توسعه شناخت عمومی از صنعت گیاهان دارویی

به گزارش مسافرت رو، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف تخصیص سهم بیشتر از سبد دارویی خانوارها به محصولات صنعت گیاهان دارویی، سیاست های ترویجی خود را توسعه بخشیده است.

توسعه شناخت عمومی از صنعت گیاهان دارویی

به گزارش ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که جزو ستاد های است که دارای سند رسمی است (سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی)، در کوشش است که به وسیله ابزار های نرم و فرهنگی با استفاده از فرایند های موثر محتوا سازی در جامعه، نخبگان دانشگاهی و عموم مردم را نسبت به مزایای ذخایر طبیعی گیاهی ایران، مطلع سازد.

کارگروه تخصصی ترویج و توسعه فرهنگ دانش بنیان در صنعت گیاهان دارویی و طب ایرانی، به همین منظور در این ستاد تشکیل شده است. این کارگروه از افراد حقوقی و حقیقی تشکیل شده که از نهاد های مختلف دولتی و عمومی نمایندگی دارند. علاوه بر این، مراکز علمی تحقیقاتی مختلف و نمایندگان چند صنف و اتحادیه نیز در این کارگروه حضور دارند تا تصمیمات اخذ شده بتواند به شکل تسهیل شده تری، اجرایی گردد.

با هماهنگی انجام گرفته توسط ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، وزارت آموزش و پرورش و نهاد های مختلف آموزشی بیش از گذشته مزایای درمانی و مالی صنعت گیاهان دارویی را در محتوای آموزشی خود بازتاب می دهند.

وزارت آموزش و پرورش در حوزه کار و دانش رشته ای در زمینه گیاهان دارویی و طب ایرانی ایجاد نموده است. در کتاب کلاس هفتم نیز، بخشی از محتوای درسی به این حوزه اختصاص داده شده است. ستاد گیاهان دارویی همچنین از نماینده سیاست گذاری در حوزه سلامت صدا و سیما و نهاد های همچون کانون پرورش فکری بچه ها نیز دعوت نموده است تا به کمپین بزرگ فرهنگ سازی در حوزه گیاهان دارویی بپیوندند.

تشکیل باشگاه دانش آموزشی از جمله دیگر اقدامات انجام گرفته توسط ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است تا بتوان به صورت ریشه ای دانش آموزان را با این صنعت رو به رشد آشنا کرد.

محمد حسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به سیاست­ها و راهبرد های سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی می گوید: در این سند حوزه آموزش، ترویج و فرهنگ سازی از جمله محور های مهم قلمداد شده است. افزایش تمایل مردم به استفاده از گیاهان دارویی، لزوم تصحیح فرهنگ استفاده از گیاهان دارویی، فرآورده­های حاصله و خدمات طب سنتی و همچنین ترویج سبک زندگی سلامت از مباحث اولویت دار این بخش است که تنها به وسیله گفتمان سازی و ترویج صحیح مبتنی بر محتوا سازی درست، امکان پذیر است.

آشنا سازی بیشتر جامعه پزشکی با فرآورده های فراوری شده در صنعت گیاهان دارویی، تبیین علمی و متقن مزیت های یک داروی گیاه پایه نسبت به بعضی محصولات مشابه شیمیایی، آشناسازی جامعه با فرآورده های گیاهی غیر دارویی مورد استفاده در غذا های فراسودمند از جمله دیگر اهدافی است که کارگروه و کمپین ترویجی، طراحی شده توسط ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال تحقق آن است.

هر چند که با توجه به گستردگی کار و فرابخشی بودن موضوعی در این ابعاد، همکاری بیشتر دیگر دستگاه ها و ارگان های دولتی می تواند به ایجاد نتایج مثبت تری منتهی گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 782

به "توسعه شناخت عمومی از صنعت گیاهان دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه شناخت عمومی از صنعت گیاهان دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید