کشف نخستین گیاهی که می توان در مریخ کاشت!

به گزارش مسافرت رو، محققان بر این باورند که می توان شوری آب مریخ را با نوعی باکتری دریایی رفع کرد و سپس به منظور فراوری آب شیرینِ مورد احتیاج برای رشد محصولات، آن را از فیلتر صخره های آتشفشانی عبور داد.

کشف نخستین گیاهی که می توان در مریخ کاشت!

خبرنگاران | اگر چالش های مَت دِیمِن را در فیلم The Martian (مریخی) دیده باشید، منظره سیاره سرخ از دید تئوریک حاصلخیز است، این احتمالی ست که آزمایشات ناسا هم آن را تایید نموده است.

به گزارش خبرنگاران ، اما موضوع به این سادگی نیست. نه تنها شن و غبار این سیاره تهی از مواد آلی و میکرب های مفید است، بلکه مملو از نمک ها و مواد معدنی ست که بیشتر گیاهان را برای بقاء با مشکل روبرو می نماید.

هم اکنون به پشتوانه مطالعات نوین راه پیشرفتی حاصل شده است: یونجه. این محصول علوفه ای قادرست در خاک آتشفشانی سختی، چون خاک مریخ دوام آورد و می توان از آن به شکل کود برای رشد مواد غذایی نظیر شلغم، تربچه و کاهو استفاده کرد.

به گفته محققان: محتوای غذایی ضعیف خاک مریخ و شوری زیاد آب، آن را به گزینه نامناسبی برای استفاده مستقیم جهت تکثیر مواد غذایی در این سیاره تبدیل نموده است. به همین علت، اتخاذ استرتژی هایی برای تقویت محتوای مواد مغذی موجود در خاک و نمک زدایی آب شور برای ماموریت های بلندمدت ضروریست.

پژوهش های پیشین نشان داده است که گیاهان بدون اضافه کرده شدن مواد مغذی اضافه به خاکِ سطح مریخ (سنگ پوشه یا رِگولیت) که در آن قرار داده می شوند در امر رشد با چالش های واقعی روبه رو می شوند.

یافتن همتای دقیقی برای رگولیت روی مریخ مستلزم دقت زیاد است، اما محققان پیش از آزمایش دانه های مختلف در خاک، برترین تقریبی را که می توانستند فراهم کردند. آن ها دریافتند یونجه می تواند در مریخ بدون اضافه کردن کود اضافی به همان سلامتی که روی خاک زمین رشد می نماید، رشد کند.

رگولیت شبیه سازی شده مریخ با اضافه کردن یونجه به عنوان کود آزمایش شد. نتیجه جالب بود و محققان دریافتند که شلغم، تربچه و کاهو، سه گیاهی هستند که به نگهداری اندکی احتیاج دارند، سریع رشد می نمایند و به آب زیادی احتیاج ندارند. در نهایت هر سه با موفقیت رشد کردند، اما یک نکته وجود داشت و آن هم این که احتیاج به آب شیرین داشتند.

محققان بر این باورند که می توان شوری آب مریخ را با نوعی باکتری دریایی رفع کرد و سپس به منظور فراوری آب شیرینِ مورد احتیاج برای رشد محصولات، آن را از فیلتر صخره های آتشفشانی عبور داد.

هنوز پرسش های بی پاسخ زیادی وجود دارد، از جمله اینکه خاک مریخ را تا چه مقدار دقیق می توان در زمین تقلید کرد. پیش بینی شده است تا زمانی که ما بالاخره به این سیاره سرخ برسیم، رگولیتِ سطحِ آن دقیقاً آن طور که ما تصور می کردیم نباشد.

خاک شبیه سازی شده نیز بعضی نمک های پرکلرات سمی را از دست داده که احتیاجست به نحوی از طریق آب شیرین شده از خاک مریخ شسته گردد.

با این حال، آزمایشات صورت گرفته در این حیطه گزینه های امیدبخش بیشتری را برای اکتشاف در اختیار دانشمندان و فضانوردان قرار داده است. عملی کردن رویکرد هایی که محققان توصیف نموده اند ساده و در عمل کارآمد است.

پرورش یونجه در مریخ برای استفاده به عنوان کود بدون شک در قیاس با میلیون ها کیلومتر نقل و انتقال یخچال های بزرگ مواد غذایی به سیاره سرخ، هزینه کمتری خواهد داشت و البته این تنها منبع ماده مغذی نیست که شاید ما قادر به فراوری آن خارج از فضای زمین باشیم.

به نقل از محققان: این مطالعه نشان می دهد که برای اهداف بلندمدت، این امکان وجود دارد که خاک و منابع آبی درجا را برای کشاورزی در این سیاره در حمایت از ماموریت های انسانی و زیستگاه های دائمی اضافه کرد.

منبع: sciencealert

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 6 شهریور 1401 بروزرسانی: 6 شهریور 1401 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2194

به "کشف نخستین گیاهی که می توان در مریخ کاشت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نخستین گیاهی که می توان در مریخ کاشت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید