کشف دارویی برای درمان آلزایمر

به گزارش مسافرت رو، فرآیند تشکیل خاطرات در ناحیه هیپوکامپ مغز، فرآیند پیچیده ای است که بیشتر روی تعاملات دقیق بین نورون ها، انتقال دهنده های عصبی، گیرنده ها و آنزیم ها متکی است. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، به یافته های جدیدی دست یافته اند که به نظر می رسد نقش مهمی در شکل گیری و تثبیت خاطرات در مغز دارند.

کشف دارویی برای درمان آلزایمر

دانشمندان شرح داده اند: این یافته ها، پرده از مکانیسم شگفت انگیزی برمی دارد و نشان می دهد که آنزیمی مثل فسفودی استراز، نقش کلیدی در کنترل بیان ژن لازم برای تشکیل و ثبت خاطرات دارد.

این مطالعه بیشتر روی دستگاه آدرنرژیک که در کنترل یادگیری و حافظه نقش دارد، متمرکز است. محققان، گیرنده های بتا-2 آدرنرژیک را آنالیز کردند. این گیرنده ها در انواع مختلف سلول ها در سراسر بدن وجود دارند و در سلول های عصبی در ناحیه هیپوکامپ مغز نیز یافت می شوند.

یافته ها نشان داده اند: هنگامی که فعال شدن گیرنده های آدرنرژیک بتا-2، منجر به آزادسازی آنزیمی به نام فسفودی استراز 4 D 5 می گردد که بر اساس نتایج تحقیقات پیشین، نقشی کلیدی در تقویت یادگیری و حافظه دارد.

محققان دریافتند: موش های فاقد گیرنده های آدرنرژیک بتا-2، در ارتباط با فضا و مکان، حافظه ضعیفی از خود نشان می دهند. این، یکی از مراحل اولیه بیماری آلزایمر است. با این حال، هنگامی که پژوهشگران، دارویی به نام مهارکننده PDE 4 را در اختیار موش ها قرار دادند، توانایی حیوانات برای یادگیری و حفظ خاطرات افزایش یافت.

دانشمندان اظهار داشته اند: درک اینکه چه چیزی باعث اختلالاتی مانند بیماری آلزایمر می گردد به ما یاری می نماید تا مداخلاتی را پیدا کنیم که به بیماران امکان می دهند تا حافظه خود را بازیابند یا پیشرفت بیماری را کاهش دهند. بر اساس یافته های ما، مهارکننده های PDE ممکن است برای درمان بیماری آلزایمر مفید باشند. یافته های این تحقیق در مجله Science Signaling منتشر شده اند.

منبع: سیناپرس

منبع: فرارو
انتشار: 12 فروردین 1402 بروزرسانی: 12 فروردین 1402 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2293

به "کشف دارویی برای درمان آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دارویی برای درمان آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید