ترامپ قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی را امضا کرد، احضار سفیر آمریکا توسط چین

به گزارش مسافرت رو، ایسنا نوشت:رئیس جمهوری آمریکا با امضای خود، لایحه حمایت از معترضان هنگ کنگی را به قانون ایالات متحده تبدیل کرد. وزارت امور خارجه چین نیز واکنش نشان داد و امروز، پنج شنبه سفیر آمریکا در این کشور را احضار کرد تا درخواست کند که آمریکا فورا مداخله در امور داخلی چین و آسیب بیشتر به روابط دوجانبه میان دو کشور را متوقف کند.

ترامپ قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی را امضا کرد، احضار سفیر آمریکا توسط چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

لِه یوچنگ، معاون وزیر امور خارجه چین تری برنستد، سفیر آمریکا در چین را یک روز پس از آن احضار نموده که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مصوبه کنگره در حمایت از معترضان ضددولتی هنگ کنگ را به رغم مخالفت پکن امضا و به قانون تبدیل کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چین همچنین امروز به آمریکا هشدار داد که در واکنش به این قانون اقدامات متقابل سختگیرانه ای را در پیش خواهد گرفت.

پکن در بیانیه ای که از سوی وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده، تاکید نمود که اقدام برای مداخله در امور هنگ کنگ محکوم به شکست است و هشدار داد، آمریکا در صورت ادامه اقدام خودسرانه در مورد هنگ کنگ باید مسؤولیت پیغامدهای اقدام متقابل چین را بر عهده بگیرد.

دولت هنگ کنگ که تحت حمایت دولت پکن است نیز اظهار نموده که این قانون پیغام اشتباهی را به معترضان می رساند و مداخله آشکار در امور داخلی این دولت شهر است.

به نقل از بی .بی.سی، قانون حقوق بشر و دموکراسی دولت آمریکا را موظف می نماید که سالانه وضعیت خودمختاری هنگ کنگ از چین را آنالیز کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هنگام امضای این قانون گفت که به احترام رئیس جمهور شی جینپینگ و مردم هنگ کنگ این قانون را امضا نموده است.

با این حال این قانون مورد خشم چین نهاده شد. آنها پیشتر هم به آمریکا هشدار داده بودند که نباید در امور مربوط به این کشور دخالت کند.

ترامپ که آمریکا را وارد جنگ تجاری با چین نموده، همین هفته پیش گفته بود که رئیس جمهوری چین را دوست خود می داند.

اما گویا چینی ها از این اقدام آمریکا احترام یا دوستی احساس ننموده و پیشاپیش به آمریکا در مورد این لایحه هشدار داده بودند. روز سه شنبه نیز چین با احضار سفیر آمریکا به آنها هشدار داد که اگر این لایحه به قانون تبدیل گردد، آمریکا با همه عواقب آن روبرو می گردد.

روابط آمریکا و چین به دلیل جنگ تجاری دو کشور هیچ مناسب نیست و ترامپ بارها وعده داده که آمریکا در حال رسیدن به توافقی با چین بر سر دعواهای تجاری دو کشور است.

شاید برای همین باشد که تا لحظه امضای این لایحه به نظر می رسید که رئیس جمهوری آمریکا چندان تمایلی به این کار نداشت. او از یک سو از معترضان هنگ کنگی حمایت می کرد و از سوی دیگر رئیس جمهوری چین را مردی فوق العاده می خواند.

با این حال از آنجا که این لایحه رای اکثریت نمایندگان کنگره را داشت، وتوی آن برای رئیس جمهوری چندان راحت نبود. در صورت وتوی چنین قانونی، کنگره می توانست با رای دوسوم از نمایندگان وتوی رئیس جمهوری را دور بزند.

قانون دومی که ترامپ امضا کرد، مربوط به محدودیت فروش وسایل محدود کردن تظاهرات به پلیس هنگ کنگ بود. وسایلی مانند گاز اشک آور، گلوله های پلاستیکی و دستگاه های شوک الکتریکی.

ترامپ گفت که هنگام امضای این دو قانون، آرزوی همکاری نمایندگان چین و هنگ کنگ را داشته که اختلاف هایشان را کنار بگذارند و به سمت صلح بروند.

این قانون همان اوایل که اعتراض های هنگ کنگ آغاز شده بود، به کنگره آمد و ماه پیش با اکثریت آرا به تصویب رسید.

در این قانون آمده که هنگ کنگ بخشی از چین است اما سیستم مالی و قانونی آن مستقل است.

در ادامه این قانون آمده، که مرور وضعیت هنگ کنگ برای این است که مطمئن شوند چین آزادی های مدنی هنگ کنگ و حاکمیت قانون را در هنگ کنگ زیر سوال نمی برد.

بنا به این قانون، آمریکا بر وضعیت هنگ کنگ نظارت می نماید که از خودمختاری این کشور در امور تجاری اش کاسته نگردد.

همچنین بنا به این قانون آمریکا نباید شهروندان هنگ کنگ را به خاطر شرکت در تظاهرات صلح آمیز از دریافت ویزای آمریکا محروم کند.

تصویب قانونی که امکان استرداد مجرمین از هنگ کنگ به چین را می داد، جرقه اولیه اعتراض ها در هنگ کنگ را زد.

کم کم این تظاهرات خشونت آمیز شد و پلیس از گلوله های واقعی در مقابله با تظاهرکنندگان استفاده کرد.

معترضان هم با پرتاب بمب های بنزینی و حمله به کسب وکارهایی که به چینی ها مربوط بود با نیروهای دولتی مقابله می کردند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 631

به "ترامپ قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی را امضا کرد، احضار سفیر آمریکا توسط چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ قانون حمایت از معترضان هنگ کنگی را امضا کرد، احضار سفیر آمریکا توسط چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید