رشد 3.6 درصدی اقتصاد کشور در سال 99

به گزارش مسافرت رو، به گزارش خبرنگاران، اکبر کمیجانی درباره رشد مالی سال 1399 اضافه کرد: از اردیبهشت 97 تا به امروز، اقتصاد ایران در معرض سخت ترین تحریم های ظالمانه قرار داشته که در سال 99 این تحریم ها به اوج خود رسیده است.

رشد 3.6 درصدی اقتصاد کشور در سال 99

وی افزود: از فصل دوم سال گذشته رشد مالی مثبت شد و در فصل سوم و چهارم شرایط بهبود شونده ای را به خوبی شاهد بودیم.

وی ادامه داد: فراوری ناخالص داخلی قیمت های پایه، در فصل چهارم سال 99، به 7/7 درصد رسید که نشان می دهد نسبت به دو فصل قبلی، فرایند افزایشی داشته است بطوریکه در سرانجام سال 99, فراوری ناخالص داخلی (GDP) به 3/6 درصد می رسد.

سرپرست بانک مرکزی اضافه نمود: فراوری ناخالص داخلی به قیمت پایه در فصل دوم 3/5 درصد، فصل سوم 3 درصد و در فصل چهارم 3/6 درصد بود.

وی اضافه نمود: فراوری ناخالص داخلی (GDP) بدون نفت در سال 99، 2/5 درصد بوده که این شرایط حاکی است در سه دوره، فراوری ناخالص داخلی (با نفت و بدون نفت) اقتصاد ایران از حالت رکود خارج شده است و امیدواریم این فرایند بهبود یابد.

کمیجانی بیان نمود: با توجه به اینکه بخش کشاورزی با خشکسالی روبرو بود رشد کشاورزی به 4/5 درصد رسید.

وی ادامه داد: رشد مالی در گروه نفت در سال 98 با منهای 38/7 درصد روبرو بود، اما در سال 99 با 11/2 درصد رشد روبرو شد که در فصل چهارم همان سال، این رقم به 35/8 درصد افزایش یافت.

وی گفت: در گروه صنایع و معادن در سال 98 رشد مالی 2/3 درصد بود که در سال 99 به 7/1 درصد رشد رسید که در فصل چهارم، این رقم به 9/9 درصد افزایش یافت.

کمیجانی با اشاره به اینکه بیشترین آسیب ناشی از کرونا در بخش خدمات بوده است گفت: رشد این گروه در سال 98 منهای 2 دهم درصد بود؛ اگرچه در فصل های اول تا سوم یک تحولاتی ایجاد شد، اما در فصل چهارم با دو دهم درصد منفی روبرو شدیم و رشد گروه خدمات به صفر رسید.

وی ادامه داد: امیدوارم با اقدامات و حمایت هایی، چون اعطای تسهیلات بانکی 75 هزار میلیارد تومانی که تلفیقی از منابع بانک مرکزی و بانک هاست، رشد مالی در این گروه اثرگذار باشد.

وی بیان نمود: در بخش صنعت، شاخص فراوری کارگاه های عظیم صنعتی داریم که در سال 99 در هر 4 بخش این عدد مثبت بوده و در فصل چهارم به رشد 9/1 درصد رسید و رشد سالانه به 8/7 درصد رسیده است.

وی اضافه نمود: از 24 گروه صنعتی، 20 گروه صنعتی از رشد مثبت برخوردار بودند در صورتی که در سال 98 از 26 گروه صنعتی، تنها 15 گروه از رشد مثبت برخوردار بوده اند

کمیجانی ادامه داد: رشد شاخص کارگاه های فراوری صنعتی از 6/1 درصد در سال 98, به 8/7 درصد رسیده است که نشان می دهد بخش صنعت با توجه به فشار ها که بر سر راه فراوری بوده، به خوبی عبور نموده است.

سرپرست بانک مرکزی درباره رشد مالی در بخش هزینه و مخارج توضیح داد: مصرف خصوصی در اثر تورم ناشی از رشد نقدینگی و عدم همراهی کافی افزایش درآمد های خانوار با تورم، باعث تضعیف قدرت خرید شده بود رشد بخش مصرف در سال 98 منهای 7/7 درصد بود، اما در سال 99 به منهای 4 دهم درصد کاهش یافت.

وی ادامه داد: همچنین طی سالیان اخیر در بخش هزینه ها، رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص منفی بوده است.

کمیجانی اضافه نمود: ایجاد ظرفیت های جدید و توانایی فراوری در اقتصاد، نشان می دهد که در سال 98 از منهای 5/9 درصد به 2/5 درصد در سال 99 رسیده که این امر بسیار نوید بخش و بیانگر این است که اقتصاد از ظرفیت های خالی خود در حال استفاده است.

سرپرست بانک مرکزی ادامه داد: اقتصاد آرام آرام از رکود عمیق خارج شده و سه فصل متوالی رشد GDP و بخش های مالی مثبت بوده است.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار حوزه بانک را در صفحه بانک و بیمه خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1752

به "رشد 3.6 درصدی اقتصاد کشور در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 3.6 درصدی اقتصاد کشور در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید