کرونا؛ ویروسی عجیب ، معلوم نیست واکسن چقدر می تواند موثر باشد

به گزارش مسافرت رو، رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه پیچیدگی ویروس به حدی است که معلوم نیست واکسن فراوری شده چقدر می تواند موثر باشد، گفت: اگر داستان ابتلای مجدد بهبودیافتگان پررنگ باشد، پس واکسن هم این خصوصیت را خواهد داشت و نمی تواند قوی تر از خود ویروس برایمان ایمنی ایجاد کند؛ بنابراین باید یاد بگیریم بدون واکسن و دارو بیماری را مدیریت کنیم.

کرونا؛ ویروسی عجیب ، معلوم نیست واکسن چقدر می تواند موثر باشد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر علی اکبر حقدوست با اشاره به اینکه ویروس کرونا یک شطرنج باز بسیار حرفه ای است، گفت: از این رو به محض آنکه ذره ای حواسمان از آن پرت گردد می تواند به راحتی ما را به سمت کیش و مات شدن ببرد. در این مدت فراز و نشیب های متعددی داشتیم و حدودا از 2 ماه قبل مجددا موارد افزایشی بیماری را در بیشتر یا تمام نقاط کشور داشتیم و ویروس در روستاها و شهرهای ما نفوذ نموده و به محض اینکه رعایت موارد بهداشتی کاهش یابد، ویروس فعال خواهد شد.

پیر شدن اپیدمی کرونا در شهرهای دارای آلودگی بیشتر

کرونا در کدام استان ها رو به کاهش است؟

وی اضافه کرد: می گردد گفت در شهرهایی که در چند هفته اخیر آلودگی بیشتری داشتند، کم کم شاهد پیر شدن اپیدمی بیماری در آنجا هستیم و به کمک خدا رو به کاهش هستند. شاید 4 هفته قبل از شرایط خوزستان می ترسیدیم اما به حد قابل قبولی روبه کاهش است، همچنین استان های جنوبی مثل بوشهر و بندرعباس علی رغم اینکه تعداد مریض های آی سی یو و فوتی ادامه دارد، اما ابتلا به ویروس به میزان قایل توجهی کاهش یافته است. در استان های غربی مانند کردستان، کرمانشاه و همدان تقریبا رو به کاهش بیماری است. برای استان های آذری زبان باید بیشتر حواسمان را جمع کنیم؛ به همین شکل شمال شرقی کشور و خراسان رضوی نقطه ای است که باید به آن توجه داشته باشیم زیرا می تواند مستعد اتفاقات ناگوار باشد. تهران نیز مانند هر شهر عظیم دیگری از ابتدا همیشه در حالت هشدار بوده است.

ماسک، یکی از دلایل کنترل بیماری

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه احتمالا یکی از دلایل کنترل بیماری ماسک زدن مردم است، توضیح داد: البته زدن ماسک به تنهایی کافی نیست، تجمعات زیاد و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی جاها مثل مترو، اتوبوس، بازارهای شلوغ و... می تواند ایجاد نماینده اپیدمی باشد. ماسک زدن خطر انتقال بیماری را کاهش می دهد اما آن را به صفر نمی رساند.

حفظ سلامت و عدم ایجاد خطر برای دیگران از واجبات است

وی درباره برگزاری مراسمات عزاداری امام حسین(ع)، اظهار کرد: عزاداری ما مسلمانان ترکیبی از شور و شعور است و این دو در کنار هم باعث رشد و تعالی جان و روان انسان خواهند شد. همانگونه که حفظ شعائر مهم است در کنار آن حفظ سلامت و عدم ایجاد خطر برای دیگران از واجبات است. حتی اگر خدایی نانموده برای یک نفر باعث ازردگی و فوت شویم، انگار کل مردم را به نوعی ذبح نموده ایم. شاید بهتر باشد در این شرایط برای ویروسی که نسبت به هر روشی راه در رو را پیدا می نماید، سعی کنیم مراسمات عزاداری تا حد امکان با فاصله های زیاد و به صورت مجازی برگزار گردد. کسی تصور نمی کرد خانه خدا، حرم رضوی و... در روزهایی اینچنین خلوت باشند، اما شرایط این موضوع را ایجاد می نماید و از آنجایی که دین ما دین تعقل است می بینیم اگر بتوانیم از راه دور و به وسیله رادیو و تلویزیون مفاهیم مراسم معنوی را در خودمان احیا کنیم، شاید ضرورتی نباشد دسته هایی راه بیفتد و آن عزادری ها انجام گردد و امیدواریم در سالهای بعد با شرایط ایمن عزاداری باشکوه تری برگزار کنیم.

کوشش برای برگزاری کنکور در سالم ترین شرایط

داوطلبان حتی لحظه ای ماسک را کنار نزنند

حقدوست درباره دیدگاه وزارت بهداشت در خصوص نقاط ضعف و قوت در برگزاری کنکور دکتری، توضیح داد: سلامت مردم و داوطلبان کنکور برای ما اولویت اول است و ستاد کروناه هم بر اساس اینکه بهترین هدیه را برای سلامتی مردم داشته باشد، تصمیم گیری می نماید و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نیز تمام بحث هایی که دارند برای این است که سلامت مردم و جامعه به خطر نیفتد. بر اساس این اصل که سلامت رکن اصلی است باید تصمیم گیری کنیم، اما توجه کنید سلامتی جسم و سلامت روان هر کدام دو مسئله جدا هستند. عزیزانی هستند که چندین سال است خود را محبوس کردند تا برای این امتحانات آماده شوند فلذا باید به سلامت به شکل جامع نگاه کرد، همانگونه که فرد نباید به کرونا مبتلا گردد، نباید دچار استرس اضافه گردد. لذا بحث های تکنیکال باید پشت درب های بسته باشد. داوطلبین مطمئن باشند تمام کوششمان را می کنیم تا در سالم ترین شرایط کنکور دهند. برگزاری کنکور دکتری حتما نقص هایی هم داشته اما به نقاط قوتی مانند حفظ فاصله جایگاه ها نگاه کنیم البته برای آزمون های بعدی در کوشش هستیم تا اقداماتمان را تقویت کنیم.

وی اضافه کرد: یکی از نکات مهم برای ما ترغیب داوطلبان است تا حتی لحظه ای ماسک خود را از روی صورت کنار نزنند، در مقایسه با تمهیدات اندیشیده شده برای داوطلبان نگرانی زیادی ندارم. تا این لحظه می دانیم کنکور در روزهای پایانی مرداد ماه برگزار خواهد شد و باید اجازه دهیم این مضمون به گوش خانواده ها و مردم برسد بدون آنکه تردید ایجاد کنیم. ارتباط وزارت بهداشت با تمامی بخش ها چه در دولت و چه خارج از دولت رابطه ای صمیمانه است.

حق دوست درباره ادعای یکی از شبکه های خبری فارسی زبان در خارج از کشور در زمینه آمار کرونا در ایران، بیان نمود: نمی دانیم منبع این اطلاعات که ارائه شده کجاست و اطلاعاتی است که باید راستی آزمایی گردد، اما این را در نظر بگیرید که با تغییر کوچکی در تعاریف همه چیز عوض می گردد، مثلا از نظر اپیدمیولوژیک می گوییم موارد مشکوک، محتمل و قطعی بیماری وجود دارد و آنچه سازمان بهداشت دنیای و کشورهای دنیا گزارش می دهند موارد قطعی تست pcr مثبت است. البته ما می دانیم این تست می تواند منفی کاذب هم داشته باشد. موارد مشکوک و محتمل که تست ندادند در هیچ جای دنیا جزو امار بیماری اعلام نمی گردد.

درباره آمار صادقانه با مردم سخن می گوییم

وی در اینباره ادامه داد: اگر بخواهیم در خصوص آمار و ارقام حرف بزنیم صحبت زیاد است، مگر روزنامه گاردین در خصوص کم شماری آمار کرونا در آمریکا و انگلستان صحبت نمی نماید؟ آیا باید بگوییم اعدادی که این کشورها اعلام می نمایند دروغ است؟ هر عدد و رقمی محدودیت خاص خود را دارد و اگر دولت ایران می خواست در خصوص آمار کامل صحبت نکند، چرا به وضوح افزایش پیک کرونا را نشان داد؟ خب اگر قرار است آمار واقعی اعلام نگردد، همین میزان آمار را هم اعلام نمی کردیم. با نگاه به گزارش سازمان بهداشت دنیای در منطقه اِمرو می بینیم تنها کشوری که نقشه و گزارش کاملش وجود دارد، ایران است. ما با مردم صادقانه سخن گفتیم و اگر موارد افزایشی مشاهده شده بود باید مصداق آن را مردم می دیدند. الان در هر بیمارستانی با اینکه فشار بر کادر درمانی وجود دارد اما تخت خالی دارند و این نشان می دهد ظرفیت ما بیش از این حد است و شدت آن قدر بالا نرفته که بخواهیم شاهد چنین آماری باشیم.

کرونا؛ ویروسی عجیب

وی درباره احتمال بروز تغییرات در ویروس کرونا، اعلام کرد: نادانسته های ما نسبت به دانسته هایمان در خصوص ویروس بیشتر است و هرکس بخواهد قطعی در خصوص آن صحبت کند باید به علم و دانشش شک کرد. ویروس بسیار عجیب است، نه ایمونولوژی و نه اپیدمیولوژی آن را خوب نمی دانیم. مثل هر عامل بیماری زای دیگری وقتی از فرد به فرد دیگری منتقل می گردد می تواند تغییرات ژنتیکی پیدا کند. در مقالات مختلفی در خصوص تغییرات خصوصیتش از نظر بیماری نکاتی ذکر شده است، اما مستند قطعی در خصوص ضعیف یا قوی شدن بیماری و اینکه میل به سرایت در گروهی کم یا زیاد شده در دست نداریم.

بر اساس آمار، مرگ و میر کرونا خیلی بالا نیست

حقدوست ادامه داد: بر اساس آمار، مرگ و میر ناشی از کرونا خیلی بالا نیست و جزو کشورهای در رده وسط، پایین و به سمت خوب هستیم. در چندماه گذشته پزشکان و پرستاران ما تجربه خوبی کسب کردند و در مدیریت بیماری شاخص ها و خدماتمان ارتقای قابل ملاحظه ای داشته است. تعداد مقالات فراوریی در ایران در این زمینه در رده های 10 کشور اول دنیا است و محققین تحقیقات خود را به راحتی چاپ نموده اند.

شدت بیماری با افزایش سن، افزایش می یابد

بیشترین میزان مرگ و میر کرونا در سنین بالای 65 سال و افراد دارای بیماریهای زمینه ای

وی در ادامه تاکید نمود: شدت بیماری با سن افزایش می یابد و متاسفانه علی رغم اینکه کسر کوچکی از جمعیت ما افراد بالای 65 سال است، اما مرگ و میر در سنین بالاتر زیاد است. بالاترین تعداد مرگ و میر در گروه های بالای 65 سال و افراد دارای بیماری زمینه ای بوده است. در ابتدا نسبت ابتلا در مردان بیش از زنان بود که با گذشت زمان این نسب به یکدیگر نزدیک شدند.

حقدوست اضافه کرد: در خصوص بچه ها تصور می شد مقاومتی در ابتدا به بیماری وجود دارد که تعیین شد برای تشخیص بیماری در آنها در ایران و دنیا مشکلاتی وجود داشته است. استرس نابه جا مناسب نیست. اگر فردی آگاه می گردد شخصی از نزدیکانش به بیماری مبتلا شده که با او در ارتباط بوده است باید چند روزی خود را ایزوله کند.

حقدوست اضافه کرد: انجام کارهای غیر ضروری باید به حداقل برسد. آموزش رانندگی و کلاس زبان واجب نیست و می توانند آن را به تعویق بیاندازند و در صورت الزام آن را با تاخیر انجام دهند.

وی درباره واکسن کرونا، اظهار کرد: در دنیا گروه های زیادی در حال تحقیق و فراوری واکسن هستند و در کشور ما هم کارهای خوبی انجام شده که با فراهم شدن شرایط خواهید دید از نظر علمی در خصوص فراوری واکسن از کشورهای دیگر عقب نیستیم، اما پیچیدگی ویروس به حدی است که معلوم نیست واکسن فراوری شده چقدر می تواند موثر باشد. اگر داستان ابتلای مجدد پر رنگ باشد یعنی خود ویروس را هم مبتلا شویم و بعد از مدتی گروهی دوباره مبتلا شوند، پس واکسن هم این خصوصیت را خواهد داشت و نمی تواند قوی تر از خود ویروس برایمان ایمنی ایجاد کند، لذا باید یاد بگیریم بدون واکسن و دارو بیماری را مدیریت کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1227

به "کرونا؛ ویروسی عجیب ، معلوم نیست واکسن چقدر می تواند موثر باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا؛ ویروسی عجیب ، معلوم نیست واکسن چقدر می تواند موثر باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید