خبرنگاران بی توجهی به پسماند در بودجه سالانه شهرداری اهواز

به گزارش مسافرت رو، اهواز - خبرنگاران - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با انتقاد از بی توجهی به مساله پسماند در بودجه شهرداری اهواز، گفت: ساماندهی سایت پسماند صفیره اهواز در بودجه سال 99 شهرداری این کلانشهر لحاظ نشده، در حالی که این موضوع باید در بودجه سالانه مدنظر قرار گیرد.

خبرنگاران بی توجهی به پسماند در بودجه سالانه شهرداری اهواز

فاضل عبیات روز دوشنبه در نشست کارگروه پسماند خوزستان در استانداری، اظهار داشت:میزان اهمیت و اولویت پسماند در نظر مدیران شهرداری اهواز را می توان از روی بودجه بندی دریافت، این در حالیست که پسماند به دلیل اینکه تنها در زمان بحرانی شدن به چشم می آید، مورد توجه مدیران نیست و انتظار است این مساله در سال های بعد مدنظر قرار گیرد.

وی اضافه کرد: ضروری است نشست تخصصی درباره سایت صفیره اهواز برگزار شود تا برنامه های میان مدت و بلندمدت بررسی و چشم انداز این مکان مشخص شود.

وی در ادامه با اشاره به نبود همخوانی گزارش ها درباره پسماندهای عفونی مطب های اهواز گفت: در یک هفته آینده دستگاه های مرتبط از جمله محیط زیست، شهرداری و علوم پزشکی باید در نشستی در فرمانداری اهواز نسبت به یکسان سازی گزارش ها اقدام کنند.

عبیات، همچنین آلودگی هوا در کلانشهر اهواز را مورد توجه بسکمک از شهروندان و مسئولان و رسانه ها در روزهای گذشته دانست و ادامه داد: مصوبات درباره تعهدات شهرداری اهواز در سایت پسماند (صفیره) باید پیگیری و اجرایی شود.

وی افزود: اعتقادی به سهم بندی و اولویت بندی عوامل آلاینده هوا ندارم زیرا این مساله باعث فرافکنی برخی از مسئولان که تصور می کنند سهم کمتری در آلودگی هوا دارند، شده است.

وی اضافه کرد: بر اساس قانون مرجع مشخص آلودگی و سهم آلایندگی، سازمان حفاظت محیط زیست است و هیچکدام از دستگاه های آلوده کننده هوا حق توجیه و یا انکار نقش خود در آلودگی هوا را ندارند.

با متخلفان مسامحه نکنید

معاون استاندار خوزستان همچنین خواستار برخورد قاطع با مراکز بهداشتی درمانی متخلف در زمینه پسماندهای عفونی شد و گفت: هیچ عذر و بهانه ای قابل قبول نیست و با توجه به اهمیت سلامتی مردم هیچ مسامحه ای نباید با متخلفان بشود.

وی با اشاره به اهمیت بی خطرسازی پسماندهای عفونی و تمرکز قوای سه گانه بر این مساله، اظهار داشت:تمام دستگاه ها در این زمینه مسوول هستند و باید از ظرفیت قانونی خود استفاده کنند، در غیراینصورت دستگاه ها مرتکب تخلف شده و باید با آنها برخورد شود.

عبیات، درباره مشکل محل دفن پسماند در ایذه نیز گفت: این مساله با وجود حساسیت بالا، پس از مطرح شدن در چند نشست این کارگروه، هنوز حل نشده است.

وی با تاکید بر برطرف دغدغه مردم روستای راسفند در نزدیکی محل دفن پسماندهای ایذه، افزود: بر اساس گزارش کنندگان استانداری، خواسته های مردم این روستا شامل نبود آلودگی خودروهای حمل پسماند شهرداری ایذه، ارایه برخی خدمات به روستا و اشتغال تعدادی از جوانان روستا بوده که این مطالبات باید مدنظر مسوولان قرار گیرد.

عبیات تاکید کرد: مساله پسماند در شهر ایذه تا 2 هفته آینده در نشستی با حضور همه دستگاه های مرتبط و مردم حل و فصل خواهد شد.

وی درباره حساسیت ایجاد شده در خرمشهر نسبت به انتقال پسماندهای آبادان به مدفن پسماندهای خرمشهر، گفت: طرح ادغام مدفن پسماند خرمشهر و آبادان بر اساس مطالعاتی انجام شده اما این مساله باید برای مردم تبیین شود.

عبیات ادامه داد:مسائل پسماند خرمشهر و آبادان نیز در 10 روز آینده در نشستی به همین منظور بررسی و برطرف خواهد شد.

وی دلیل مخالفت اجتماعی با جانمایی محل دفن زباله به ویژه در روستای راسفند ایذه و خرمشهر را ذهنیت منفی و تدافعی نسبت به پسماند اظهار داشت و افزود: برخورد چالشی با مساله پسماند به دلیل نبود آگاهی عمومی نسبت به پسماند به عنوان منبع درآمد و سرمایه، و نیز به دلیل نبود تضمین نسبت به وعده های مسوولان محلی است.

در انتظار تکثیر سلول های زباله

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز نیز در این نشست از راه اندازی کارخانه پردازش پسماند تا یک ماه آینده خبر داد و گفت: سومین سلول دفن زباله در سایت پسماندهای اهواز تا اسفند امسال به بهره برداری می رسد.

رضا علیجانی افزود: سلول سوم سایت صفیره هم اکنون 15 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ساخت آن به دلایل مالی تا به امروز متوقف مانده بود، اما با اخذ وام از بانک شهر، این مساله حل شده است.

وی اضافه کرد: احداث سلول دوم سایت پسماندهای اهواز از زمان شهردار و شورای گذشته، به دلیل مسایل حقوقی و قضایی به مدت پنج سال متوقف بود که با پیگیری انجام شده در 10 روز آینده عملیات اجرایی آن دوباره آغاز می شود و این سلول نیز تا اردیبهشت آینده به اتمام می رسد.

به گفته وی، تا زمان اتمام کار سلول جدید، زباله ها به روش پوشش خاک، دفن می شوند.

علیجانی ادامه داد: سایت پسماند صفیره در پنج سال گذشته تقریبا رها، و به درستی مدیریت نشده بود اما اکنون برای تغییر شرایط آن از جمله تکمیل سلول ها، صنایع تبدیلی، کمپوست و تفکیک زباله برنامه ریزی شده است.

وی اظهار داشت: سایت پسماند شهرداری اهواز (صفیره) 125 هکتار مساحت دارد که در دوره های قبلی آن را از بین برده اند و ما چاره ای جز احیای مجدد این سایت نداریم، زیرا امکان فراهم ساختن سایت دیگری برای پسماند وجود ندارد.

وی حجم زباله های اهواز را 800 تن در روز اظهار داشت و گفت: با مدیریت دفن پسماند، هر کدام از سلول ها تا سه سال عمر خواهند داشت.

علیجانی افزود: کارخانه پردازش پسماند در این سایت نیز حدود هشت ماه تعطیل بوده که اکنون در حال تعمیر است و مزایده واگذاری آن به پیمانکار آن نیز برگزار شده و تا یک ماه آینده راه اندازی مجدد می شود.

وی با اشاره به مشکل زباله سوزی در سایت صفیره توسط زباله گردها، اضافه کرد: 16 نفر از مامورانخدمات شهری و هشت نفر از ماموران انتظامی از سه روز پیش در این محل مستقر شده و کار حراست را برعهده گرفته اند.

علیجانی افزود: مساله پسماند به طور کلی اولویت شهرداری ها نیست و انتظار داریم برای اجرایی شدن مراحل بعدی در ساماندهی پسماندهای اهواز به شهرداری کمک شود.

وی همچنین درباره مدفن قدیمی زباله های اهواز در نزدیکی روستای برومی، گفت: دوده های ناشی از دفن پسماند در سال های گذشته، در سطح گسترده منطقه را فرا می گیرد که شب ها میزان آن بیشتر می شود؛ با شرکت نفت که مالکیت زمین را در اختیار دارد برای واگذاری ماشین آلات مذاکراتی شده اما هنوز اجرایی نشده است.

بر اساس این گزارش، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان 14 آبان جاری در کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای خوزستان، آتش سوزی در سایت پسماند شهرداری اهواز در نزدیکی روستای صفیره (بخش غیزانیه) را از دیگر عوامل اصلی آلودگی هوا اظهار داشت و گفت: این مساله در بازدیدها و گزارش ها و اعتراض مردم مسجل شده، به گفته وی، چند ماه پیش نشستی تشکیل و مقرر شد شهرداری اهواز نیروی حراست و آتش نشانی در سایت صفیره مستقر کند و ساخت سلول های جدید برای دفن را آغاز کند اما هیچکدام از این تعهدات عملی نشده است.

همچنین سایت پسماند شهرداری اهواز در شرق این کلانشهر در بخش غیزانیه قرار گرفته است که از سال 91 به دلیل دفن غیراصولی زباله با آتش سوزی مستمر روبه روست.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1389

به "خبرنگاران بی توجهی به پسماند در بودجه سالانه شهرداری اهواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بی توجهی به پسماند در بودجه سالانه شهرداری اهواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید