توافق آبی تهران- دمشق، ایران سامانه آب سوریه را بازسازی می نماید

به گزارش مسافرت رو، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت نیرو، بر اساس توافق نامه ای که امروز پنجشنبه به امضای رضا اردکانیان، وزیر نیروی کشورمان و حسین عرنوس، وزیر منابع آب سوریه رسید، طرفین توافق کردند نسبت به آنالیز و حل و فصل مسائل شرکت های ایرانی فعال در پروژه های آب و فاضلاب سوریه اقدام مشترک را به عمل آورند.

توافق آبی تهران- دمشق، ایران سامانه آب سوریه را بازسازی می نماید

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

بنابراین گزارش، همچنین طرفین توافق کردند در حوزه استحصال و تامین آب در زمینه طراحی و اجرای سدها، شبکه های آبیاری و زهکشی و احداث خطوط انتقال آب کشور سوریه با استفاده از ظرفیت های بخش دولتی و خصوصی ایران همکاری نمایند.

بر این اساس، دو کشور برای همکاری در حوزه طراحی و نصب نیروگاه های برق آبی در سوریه با توجه به امکانات و ظرفیت های فنی، مهندسی و فراوری تجهیزات در ایران با یکدیگر توافق کردند.

همچنین طرفین توافق کردند به منظور همکاری موسسه تحقیقات آب ایران با موسسه همتای سوریه در زمینه اجرای طرح های تحقیقاتی و پژوهشی با موضوع اقتصاد آب، دستگاه های اندازه گیری و کنتورها و تجهیزات بهینه سازی مصرف آب همکاری نمایند.

این گزارش حاکیست، طرفین توافق خود را در مورد مشارکت در تامین تجهیزات و کالاهای صنعت آب و فاضلاب از جمله پمپ ها و الکتروموتورها در انواع مختلف توسط بخش خصوصی ایران بر اساس درخواست طرف سوری اعلام کردند.

استفاده از تجارب ایران در مدیریت حوضه های آبریز مشترک و مرزی در سوریه از دیگر توافق اجرا شده در این تفاهمنامه است.

همچنین در راستای استفاده از ظرفیت های بین المللی در جهت بازسازی سامانه آب کشور سوریه، طرفین توافق کردند با توجه به عضویت کشور سوریه در مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری، همکاری مشترک با سایر کشورهای عضو در چارچوب این مرکز انجام دهند.

بر اساس این تفاهم نامه طرفین توافق کردند به منظور پیشبرد مفاد این یادداشت تفاهم، نسبت به تشکیل کمیته مشترک راهبری به ریاست معاونان ذیربط وزرای دو کشور، ظرف یکماه اقدام و جلسات این کمیته هر سه ماه یک بار در ایران و سوریه برگزار گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 618

به "توافق آبی تهران- دمشق، ایران سامانه آب سوریه را بازسازی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق آبی تهران- دمشق، ایران سامانه آب سوریه را بازسازی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید