انتها کار جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری در اصفهان

به گزارش مسافرت رو، خبرنگاران/اصفهان روزگاری زنان، سبزی می خریدند؛ پاک می کردند؛ می شستند؛ خورد می کردند و بعد از آن صبح تا ظهر را در آشپزخانه می گذراندند تا برای ناهار قورمه سبزی، خورش محبوب بسیاری از ایرانیان را جا افتاده سر سفره ها بگذارند. مادران، غذاها را همان گونه که از مادرانشان آموخته بودند طبخ می کردند، به فصل بهار سیرترشی می انداختند و به فصل تابستان سرکه...

انتها کار جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری در اصفهان

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور مسافرتی به کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش خبرنگاران، زمان چندانی وجود ندارد! آشپزخانه آپارتمانی با مطبخ های قدیم تشابه چندانی ندارند و بسیاری از سفره های ایرانی همگام با تغییر شکل زندگی ایرانی کوچک تر شده و شمار زیادی از خوراک هایی که پخت و تهیه آن که در روزگار کهن برای زنان هنر محسوب می شد محدود به خانه مادربزرگ ها شده است تا زنان ایرانی دوشادوش مردان بتوانند در عرصه های علم و صنعت و هنر ظاهر شوند. زنانی که دیگر وقت چندانی برای پخت قورمه سبزی ندارند.

در روزهایی که شمار زنان شاغل در حال افزایش است، دیگر گفتن اینکه آشپزخانه فقط جای زنان است چندان خوشایند نیست و غذاهای وقت گیر سنتی باید جای خود را به غذاهای با پخت سریع بدهد تا زندگی با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند اما هنوز نمی توان از قورمه سبزی و آش رشته دل کند...

شامگاه گذشته هتل عباسی اصفهان میزبان اختتامیه پنجمین جشنواره ملی سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری بود که از یازدهم تا سیزدهم آذرماه امسال در منطقه شش کشور و با حضور پنج استان اصفهان، تهران، قم، مرکزی و البرز از یازدهم تا سیزدهم آذرماه در باغ موزه چهلستون برگزار گردید.

اگرچه هدف این جشنواره شناساندن و ارزیابی غذاهای شاخص بومی و محلی و ایجاد تنوع به جاذبه های گردشگری بود تا ظرفیت های خوراک ایرانی به عنوانی یکی از مکتب های بزرگ غذای جهان معرفی و پس از آن با استاندارهای بین المللی به جهان معرفی گردد اما احیای و حفظ خوراک های بومی و محلی نیز به همین اندازه در دستور کار مسئولان جشنواره تا منوی رستوران ها متنوع تر و قورمه سبزی برای ایرانیان خاطره نگردد.

فرصت کوتاه، رویداد بزرگ

فریدون الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان جشنواره ملی سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری را اتفاق مبارکی در گردشگری کشور و فراتر از صنعت گردشگری، فرصتی برای نمایش ظرفیت های ناشناخته مناطق دور دانست و از آن به عنوان رویدادی بزرگ در یک فرصت کوتاه یاد کرد.

وی با بیان اینکه برگزاری چنین جشنواره هایی بسترهای مناسب برای توسعه گردشگری است، تاکید نمود: استقبال از جشنواره فراتر از انتظار بود و شور و اشتیاقی که در معرفی غذاهای محلی در غرفه ها دیده می شد نشان دهنده روزنه های امیدبخش در توسعه گردشگری کشور است.

وی با اشاره به اینکه در سه سال گذشته میانگین رشد گردشگری خارجی در استان اصفهان هرساله 50 درصد رشد داشته است، گفت: در برنامه ششم در برنامه ششم توسعه، در پنج سال آینده باید جهشی در رشد ورود گردشگر در استان ایجاد گردد که این امر با توسعه زیرساخت های گردشگری که در استان به وجود آمده یک هدف دست یافتنی است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان توضیح داد: در استان اصفهان 283 پروژه گردشگری در حال انجام وجود دارد که بسیار قابل توجه است و نشان می دهد گردشگری در استان اصفهان یک حرکت پرشتاب را شروع نموده است.

غذا، بهترین خاطره گردشگران از سفر

در این مراسم پروفسور جعفر جعفری ، عضو هیئت علمی مدرسه مدیریت هتلداری دانشگاه ویسکانسین اسکات آمریکا یکی از لذت های توریست را چشیدن غذاهای محلی مطرح کرد و گفت: کشورهایی که در این بخش کارنموده اند، در حوزه گردشگری قوی وارد می شوند. یکی از سؤال های معمول توریست ها در تمام کشورها از بخش پذیرش هتل ها، در مورد آدرس رستوران هایی است که غذای محلی سرو می نمایند.

وی گفت: غذای ایرانی محدود نیست اما به شکل محدود ارائه می گردد، بارها پیش آمده که گردشگران خارجی، پرسیده اند که آیا غذای محلی دیگری به غیر از چلوکباب در ایران وجود دارد؟ و این به دلیل محدودیت ارائه غذاهای سنتی و محلی در رستوران و هتل هاست.

بنیان گذار آکادمی بین المللی مطالعات گردشگری گفت: بهترین خاطره گردشگران از سفر، خاطره غذاست اما نحوه سرو آن نیز اهمیت دارد، سرو غذاهای محلی باید با آیین های آن انجام گردد و گارسون های آن قدر با غذا آشنا باشند که بتوانند به پرسش گردشگران در مورد غذا پاسخ دهند.

جعفری توضیح داد: فرصت های بیشتر برای فراوری بهتر غذاهای محلی باید فراهم گردد، برای فراوری غذاهای بومی باید مطمئن باشیم که مواد اولیه به کار رفته در آن در شعاع 50 کیلومتری همان منطقه فراوری شده باشد. یکی از افتخارات رستوران ها در کشور کانادا این است که مواد اولیه به کار رفته در غذاها در شعاع 50 کیلومتری آن تهیه شده است؛ این مسئله یاری می نماید غذا تازه تری در رستوران های سرو گردد.

غذای بومی، حاصل سال ها آزمون و خطا

رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این مراسم گفت: آنچه امروز به عنوان غذاهای بومی ارائه می گردد حاصل سال ها سعی و خطا و تجربه استفاده از آمیزه های مؤثر در سلامت بشر با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه از کشور است.

احمدعلی عاملی ادامه داد: از نظر کارشناسان تغذیه یکی از سالم ترین و غنی ترین غذاها در کشور همان آبگوشت سنتی و مخلوطی از گوشت، لوبیا، نخود و عدس است که در نقاط مختلف کشور با عناوین مختلف سرو می گردد.

وی یکی از ویژگی های غذاهای ایرانی را سرو آن با میوه ها و سبزی های فصلی و ادویه های مصلح مطرح کرد، گفت: کباب اصفهان را با سماق و بریان را با دارچین می خورند زیرا غذاهای ایرانی معمولاً با موادی همراه می شوند که کامل نماینده غذا به لحاظ تغذیه و مزاجی است اما متاسفانه قشر جوان کشور به سمت غذاهای مصرف غذاهای جدید رفته است و این دوری از غذاهای سنتی برای نسل های بعد خطرناک است.

رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه نمود: اگر بازدیدی از کارخانه های فراوری نماینده مواد اولیه غذاهای فوری داشته باشید دیگر به سراغ مصرف آن ها نمی روید. نگاه تجاری به صنایع غذایی موجب شده از مواد اولیه با کم ترین کیفیت در فراوری بعضی محصولات استفاده گردد تا هزینه فراوری کاهش پیدا کند، بنابراین مصرف غذاهای ایرانی گامی است برای تداوم سلامتی.

پس از سخنرانی عاملی، ستایش فرجی، داور ملی جشنواره ملی سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری بیانیه هیئت داوران را قرائت و غذاهای شاخص پنج استان شرکت نماینده را بیان کرد. در بخشی از این بیانیه آمده بود:

معرفی غذاهای شاخص 5 استان

جاده گردشگری بدون اهمیت به خوراک قطعاً جاده ای خاکی و بدون لطف است. جشنواره ملی سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری با هدف احیا و فرهنگ سازی مصرف خوراک های بومی و منطقه ای و ارائه آن ها در منوی رستوران ها با مشارکت پنج استان اصفهان، قم، تهران، البرز و مرکزی برگزارشد.

سرعت عمل، نحوه استفاده از امکانات و هماهنگی با شرایط از نکات مهمی بود که در امتیازدهی مدنظر داوران نهاده شد. پس از طبخ، چیدمان خوراک در ظرف های خاص، بوییدن و چشیدن آن شروع شد و داوران محلی در کنار داوران ملی در امتیازدهی شرکت کردند.

در جشنواره ملی سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری به میزبانی اصفهان، داوران به شرکت نمایندگان غرفه دار بر اساس کیفیت خوراک، طراحی غرفه، استفاده از ابزارهای سنتی پخت خوراک و آگاهی کامل در مورد خوراک ارائه شده امتیاز دادند.

از نکات جالب توجه جشنواره این بود که همه شرکت نمایندگان از یک خانواده بزرگ بودند. مردم قم با شامی هویج، تهرانی ها با ته چین فیروزکوهی، اصفهانی ها با بریان، و شرکت نمایندگان استان مرکزی با آش ترخینه حال هوای دیگری به جشنواره داده بودند. این نشان می دهد اهداف جشنواره که زنده نگه داشتن فرهنگ اصیل ایرانی است تحقق پیدا نموده است.

در انتها هیئت داوران غذاهای شاخص پنج استان را از نگاه داوران و مردم معرفی کرد.

آش انار، آبگوشت به و بادمجان، سالاد لبو و انار، سرکه و شیره به ترتیب به عنوان برترین پیش غذا، غذای اصلی، دسر و بهترین نوشیدنی استان قم انتخاب شد. در اصفهان کشک و بادمجان، ته چین با مرغ، خورش ماست و دمنوش گل گاوزبان به عنوان غذاهای شاخص معرفی شدند.

کشک و بادمجان به عنوان برترین پیش غذای استان تهران و کباب لاری، زرد آلود و دمنوش آب زرشک و انار نیز به ترتیب برترین غذای اصلی، برترین دسر و برترین نوشیدنی این استان در این جشنواره بودند. شوربا، داغلاما، مسقطی و دمنوش ریشه ماهوت از استان مرکزی و حلقه سیب، دمی بلغور، مشکفی و شربت سکنجبین استان البرز برترین پیش غذا، غذای اصلی، دسر و نوشیدنی معرفی شدند.

گردشگری و سفر به غذا گره خورده است

هم چنین، مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی توضیح داد: می توان با استفاده از بسترهای مردمی ریشه های فرهنگی این مرز و بوم را در قالب های مختلف عرضه کرد و در نهایت به پایداری و توسعه صنعت گردشگری یاری کرد.

وی با بیان اینکه در جشنواره ملی سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری عامل بسیار مهمی به نام فرهنگ پل ارتباطی سه حوزه تخصصی گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی نهاده شد، اظهار کرد: در بحث میراث فرهنگی، خوراک های ایرانی در رده میراث ناملموس کشور قرار می گیرند. پژوهشکده مردم شناسی سازمان در سال های گذشته تحقیق بسیار وسیعی در مورد، آداب سفره ها و نحوه پذیرایی در فرهنگ های مختلف کشور انجام داده و مجموعه اطلاعات غنی در این حوزه آماده شده است.

رحمانی موحد با اشاره به اینکه گردشگری و سفر در تمام جهان به غذا گره خورده است، گفت: جشنواره ملی سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری به ما یاری می نماید با ایده پردازی در حوزه غذا بتوانیم مقصد جدیدی برای گردشگران ایجاد کنیم.

وی اضافه نمود: سهم خوراک در صنعت گردشگری جهان سالانه در حدود 300 میلیارد دلار است و ایران به عنوان یکی از مکتب های قدیمی غذا در جهان با بیش از دو هزار و 500 نوع غذا، غنی ترین سفره و بستر را برای ساماندهی و رونق گردشگری دارد و می تواند با زنده کردن این ظرفیت بی نظیر غذا را تبدیل به بهترین جاذبه حضور برای گردشگران خارجی کند.

ارائه استاندارهای جهانی برای سفره ایرانی

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با اشاره به لزوم به کارگیری صنایع دستی در سفره های ایرانی گفت: یکی از جنبه های این جشنواره فراهم کردن فرصتی بود تا صنایع دستی مربوط به سفرهای ایرانی ارائه گردد. آنچه به عنوان رنگ، طرح و فضای فکری یک ناحیه در ترمه، پارچه، سفره و زیرانداز مبنای میهمان نوازی و حضور خانواده ها کنار یکدیگر می گردد در حوزه هنرهای دستی می تواند سفرهای ایرانی را مزین کند.

رحمانی موحد ادامه داد: در نهایت سؤال اینجاست که خروجی جشنواره پس از برگزاری در هشت منطقه کشور چیست؟ دارایی که پس از این کوشش گسترده کسب می گردد باید مدیریت و به صورت نظام مند در توسعه گردشگری پایدار استفاده گردد.

وی اظهار کرد: باید به دنبال تحقق نگاه جهانی و استاندارهای بین المللی به سفره ایرانی باشیم. گام بعدی این جشنواره ارائه استانداردها و ضوابط جهانی به دست اندر کاران این صنعت است و امیدواریم دولت به حمایت از آن ادامه دهد.

پس از سخنرانی رحمانی موحد از برترین مرکز پذیرایی، برترین آشپز، بهترین غذای سرآشپز، بهترین پیش غذا، غذا دسر، نوشیدنی و دمنوش، سایت اینترنتی در حوزه غذا، طراحی آشپزخانه، آکادمی صنایع غذایی و غذای خانگی در بخش مسابقه مردمی معرفی شدند.

در بخش برترین سرآشپز نیز، حسین میرزایی از استان اصفهان، ستار کریمی یگانه از استان تهران، ابراهیم قربانی از استان قم، مینا امامقلی از استان مرکزی و رقیه فلاحی از استان البرز به عنوان برترین سرآشپزان منتخب جشنواره ملی سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری معرفی و از آن ها تقدیر شد.

به گزارش خبرنگاران، جشنواره ملی سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری تا ماه آینده در سه منطقه دیگر کشور با میزبانی شیراز، آبادان و کرمان و مراسم ملی آن تا انتها سال با حضور برگزیدگان در جشنواره های مناطق برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 826

به "انتها کار جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری در اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها کار جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری در اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید