حیات ما به این سیب زمینی وابسته است!

به گزارش مسافرت رو، دانشمندان یک ابر پانژنوم سیب زمینی برای شناسایی ویژگی های سیب زمینی های انعطاف پذیرتر و مغذی تر ایجاد کرده اند. این پایگاه داده ژنتیکی گسترده می تواند به توسعه سیب زمینی های مقاوم در برابر بیماری و سازگار با آب و هوا کمک کند و به امنیت غذایی جهانی کمک کند.

حیات ما به این سیب زمینی وابسته است!

تینا مزدکی- محققان توالی های ژنومی تقریباً 300 نوع سیب زمینی و گونه های وحشی مانند آنها را جمع آوری کرده اند تا محصولاتی تولید کنند که مغذی تر، مقاوم تر در برابر بیماری ها و مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی باشد.

طوفان خورشیدی امروز به زمین برخورد می کند!

بن سلمان در جده شهرک ساحلی مصنوعی می سازد!/ عکس

از آنجایی که گرمایش جهانی به طور فزاینده ای ثبات منابع غذایی در سراسر جهان را تهدید می کند، محققان دانشگاه مک گیل در حال بررسی روش هایی برای افزایش انعطاف پذیری و ارزش غذایی سیب زمینی هستند. این تیم به رهبری پروفسور مارتینا استرومویک، یک ابر پانژنوم سیب زمینی را برای شناسایی ویژگی های ژنتیکی که می تواند راه را برای نسل بعدی ابرسیب زمینی ها هموار کند، توسعه داده است.

پروفسور استرومویک که با محققانی در سراسر کانادا، ایالات متحده و پرو همکاری داشت، می گوید: پانژنوم فوق العاده ما در تنوع ژنتیکی سیب زمینی تعیین می کند که چه نوع ویژگی های ژنتیکی می تواند به طور بالقوه به بهتر کردن محصولات امروزی کمک کند که در نهایت بتوان این ویژگی ها را توسعه داد. او می افزاید: 60 گونه سیب زمینی، گسترده ترین مجموعه داده های توالی ژنوم برای سیب زمینی و خویشاوندان آن تا به امروز است.

ژنوم مجموعه کاملی از دستورالعمل های ژنتیکی یک موجود زنده است که به عنوان توالی DNA شناخته می شود، در حالی که هدف پانژنوم گرفتن تنوع ژنتیکی کامل در یک گونه است، و یک ابر پانژنوم همچنین شامل چندین گونه ژنتیکی است.

سیب زمینی یک منبع غذایی اصلی برای بسکمک از مردم در سراسر جهان است و همچنین پس از برنج و گندم از نظر مصرف انسانی، یکی از مهم ترین محصولات غذایی در سطح جهان به شمار می رود. پروفسور استرومویک می گوید: گونه های سیب زمینی وحشی می توانند چیزهای زیادی در مورد اینکه چه ویژگی های ژنتیکی برای سازگاری با تغییرات آب و هوا و آب و هوای شدید، افزایش کیفیت تغذیه ای و بهبود امنیت غذایی حیاتی هستند، به ما بیاموزند.

برای ساخت پانژنوم سیب زمینی، محققان از ابررایانه ها برای خرد کردن داده های بانک های اطلاعات عمومی، از جمله بانک های ژن در کانادا، ایالات متحده و پرو استفاده کردند. به گفته محققان، پانژنوم را می توان برای پاسخ به بسکمک از سؤالات در مورد تکامل این محصول مهم که تقریباً 10000 سال پیش از طریق مردم بومی در کوه های جنوب پرو اهلی شد، مورد استفاده قرار داد. همچنین می توان از آن برای کمک به شناسایی ژن های خاص برای ایجاد یک ابر سیب زمینی با استفاده از اصلاح سنتی یا فناوری ویرایش ژن استفاده کرد.

پروفسور استرومویک می گوید: دانشمندان امیدوارند چیزی بسازند که بتواند در برابر انواع مختلف بیماری ها دفاع کند و بهتر در برابر آب و هوای شدید مانند باران زیاد، یخبندان یا خشکسالی مقاومت کند.

منبع: scitechdaily

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 شهریور 1402 بروزرسانی: 13 شهریور 1402 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2353

به "حیات ما به این سیب زمینی وابسته است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیات ما به این سیب زمینی وابسته است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید