هشدار اتحادیه اروپا درباره شکل گیری جنگ سرد برای تامین واکسن کرونا

به گزارش مسافرت رو، رئیس کمیسیون اروپا پس از آنکه از شرکت های فراوریی انگلیسی و آمریکایی واکسن کرونا نا امید شد و به خرید واکسن های فراوری روسیه روی آورد، نسبت به شکل گیری جنگ سرد برای تامین واکسن کرونا هشدار داد.

هشدار اتحادیه اروپا درباره شکل گیری جنگ سرد برای تامین واکسن کرونا

با ما سفر کنید و با تورهای لحظه آخری اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

اورسولا فورن درلاین با ایراد سخنانی در جلسه مجازی دانشگاه وارویک انگلیس بیان داشت که بعضی کشورها دست یابی به واکسن کرونا را رقابتی بین قدرت های دنیای می بینند؛ اما نگرش خصمانه قدیمی مانند تنش های بین آمریکا و روسیه کمکی به کوشش های دنیای برای مقابله با ویروس کرونا نمی نماید.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا به سرعت در حال گسترش است توضیح داد که تنها رقابت امروز باید علیه مقابله با همه گیری باشد. رئیس کمیسیون اروپا بر همین اساس رقابت بین اروپایی ها، روس ها، چینی ها و آمریکایی ها برای عبور از بحران کرونا را مردود دانست و خاطر نشان کرد: قضیه بسیار جدی است. وی در سخنانش بر لزوم رویکرد متحد و یکپارچه برای عبور از این بحران تاکید نمود.

فون درلاین در حالی این اظهارات را بیان داشت که اتحادیه اروپا از یک سو با تاخیر دریافت واکسن کرونای شرکت فایزر بیونتک امریکا روبرو و از سوی دیگر شرکت انگلیسی-سوئدی آسترازنیکا که با محدودیت فراوری روبروست اعلام نموده که فقط بخشی از تعهد خود به اروپا را می تواند تحویل دهد.

اتحادیه اروپا پیشتر اظهار داشت که آسترازنیکا باید به قرارداد خود با این اتحادیه عمل نموده و 300 میلیون واکسنی را که در ماه اوت پیش خرید شده، تحویل دهد. آسترازنیکا هم پاسخ داد که برای تحویل سفارش اروپا باید از 100 میلیون دوز فروخته شده به انگلیس کم کند که خلاف قراداد این شرکت با انگلیس است؛ ضمن آنکه دولت لندن هم تن به چنین فداکاری نداد.

اتحادیه اروپا سپس محدودیت های صادرات واکسن از حوزه شنگن را تشدید کرد که پس لرزه های آن به ایرلند رسید و منجر به مسدود شدن مرز بین دو ایرلند شد. دولت های انگلیس، ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند تصمیم اتحادیه اروپا را به شدت محکوم نموده و آن را گامی در جهت تضعیف توافقنامه برگزیت خواندند تا بروکسل ناگزیر به عقب نشینی شد.

اینک اتحادیه اروپا به واکسن روسی اسپوتنیک وی چشم دوخته تا کمبود خود را تامین کند. جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته در اوج تنش ها با دولت مسکو راهی روسیه شد تا به بهانه رایزنی درباره تحولات بین المللی زمینه خرید این واکسن را فراهم کند.

او روز آدینه گذشته در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بیان داشت که واکسن اسپوتیک وی دستاورد مفیدی برای همه بشریت است. وی ابراز امیدواری کرد که این محصول بتواند مجوز آژانس دارویی اروپا را کسب کند.

مجارستان پیشتر مجوز تزریق اضطراری این واکسن را در کشور صادر و نخستین کشور اتحادیه اروپاست که از این واکسن استفاده می نماید. قرار است روسیه طی سه ماه آینده دو میلیون دوز واکسن را به مجارستان ارسال کند. با این مقدار دوز یک میلیون نفر می توانند واکسینه شوند.

به هر روی، بد عهدی شرکت های فراوریی انگلیسی و آمریکایی واکسن کرونا، آشفتگی و عدم هماهنگی کارگزاران اتحادیه اروپا در تایید و تامین واکسن ها، بیانگر کمرنگ شدن وعده هایی است که اروپایی ها برای ایمن سازی 70 درصدی جوامع خود تا تابستان 2021 دادند.

پیشتر مدیرکل سازمان دنیای بهداشت نسبت به توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در دنیا هشدار داده و آن را یک فاجعه اخلاقی خوانده بود.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1532

به "هشدار اتحادیه اروپا درباره شکل گیری جنگ سرد برای تامین واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار اتحادیه اروپا درباره شکل گیری جنگ سرد برای تامین واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید