های پوست یاری می نماید. بدون میزان کافی از ویتامین آ، پوست خشک و پوسته پوسته به نظر می رسد. پس از خواص هندوانه برای پوست می توان گفت که هم لیکوپن و هم بتا-کاروتن به محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی نیز یاری می نمایند.

8. خواص تخمه هندوانه

تخمه هندوانه حاوی میزان زیادی منیزیم است که به پاک سازی روده و پوست یاری می نماید. این ماده همچنین برای درمان جوش مفید است. منیزیم از ریزش مو جلوگیری می نماید و رشد مو را هم تحریک می نماید.

9. خواص هندوانه در بارداری

از خواص هندوانه در دوران بارداری می توان به این نکته اشاره نمود که ویتامین ب 6 موجود در تخم هندوانه در جلوگیری از بروز مسائل سیستم عصبی جنین تأثیرگذار است. از دیگر خواص تخمه هندوانه در بارداری آهن موجود در تخم هندوانه است که برای درمان کم خونی آنها پیشنهاد می شود.

10. خواص هندوانه در لاغری و دیابت

بسیاری افراد دوست دارند در خصوص خواص هندوانه در لاغری بدانند. گفته می شود فیبر موجود در تخم هندوانه اشتها را کم می نماید و از این طریق موجب لاغری می شود. همچنین ویتامین و مواد معدنی موجود در تخمه باعث افزایش انرژی بدن می شود. در خصوص خواص هندوانه و دیابت گفته اند تخم هندوانه می تواند به دلیل کاهش گلوکز خون در درمان دیابت تأثیرگذار باشد، ولی بهتر است قبل از مصرف حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 767

به "10 خاصیت مهم هندوانه برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 خاصیت مهم هندوانه برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید