روابط ایران و تاجیکستان مبتنی بر شرایط فرهنگی و منطقه ای رو به رشد است

به گزارش مسافرت رو، وزرای کشور ایران و تاجیکستان اشتراکات فرهنگی دو کشور را به خصوص در بخش زبان فارسی مهم ترین فاکتور در گسترش مناسبات مالی و فرهنگی دو کشور عنوان و بر استفاده از این ظرفیت ها برای توسعه مالی هر دو کشور تأکید کردند.

روابط ایران و تاجیکستان مبتنی بر شرایط فرهنگی و منطقه ای رو به رشد است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه نشست مشترک وزرای کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان که در محل وزارت کشور در تهران برگزار گردید با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران اولویتی خاص و جدی به گسترش روابط همسایگی قائل است؛ گفت: امروز توفیق داریم در خدمت برادر و دوست خودم اقای رحیم زاده وزیر محترم کشور تاجیکستان هستم و درخصوص زمینه های گسترش روابط مالی و فرهنگی بحث و مصاحبه های خوبی انجام شد.

رحمانی فضلی با اشاره به این که روابط ایران و تاجیکستان مبتنی بر شرایط فرهنگی، اعتقادی، تاریخی، همسایگی و منطقه ای کاملا رو به رشد و مناسب بوده است؛ گفت: کوشش هر دو کشور بر این است که ظرفیت های همگرایی و همکاری در سطوح مختلف تقویت گردد.

وزیر کشور با بیان اینکه پیرو گسترش مناسبات همکاری دو کشور، اسفند ماه سال گذشته سفری به کشور تاجیکستان داشته ام؛ گفت: کوشش های همه مسئولان کشور، اعم از اینجانب در کسوت وزیر کشور، آقای دکتر ظریف به عنوان وزیر خارجه و جناب آقای روحانی رئیس جمهوری بر گسترش مناسبات مالی و فرهنگی دو کشور است.

رئیس شورای امنیت کشور با اشاره به ظرفیت همکاری های امنیتی دو کشور، گفت تفاهم نامه امنیتی خوبی میان دو کشور منعقده شده و در این راستا برای همکاری در بخش پلیس میان دو کشور در حوزه های مبارزه با مواد مخدر، جرایم سازمان یافته، آموزش، تبادل استاد و دانشجو کار خواهیم کرد.

گسترش همکاری ها در حوزه فرهنگی از دیگر محور های مورد اشاره وزیر کشور بود و در این خصوص گفت: زبان فارسی زبان مشترک ایران، تاجیکستان و افغانستان است و این سه کشور می توانند یک مثلث همکاری فرهنگی در منطقه ایجاد نمایند.

رحمانی فضلی اظهار داشت: پیرو این مناسبات و ظرفیت های قوی فرهنگی، گسترش تبادلات علمی، دانشجویی و اساتید میان دو کشور بایستی مورد توجه قرار گیرد.

وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت هایش به ضرورت گسترش همکاری های تجاری و مالی میان دو کشور اشاره نمود و گفت: تقویت همگرایی مالی منطقه ای، مورد تاکید مسئولان عالی کشور است و در این راستا ظرفیت خوبی میان دو کشور ایران و تاجیکستان در حوزه سرمایه گذاری های مشترک، همکاری های بین بانکی و تجاری وجود دارد.

وی افزود: اراده دو ملت و دو کشور ایران و تاجیکستان بر گسترش این همکاری هاست و برای همین باید نهایت استفاده از ظرفیت های موجود برای توسعه مالی هر دو کشور به عمل آید.

رحمانی فضلی در انتها ابراز امیداوری کرد: ان شاا... این سفر، سفر پر خیر و برکتی برای هر دو ملت ایران و تاجیکستان باشد و زمینه های خوب همکاری میان دو کشور گسترش یابد.

در حاشیه نشست امروز وزرای کشور ایران و تاجیکستان، همچنین، رمضان رحیم زاده وزیر کشور تاجیکستان با تشریح این موضوع که جناب آقای دکتر رحمانی فضلی به درستی بر ضرورت گسترش مناسبات فرهنگی و مالی دو کشور تاکید دارد؛ گفت: امروز به همراه هیاتی، با هدف آنالیز زمینه های گسترش همکاری ها در حوزه های مختلف به ایران سفر نموده ایم.

وزیر کشور تاجیکستان با اشاره به این موضوع که گسترش همکاری بین دو کشور در حوزه جرایم فراملی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر امری لازم است؛ گفت: سند های همکاری خیلی خوبی میان دو کشور به امضا رسیده است و بایستی از این ظرفیت برای گسترش همکاری در حوزه های امنیتی، مالی و فرهنگی استفاده گردد.

رحیم زاده با اظهار این مساله که سفر اخیر آقای رحمانی فضلی به کشور تاجیکستان زمینه ساز همکاری های خوبی میان دو کشور شد؛ گفت: باید سفر های کاری میان دو کشور ادامه یابد.

وزیر کشور تاجیکستان توضیح داد: به دنبال آنالیز تمام راه ها و گزینه های موجود در گسترش روابط مالی و فرهنگی دو کشور ایران و تاجیکستان هستیم و امید داریم که با محور قرار دادن فرهنگ مشترک دو کشور به خصوص زبان فارسی، دوستی دو کشور تقویت و تحکیم گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1729

به "روابط ایران و تاجیکستان مبتنی بر شرایط فرهنگی و منطقه ای رو به رشد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روابط ایران و تاجیکستان مبتنی بر شرایط فرهنگی و منطقه ای رو به رشد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید