خیز بلند کانادا به سوی قطب لیموی ایران، لیموی قیروکارزین به کام دیگر شهرستان ها

به گزارش مسافرت رو، شهرستان قیروکارزین با فراوری سالانه 43 درصد از لیمو شیرین و 25 درصد از لیمو ترش کشور به عنوان قطب لیموی ایران شناخته می گردد.

خیز بلند کانادا به سوی قطب لیموی ایران، لیموی قیروکارزین به کام دیگر شهرستان ها

برای دریافت خدمات ویزای توریستی کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش مسافرت رو از شیراز، اقتصاد اغلب شهرستان های استان فارس بر پایه کشاورزی پایدار شده اما نبود یا کمبود صنایع تبدیلی سبب شده که نتوان استفاده بهینه ای از تمامی محصولات کشاورزی کرد به گونه ای که گاه نبود سردخانه یا واحد فرآوری ضرر اقتصادی وسیعی را به کشاورزان وارد نموده و سبب ناامیدی و مهاجرت روستائیان شده است.

ایجاد صنایع تبدیلی؛ ماندگاری روستائیان در روستاها

ابراهیم رزاقی، اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران معتقد است که با ایجاد صنایع گوناگون در مناطق روستایی می توان روستاها را کانون توسعه قرار داد و ضمن تشویق به ماندن روستائیان در روستاها، امنیت غذایی کشور را نیز تامین کرد. وی درباره صنایع تبدیلی می گوید: باید صنایع تبدیلی به وجود بیاید. هیچ مواد خامی از روستاها خارج نگردد و همه چیز همان جا تبدیل گردد.

آنگونه که رزاقی گفته وجود صنایع تبدیلی سبب می گردد که کشاورز در تمامی مدت شغل و درآمد داشته باشد در نتیجه تمایلی برای مهاجرت در دلش به وجود نمی آید. مجسم کنید هیچ چیز دور ریز نگردد. دور ریز زراعت می رود برای دامداری، دور ریز دامداری می رود برای صنایع پوست و کود یا صنایع مربوط به باغداری. آن میوه ای که می بیند بازار ندارد و فروشش به صورت خام صرف نمی نماید، تبدیل به مثلاً آب پرتقال یا عصاره آن می گردد یا در زمستان ها آن آبی که می آید را جمع می نمایند و پرورش ماهی می زنند.

اهمیت صنایع تبدیلی سبب شده که چنگیز اسفندیاری سرپرست دفتر امور صنایع کشاورزی وزارت جهاد در نخستین گفت وگوی مطبوعاتی خود در شهریورماه سال جاری از حمایت از صنایع تبدیلی کشاورزی در قطب های عمده فراوری با گرایش توسعه صادرات خبر داده و گفته است که طرح های نیمه تمام صنایع تبدیلی با 60 درصد پیشرفت تسهیلات دریافت می نمایند.

لیموی قیروکارزین به کام دیگر شهرستان ها

شهرستان قیروکارزین با فراوری سالانه 43 درصد از لیمو شیرین و 25 درصد از لیمو ترش کشور به عنوان قطب لیموی ایران شناخته می گردد اما نبود صنایع تبدیلی در این شهرستان سبب شده که محصولات کشاورزی آن نظیر لیمو به نام دیگر شهرها صادر گردد و کشاورزان قیروکارزینی در گمنامی به سر ببرند.

اشکان کاظمی، فرماندار قیروکارزین در گفت وگو با مسافرت رو می گوید: شهرستان قیروکارزین 11 هزار هکتار سطح زیرکشت لیمو دارد که به کشورهای آسیایی و اروپایی با مرکزیت آلمان صادر می گردد و با توجه به اینکه سالانه 43 درصد از لیمو شیرین و 25 درصد از لیمو ترش کشور را فراوری می نماید به عنوان قطب لیموی ایران شناخته می گردد.

وی به رونق صنایع تبدیلی در این شهرستان اشاره می نماید که بخش عمده ای از این واحدها در شهرک صنعتی قیروکارزین واقع شده است. به گفته کاظمی این شهرک با وسعت 80 هکتار در حال تکمیل زیرساخت های صنعتی است و با وجود اینکه اقتصاد قیروکارزین بر کشاورزی پایدار شده کوشش می گردد که واحدهای صنعتی و فرآوری مرتبط با کشاورزی در آن هر چه سریع تر تکمیل گردد و به بهره برداری برسد.

فرماندار قیروکارزین به وجود 2 واحد سردخانه 5 هزار تنی اشاره می نماید که در کنار واحدهای بسته بندی مرکبات کار صادرات این محصول را رونق می دهد این واحده با پیشرفت فیزیکی 60 درصد در حال ساخت است.

راه اندازی واحد بزرگ کنستانتره مرکبات در شهرک صنعتی قیر

کاظمی به راه اندازی واحد بزرگ کنستانتره مرکبات اشاره می نماید که با سرمایه گذاری بخش خارجی (کانادا) در حال ساخت است که در صورت تکمیل بسیاری از لیموها و دیگر مرکبات این شهرستان تبدیل به آبمیوه شده و صادر می گردد.

واحدهای فرآوری خرما نظیر فراوری لواشک و الکل خرما، فراوری سبد پلاستیکی میوه، بسته بندی خشکبار، واحد خوراک دام از دیگر صنایع مرتبط با کشاورزی است که در شهرک صنعتی قیروکارزین در حال احداث است و کاظمی در صحبت هایش به آن اشاره می نماید.

وی با اشاره به اینکه بخشی از زیرساخت ها برای تکمیل شهرک صنعتی اجرا شده و تاکنون 30 قرارداد با صنعتگران معنقد شده است، امید دارد که با تکمیل شهرک صنعتی و راه اندازی واحدهای مرتبط با کشاورزی مسائل این بخش از شهرستان رفع و کشاورزی قیروکارزین صنعتی گردد.

فرماندار قیروکارزین می گوید: در صورت تکمیل شهرک صنعتی این شهرستان 80 واحد صنعتی در قیروکارزین مستقر شده و برای 900 نفر اشتغالزایی می گردد و این شهرستان از تک محصولی و تکیه به کشاورزی خارج می گردد.

راه اندازی صنایع تبدیلی و سردخانه های کافی در قطب فراوری لیموی کشور نه تنها سود و منفعت کشاورز را تامین می نماید بلکه امکان صادرات این محصول را به دیگر کشورها فراهم می نماید، امری که به برنامه ریزی و کوشش مسئولان احتیاج دارد.

مسافرت رو در نظر دارد در سلسله گزارش هایی به بیان مسائل و توانمندی های شهرستان ها و روستاهای استان فارس بپردازد. مردم مناطق مختلف استان می توانند مسائل و توانمندی های شهرستان و روستای خود را از ساعت 8 الی 16 با شماره تماس 07132281975 با دفتر مسافرت رو استان فارس در جریان بگذارند.

منبع: تسنیم
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 424

به "خیز بلند کانادا به سوی قطب لیموی ایران، لیموی قیروکارزین به کام دیگر شهرستان ها" امتیاز دهید

1 کاربر به "خیز بلند کانادا به سوی قطب لیموی ایران، لیموی قیروکارزین به کام دیگر شهرستان ها" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز بلند کانادا به سوی قطب لیموی ایران، لیموی قیروکارزین به کام دیگر شهرستان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید