آنالیز طرحی مبنی بر تغییر ذائقه ایرانیان برای استفاده کمتر از برنج

به گزارش مسافرت رو، به گزارش خبرنگاران، پرویز اوسطی در خصوص جلسه امروز (یکشنبه) کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس اظهار کرد: امروز دو موضوع را آنالیز کردیم. موضوع اول ما درخصوص نهاده های دامی بود که با حضور معاونان وزیر اقتصاد و وزیر جهاد کشاورزی موضوع نگهداری نهاده های دامی در گمرکات را آنالیز کردیم.

آنالیز طرحی مبنی بر تغییر ذائقه ایرانیان برای استفاده کمتر از برنج

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در جلسه امروز طرح ناظران کشاورزی را هم آنالیز کردیم. ما بنا داشتیم تا ناظران کشاورزی پس از سال 90 را معین تکلیف کنیم. هم اکنون در کمیسیون طرحی وجود دارد که کلیاتش در گذشته آنالیز شده است. با این طرح حدود پنج هزار ناظر بخش کشاورزی معین تکلیف خواهند شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت برنج ایرانی در کمیسیون مورد آنالیز نهاده شد؟ اظهار کرد: در سرانجام جلسه امروز با برخی از همکاران در این خصوص گفت وگو کردیم. به خاطر خشکسالی فراگیر در کشور برنج ایرانی در کشور کمتر از سال گذشته کشت شد. همین موضوع تقاضا را بالا برد و قیمت را افزایش داد.

این عضو مجمع نمایندگان استان کردستان با اشاره به قانون عدم واردات برنج خارجی در زمان فروش برنج ایرانی از مردادماه تا آبان ماه گفت: این موضوع در راستای حمایت از برنج ایرانی تصویب شد. پرواضح است که مردم ایران طالب برنج ایرانی هستند و کسانی هم که برنج ایرانی مصرف نمی نمایند به دلیل توان اقتصادی از برنج خارجی استفاده می نمایند. البته خبرهای غیررسمی مبنی بر این شنیده ایم که عده ای برنج را احتکار نموده اند اما باید بگویم که در کشور امکان ذخایر راهبردی و امکان واردات برنج خارجی را داریم تا بازار را تنظیم کنیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ضمن ابراز امیدواری نسبت به تنظیم بازار برنج ایرانی گفت: ما طرحی تحت اسم خودکفایی در بحث برنج را دنبال می کنیم که براساس آن می توانیم در یک بازه کوتاه در بحث برنج ایرانی خودکفا شویم. امکان افزایش فراوری برنج ایرانی در واحد سطح، تغییر ذائقه ایرانیان مبنی بر استفاده کمتر از برنج و استفاده بیشتر از پروتئین و سبزیجات، زهکشی زمین های شمال کشور و مکاهمه کردن ابزارآلات شالی کاری از موارد این طرح است.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط با کشاورزی را می توانید در صفحه کشاورزی خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1895

به "آنالیز طرحی مبنی بر تغییر ذائقه ایرانیان برای استفاده کمتر از برنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز طرحی مبنی بر تغییر ذائقه ایرانیان برای استفاده کمتر از برنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید