استقراض خارجی 5 میلیارد دلاری اقتصاد کشور را آسیب پذیر می نماید

به گزارش مسافرت رو، یک سایت حامی دولت توضیح داد: درخواست وام 5 میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول خطرناک است.

استقراض خارجی 5 میلیارد دلاری اقتصاد کشور را آسیب پذیر می نماید

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، فرارو نوشت: عده ای معتقدند دولت رأسا نمی تواند درخواست استقراض خارجی کند و این موضوع باید به تصویب مجلس برسد.

وحید شقاقی کارشناس اقتصاد و استاد دانشگاه درباره درخواست وام از صندوق بین ا لمللی پول گفت: درباره مسئله کرونا و ضرر و زیان های آن به اقتصاد، دولت باید گام به گام حرکت کند. اولین موضوع این است که ما باید برآورد مشخصی از میزان ضرر و زیان و خسارت وارده از طرف بیماری کرونا در طول اسفندماه تا زمانی که احتمالا ادامه خواهد داشت، داشته باشیم. بدون یک برآورد مشخص از میزان خسارت هر اقدام دیگری کارساز نیست.

او اضافه کرد: اگر برآورد خسارت صورت بگیرد، روشن می گردد که آیا با منابع داخلی می توان ضرر و زیان را پوشش داد یا احتیاج به استقراض خارجی داریم. اگر با تخصیص اعتبار بانک مرکزی به پشتوانه اوراق بدهی یا پول پر قدرت بتوانیم این موضوع را حل کنیم به صلاح و صرفه اقتصاد ایران است. باید این موضوع مهم را به یاد داشته باشیم آنچه که باعث شده ما تا به امروز در برابر تحریم های همه جانبه غرب مقاومت کنیم، بدهی اندک خارجی ایران بوده است. ایران 9 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد و سر رسید سالانه اش هم حدود یک و نیم میلیارد دلار است. چون بدهی خارجی اندکی داریم استقامت ایران در برابر تحریم ها بالا رفته است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: انتشار اوراق یا پول پرقدرت هزینه هایی دارد که یکی از آن ها هزینه های تورمی است، اما اگر با تخصیص خط اعتباری مسئله حل گردد، بهتر است با همین روش ضرر و زیان کرونا جبران گردد.

شقاقی گفت: اگر برآورد صورت گرفت و روشن شد که هزینه ها بالاست و امکان پوشش ضرر و زیان با منابع داخلی وجود ندارد، راه حل استقراض از کشور ها و سازمان های بین المللی مطرح می گردد. در حوزه استقراض به نظرم ایران دو گزینه دارد؛ گزینه اول و اولویت دار این است که ایران قبل از تحریم به بعضی کشور ها نفت صادر نموده است مثل ژاپن و چین. ایران می تواند با رایزنی گسترده دیپلماتیک از کشور های وارد کننده نفت ایران وام بگیرد، اما آن ها باید بپذیرند در ازای این وام نفت بگیرند.

شقاقی درباره اینکه تبعات مالی دریافت وام چه می تواند باشد، گفت: وام خارجی طبیعتا تبدیل به ریال می گردد یعنی دولت به ازای 5 میلیارد دلاری که وام می گیرد، ریال تزریق می نماید. هر تزریق ریالی بار تورمی دارد، انتشار پول پرقدرت بانک مرکزی هم بار تورمی دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 961

به "استقراض خارجی 5 میلیارد دلاری اقتصاد کشور را آسیب پذیر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقراض خارجی 5 میلیارد دلاری اقتصاد کشور را آسیب پذیر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید