خاوری و فرزندش در کانادا درگیر پرونده قضایی شدند

به گزارش مسافرت رو، مدیرعامل اسبق بانک ملی ایران که در ماجرای فساد 3 هزار میلیارد تومانی، میلیاردها تومان رشوه دریافت کرد و به کانادا گریخت اکنون درگیر یک پرونده قضایی در این کشور شده است.

خاوری و فرزندش در کانادا درگیر پرونده قضایی شدند

برای دریافت خدمات ویزای مولتی کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش مسافرت رو به نقل از فایننشال پست، سام میرزاهی، یکی از شناخته شده ترین توسعه دهندگان املاک در کانادا، می گوید سال گذشته زمانی که در حال اجرا دو پروژه شهری لوکس در تورنتو بود، با تماس شخصی روبرو می گردد که خواهان دریافت میلیون ها دلار پول از وی می گردد و تهدید می نماید که خانه او را خواهد سوزاند و شهرتش را از بین خواهد برد.

به گفته میرزاهی، شخصی که در آن طرف خط بوده، محمود رضا خاوری، مدیرعامل سابق بزرگترین بانک دولتی ایران بوده که از سال 2011 به اتهام مشارکت در بزرگترین پرونده کلاهبرداری در تاریخ ایران تحت تعقیب است. وی همچنین پدر شریک تجاری میرزاهی و یکی از منابع تامین سرمایه این دو پروژه شهری لوکس است.

محور پرونده قضایی مطروحه مربوط به قراردادی است که بین میرزاهی و خشایار خاوری، پسر محمود رضا برای تامین مالی و ساخت 2 ساختمان و مغازه ها و رستوران های اطراف آنها در منطقه یورک ویل تورنتو منعقد شده است.

خشایار در دادگاه گفته که ادعای تهدید تلفنی از سوی محمودرضا دروغ است و پرونده را از روند واقعی خود منحرف می سازد. پدر وی یک پیرمرد نرم خوی 63 ساله است که هرگز کسی را تهدید ننموده است.

خشایار و برادر خوانده اش به همراه میرزاهی به عنوان مدیر در شرکت وی کار می کردند. آنها در این پرونده ادعا نموده اند که میرزاهی آنها را فریب داده است. خشایار ادعا می نماید که وی از محل سود شرکت طلبکار است و به دنبال دریافت خسارت حداقل 105 میلیون دلاری و سهم در پروژه های دیگری است که ادعا می نماید با میرزاهی در آنها کار نموده است.

میرزاهی در دادگاه گفته خشایار و پدرش محمودرضا به ویژه سرمایه پروژه های یورک ویل را تامین نموده اند و بر اساس توافق اولیه تنها 50 درصد از سود این پروژه ها زمانی که آنها تکمیل شوند متعلق به آنهاست. وی می افزاید، خانواده خاوری هیچ مشارکت مالی ای در پروژه های دیگری نظیر دی وان نداشته است. وی همچنین یک دعوای متقابل مطرح و خواهان حداقل 50 میلیون دلار خسارت بابت نقض قرارداد، قصور، ارعاب، تبانی برای وارد کردن زیان مالی و افترا شده است.

میرزاهی می گوید: من به توافق اولیه مان پایبندم... من هرگز از آن توافق منحرف نشده ام. من فقط باید پروژه را تکمیل کنم و شما نمی توانید قبل از اتمام پروژه بیایید و انتظار پرداخت سود داشته باشید.

میرزاهی ابتدا حدود 6 سال قبل زمانی که خانواده خاوری وی را برای انجام بعضی کارهای توسعه ای در املاکشان استخدام نموده بودند، با آنها آشنا شد. میرزاهی هم مانند خاوری ها اهل ایران است و در سال 1977 در سن 6 سالگی به همراه خانواده اش به کانادا مهاجرت نموده است.

خاوری ها می خواستند در بخش املاک سرمایه گذاری نمایند. به نظر می رسید که توافق بی نقصی خواهد بود: خشایار و خانواده اش تامین مالی می نمایند و میرزاهی با تخصصی که دارد اجرای پروژه ها را در دست می گیرد. مالکیت و سود املاک 50-50 تقسیم می شد. خاوری ها حداقل 14.2 میلیون دلار برای خرید زمین این 2 پروژه هزینه کردند.

این نوع تامین مالی برای هر توسعه دهنده ای لازم است. توسعه دهندگان معمولا برای خرید زمین از تامین نمایندگان مالی خصوصی استفاده می نمایند. زمانی که نوبت به هزینه های بیشتر و زمان بر تر می رسد، آنها به بانک ها مراجعه می نمایند.

یکی از جذابیت های کار با خاوری ها این بود که آنها می گفتند کل پروژه را تامین مالی می نمایند به نحوی که لازم نیست میرزاهی به دنبال تامین مالی بانکی برود. میرزاهی می گوید: خشایار با یاری خانواده اش سرمایه مورد احتیاج برای خرید زمین ها برای توسعه و همچنین هزینه ساخت و ساز این طرح ها را بر عهده گرفت... آنها منابع مالی گسترده ای را که داشتند برای تامین مالی این پروژه ها ارائه کردند.

126

منبع: تسنیم
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 431

به "خاوری و فرزندش در کانادا درگیر پرونده قضایی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاوری و فرزندش در کانادا درگیر پرونده قضایی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید