ترکیه در انتظار 10 برابر شدن مقدار ابتلا به کروناست؟

به گزارش مسافرت رو، بعضی از اطبا و متخصصین ترکیه معتقدند که با تداوم شرایط کنونی، احتمال آن وجود دارد که شمار مبتلایان به هفتصد هزار نفر در شبانه روز برسد.

ترکیه در انتظار 10 برابر شدن مقدار ابتلا به کروناست؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، افزایش ابتلا به نوع اُمیکرون ویروس کرونا در ترکیه، بیشتر و بیشتر شده است. بیش از دو هفته است که شمار مبتلایان در بازه زمانی 24 ساعته، همیشه بین 65 هزار تا 75 هزار نفر در فراز و فرود است. اما بسیاری از کارشناسان، در صحت اعلام این آمار تردید دارند و معتقدند که شمار مبتلایان، به مراتب بیشتر است و قرار است در روزها و هفته های آینده، ترکیه باز هم یک شرایط رکوردشکنانه و نگران نماینده را تجربه بکند.

حتی بعضی از اطبا و متخصصین ترکیه معتقدند که با تداوم شرایط کنونی، احتمال آن وجود دارد که شمار مبتلایان به هفتصد هزار نفر در شبانه روز برسد.

بر اساس اطلاعات رسمی وزارت بهداشت ترکیه، آخرین آمار ابتلا و تلفات کرونا در این کشور به توضیح زیر است:

1.شمار مبتلایان در بازه زمانی 24 ساعته: 64 هزار و 935 نفر.

2.شمار فوت 162 نفر.

3.شمار تست های صورت گرفته 404 هزار مورد.

4.شمار بهبود یافتگان 72 هزار و 106 نفر.

5.مجموع واکسن های تزریق شده یکصد و چهل میلیون دوز.

در انتظار 700 هزار مبتلا در شبانه روز

دیروز اغلب رسانه های ترکیه، این موضوع را برجسته کردند که تصمیم دولت، برای غیراجباری کردن ارائه تست پی.سی.آر در سفر داخلی و خارجی، قابل تامل است و در شرایطی که خطر افزایش مبتلایان در کمین است، نباید چنین تصمیم اتخاذ می شد.

پروفسور دکتر احمد سالتیک استاد دانشگاه و متخصص سلامت عمومی، فرد جسوری است که در این مورد، دیدگاه ویژه ای دارد و نگرانی های خود را به این شکل ابراز نموده است: تصمیمی که در خصوص حذف الزام تست PCR گرفته شده، نوعی سیاست غلط و بر اساس مشی شتر - گاو- پلنگ است. ممکن است چنین تلقی گردد که این تصمیم به خاطر کسب اطمینان خاطر ناشی از واکسیناسیون گسترده اتخاذ شده، اما واقعیت چیز دیگر است. ببینید! ما با یک شرایط ویژه در پنهان کاری اطلاعاتی روبرو هستیم. آقایان می خواهند مردم را دچار وحشت و هراس ننمایند و به همین دلیل حاضر نیستند آمارها را به شکل دقیق اعلام نمایند. همین الان هم که می گویند شمار مبتلایان در حد 70 هزار نفر در 24 ساعت است، راست نمی گویند. من انتظار روزی را دارم که با تداوم شرایط موجود، با ثبت هفتصد هزار نفر مبتلا در بازه زمانی 24 ساعته روبرو شویم. چرا که اومیکرون به سرعت پیش می تازد و بخش مهمی از مردم نیز نه تنها به پروتکل های بهداشتی بی اعتنایی می نمایند، بلکه تمایلی به تزریق واکسن نیز ندارند.

پروفسور سالتیک در ادامه به دنیز اوغان خبرنگار روزنامه جمهوریت گفته است:طبق هشدار هفته گذشته سازمان بهداشت جهانی، نیمی از اروپا طی 6 تا 8 هفته آینده به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد. این به معنای 250 میلیون بیمار نو است. مطمئن باشید شرایط پیشروی اومیکرون در ترکیه از بسیاری کشورهای اروپایی، بیشتر و سریعتر خواهد بود و بدبینانه نیست اگر پیش بینی کنیم نیمی از مردم مبتلا شوند. بنابراین باید خود را برای شرایط خاص مهیا کنیم و نسبت به این واقعه، بی تفاوت نباشیم.

وزیری که یک پا رسانه است

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه در دوران مبارزه با کرونا، کارنامه خوبی از فعالیت خود ارائه داده است. او در جریان فعالیت های خود، تصویری از یک پزشک و مدیر توانمند را در معرض دید افکار عمومی قرار داده که سه ویژگی مهم دارد:

1.به شدت در تکاپو و سفر است و دمی از سفر و بازدید باز نمی ایستد.

2.در شبانه روز، در چند شبکه اجتماعی فضای مجازی، دست کم 3 پست و پیغام منتشر می نماید و میانه خوبی با رسانه ها و افکار عمومی دارد.

3.به طور مداوم عکس ها و ویدیوهایی از فعالیت همکاران خود را منتشر نموده و قدردان زحمات آنهاست.

کوجا در دوران کرونا محبوبیت اجتماعی فراوانی کسب کرد و حتی در بعضی از رسانه ها، به این اشاره شد که بعید نیست او بخواهد در آینده، با اتکا به این محبوبیت مردمی، نامزد ریاست جمهوری گردد. اما او به طور معمول از اظهارنظر درباره مسائل سیاسی کلان پرهیز می نماید و در عین حال، در مناسبت های ملی و دینی، نشان داده که صرفاً یک تکنوکرات تزریق شده به بدنه آکپارتی نیست و از منظر فکری و عقیدتی نیز، خود را پایبند به تفکر و سبک زندگی حزب حاکم می داند.

بدقولی برای تزریق واکسن

مردم ترکیه در ماه های گذشته، غالباً از دو واکسن آلمانی و چینی بیونتک و سینوفارم استفاده نموده و درصد آسترازنکای روسی، چندان قابل توجه نبوده است. تا به امروز یکصد و چهل میلیون دوز واکسن در ترکیه تزریق شده و جالب اینجاست که شمار شهروندانی که دوز سوم را تزریق نموده اند به عدد نزدیک به 24 میلیون نفر رسیده که رقم قابل توجهی است. اما مقامات بهداشت و درمان ترکیه، هنوز هم از بی اعتنایی بعضی از شهروندان گله مند هستند.

بدقولی مردم و بی توجهی آنان به وعده و قرار تلفنی و اینترنتی تزریق واکسن، صدای وزیر را هم درآورده است.

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه در این مورد نوشته است:بسیاری از مردم با وجود معین وقت قبلی، برای دریافت واکسن مراجعه نمی نمایند. با وجود این که به چشم خود دیده اند که افراد واکسن زده، به راحتی از بستر بیماری برخاسته اند، باز هم بی اعتنایی و کم توجهی می نمایند. آن موقع اندکی که بدون صف و نوبت به واکسیناسیون اختصاص داده می گردد، تنها چند دقیقه است و مانع کار شما نمی گردد. اما اگر بدون واکسن مبتلا و گرفتار شوید، ممکن است کل زندگی شما مختل گردد. پس لطفاً به قول و قرار خود پایبند باشید. در ترکیه، مقدار افرادی که هرگز واکسینه نشده اند در میان جمعیت بزرگسال کمتر از 8 درصد است.

در خاتمه باید گفت، تجارب ترکیه به عنوان همسایه غربی ایران و جمعیتی برابر با کشور ما، این واقعیت را نشان می دهد که حتی بی اعتنایی اندک به پروتکل ها و تدابیر بهداشتی در کلانشهرها، عواقب تلخی در پی دارد و اگر چه مقدار مرگ و میر کاهش یافته اما کرونا، همچنان یک بیماری خطرناک، دردسرساز و پرهزینه است و می تواند برای نظام بهداشت و سلامت کشورها، خانواده ها، آموزش، کسب و کار و ورزش و سرگرمی مانع و محدودیت بزرگی به وجود بیاورد و نباید به این زودی، تدابیر بهداشت را کنار نهاد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 اسفند 1400 بروزرسانی: 15 اسفند 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2046

به "ترکیه در انتظار 10 برابر شدن مقدار ابتلا به کروناست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه در انتظار 10 برابر شدن مقدار ابتلا به کروناست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید