تصاویر 4 دستاورد جدید نداجا ، از پهپاد پلیکان تا بمب هدایت شونده

به گزارش مسافرت رو، 4 دستاورد دفاعی نیروی دریایی ارتش شامل پهپاد پلیکان 2، مین دریایی صدف 2، سامانه موقعیت یاب زمینی سورن و بمب هدایت شونده برد بلند بالابان رونمایی شد.

تصاویر 4 دستاورد جدید نداجا ، از پهپاد پلیکان تا بمب هدایت شونده

به گزارش مسافرت رو به نقل از مهر، صبح امروز (شنبه) با حضور امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش پهپاد دریاپایه پلیکان 2 رونمایی شد.

پهپاد دریاپایه پلیکان 2 با توانایی نفوذ در عمق، توانایی ماموریت های گشت و شناسایی را دارد. این پهپاد با استفاده از چهار موتور عمود پرواز و یک موتور پیشران پر قدرت توانایی نشست و برخاست عمودی از روی شناور در حال حرکت را دارد.

پرنده در ابتدا با استفاده از چهار موتور همزمان شده خود که به صورت عمود پرواز است از شناور جدا می شود و پس از آن با استفاده از الگوی اتوماتیک طراحی شده در سامانه پرواز اتوماتیک، طی فرآیند محاسبه شده بدون برهم خوردن تعادل و سقوط ناگهانی پرنده وارد فاز کروز یا حرکت افقی می شود. این فرآیند در هنگام برگشت پرواز از ماموریت شناسایی خود و نشستن بر روی کشتی بالعکس اجرا می شود.

یکی دیگر از وجوه تمایز این پهپاد، شناوری مثبت و مقاومت آن در برابر نفوذ پذیری در هنگام فرود بر سطح آب است که به این پرونده این امکان را می دهد تا در شرایط اضطراری بدون آسیب بر روی آب فرود آمده و بازیافت شود.

عملکرد بی بدیل این سامانه بدون سرنشین در انجام عملیات اتوماتیک و در شرایط نامتعارفی که پرنده های با سرنشین قادر به انجام ماموریت نباشند و همچنین عدم نیاز آن به تاسیسات و زیرساخت های گسترده و پرهزینه جهت بهره برداری، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را بر آن داشت تا از این پرنده در راستای انجام ماموریت های محوله خود در یگان های شناور و آب های دوردست تحت کنترل عملیاتی خود استفاده کند. پهپاد پلیکان 2 آزمایشات میدانی HAT و SAT خود را با موفقیت به خاتمه رسانده است.

  • مین دریایی صدف 2

ماموریت اصلی مین دریایی صدف2، انجام عملیات پدافندی علیه شناورهای سطحی و زیر سطحی دشمن است. این مین، از جمله مین های تماسی بوده و در عمق کم و آب های عمیق در پایین تر از سطح آب قرار می گیرد.

مین صدف 2 دارای دو نیمکره آهنی بوده و دارای چهار شاخک بر روی نیم دایره بالایی و موارد ناریه به وزن 120 کیلوگرم در نیمکره پایینی است. حداکثر عمق قابل استفاده مین صدف 2 در دریا 100 متر است ضمن اینکه ماسوره این مین مکانیکی است. در راستای ارتقای این مین، نسبت به اضافه کردن سنسورهای صوتی و مغناطیسی جهت کاربرد بهتر در مواجهه با شناورهای دشمن اقدامات اولیه آغاز شده است.

  • رونمایی از سامانه موقعیت یاب سورن

سامانه موقعیت یاب زمینی و دریایی پروژه سورن نیز یکی دیگر از سامانه هایی بود که با حضور فرمانده نداجا از آن رونمایی شد. در حال حاضر تمامی سامانه های موقعیت یاب زمینی و دریایی به منظور تعیین مختصات دقیق خود نیازمند استفاده از ماهواره ها هستند که در فضای بالای جو زمین استقرار دارند. برای تعیین موقعیت شناورهایی که در زیر دریا حرکت می کنند، استفاده از این سیستم ها با توجه به اینکه امواج الکترومغناطیس توانایی نفوذ در عمق دریا را ندارند عملاً غیرممکن است. آی اِن اس یک سامانه کمک ناوبری است که وظیفه موقعیت یابی لحظه ای زیردریایی را برعهده دارد. این واحد داده های مورد نیاز جهت تعیین موقعیت زوایا و همچنین سرعت ها را در سه محور از سنسورهای اینرسی نصب شده در داخل خود جمع آوری کرده و با تجزیه و تحلیل این داده ها موقعیت های لحظه ای شرایط تعادل و راه یگان را در هر زمان به دست می آورد.

پروژه سورن با موضوع طراحی و ساخت واحد آی اِن اس است که با تکنولوژی روز دنیا ساخته شده و بدون نیاز به جی پی اس موقعیت زیردریایی به همراه شرایط تعادل آن را با خطای کم ارائه می کند.

این سیستم به علت قیمت و تکنولوژی بسیار بالای آن فقط توسط چند کشور بسیار محدود تولید می شود و قبلاً به روی هیچ یک از یگان های نداجا نصب نبوده است. از این رو با توجه به نیاز نیروی دریایی به یک سامانه تعیین موقعیت دقیق و همچنین طراحی و ساخت سامانه های پیشرفته به روی یگان های زیرسطحی و نیاز این سیستم ها به اطلاعات دیجیتال و دقیق یگان خودی، موضوع طی یک طرح تحقیقاتی به انجام رسید.

این پروژه پس از نصب به روی یگان های زیرسطحی این قابلیت ها را خواهد داشت که زمانی که زیر دریایی در عمق قرار گرفته و هیچ گونه ارتباطی با فضای آزاد ندارد، اولا راه یگان را به طور دقیق ارائه می کند، دوما موقعیت زیردریایی را در زیر آب تعیین می کند، سوما YAW، PITCH و ROLL زیر دریایی را زیر آب تعیین کند و چهارما اطلاعات مورد نیاز را برای سامانه سلاح ارسال کند.

  • بمب هدایت شونده برد بلند بالابان

بمب هدایت شونده برد بلند بالابان یک بمب هوشمند ودارای بال های تاشو است. بمب بالابان جهت افزایش دقت، افزایش برد و همچنین سیستم های مبتنی بر INS, GPS, GLONASS است. عملکرد بمب بالابان بدین صورت است که مختصات نقطه هدف بر روی کامپیوتر پرواز بمب لود می شود و خلبان پس از رسیدن به نقطه رهایی اقدام به رهاسازی بمب می کند و بمبی با بالک های کنترلی خود، اصلاح جهت کرده و به سمت هدف حرکت می کند.

دقت اصابت این بمب تا شعاع 30 متر است. بمب بالابان قابلیت حمل توسط پهپاد کرار را دارد و تعداد بال های آن دو عدد و بالک های آن نیز چهار عدد است. وزن سرجنگی این بمب 41 کیلوگرم و وزن بمب کامل آن 128 کیلوگرم است. نوع ماده سرجنگی این بمب برد بلند H6 است.

عکسها: شهاب قیومی/مهر

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 705

به "تصاویر 4 دستاورد جدید نداجا ، از پهپاد پلیکان تا بمب هدایت شونده" امتیاز دهید

1 کاربر به "تصاویر 4 دستاورد جدید نداجا ، از پهپاد پلیکان تا بمب هدایت شونده" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر 4 دستاورد جدید نداجا ، از پهپاد پلیکان تا بمب هدایت شونده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید