پیک دوم کرونا در آبان ماه است، تبعات تعویق کنکور

به گزارش مسافرت رو، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه تعویق کنکور تبعاتی داشت، گفت: پیک دوم کرونا در آبان ماه امسال خواهد بود.

پیک دوم کرونا در آبان ماه است، تبعات تعویق کنکور

همایون سامه یح نجف آبادی در مصاحبه با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران، با اشاره به آنالیز های مکرر موضوع کنکور در کمیسیون بهداشت و آموزش مجلس، گفت: باید بدانیم در موضوع کنکور موضوعات متعددی مطرح بوده که با لغو یا تعویق آن مشکلاتی رخ خواهد داد.

وی با بیان اینکه باید پیامدهای عدم برگزاری کنکور را در نظر بگیریم، اضافه کرد: با تعویق یا لغو کنکور بسیاری از جوانان مشمول خدمت سربازی با مشکل روبرو خواهند شد، از این رو تعویق آن به صلاح نیست.

نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه در مورد پذیرش کنکور پزشکی نیز لغو آزمون معضل آفرین خواهد بود، توضیح داد: تمام این افراد در مقطعی باید رزیدنت شده و مسئولیت بیمارستان های دولتی را در مقطعی از شبانه روز بر عهده بگیرند، از این رو لغو یا تعویق آزمون باعث ضربه زدن به کشور می گردد.

پیک دوم کرونا آبان ماه است

سامه یح نجف آبادی با اشاره به مذاکره با بعضی از داوطلبان موافق تعویق کنکور، مطرح کرد: خیلی از افراد موافق تعویق کنکور ادله درستی نداشته و می گویند پیک کرونا خاتمه مرداد است؛ در حالی که این اشتباه محض است، زیرا پیک دوم کرونا طبق پیش بینی ها در آبان ماه خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه برگزاری کنکور در شرایط فعلی به نسبت روزهای دیگر بهتر است، اضافه کرد: اگر بخواهیم آزمون را در هوای سرد برگزار کنیم، به مشکل برمی خوریم زیرا شرایط قابل پیش بینی نیست.

وی ادامه داد: از طرف دیگر من گله مند هستم از کسانی که در رشته تجربی برای کنکور شرکت نموده و می خواهند دکتر شوند؛ زیرا چنین افرادی که نمی توانند سه ساعت با ماسک سر یک جلسه بنشینند، چطور می خواهند بعد از دوران تحصیل در بخش های عفونی حضور پیدا نمایند.

برگزاری آزمون با 20 درصد ظرفیت اماکن اختصاص داده شده

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم با بیان اینکه طبق وعده های داده شده آزمون با 20 درصد ظرفیت اماکن در نظر گرفته برگزار خواهد شد، گفت: خوشبختانه همراهی خوبی از سوی دستگاه های مختلف صورت گرفته و اماکن بسیاری برای آزمون در نظر گرفته شده است.

سامه یح نجف آبادی با اشاره به اینکه هیچ کسی نباید انتظار مهار کرونا ظرف 6 ماه آینده را داشته باشد، اضافه کرد: اینکه امید داشته باشیم خیلی زود کرونا مهار گردد صحت ندارد؛ زیرا حتی در اثربخشی واکسن نیز هنوز حرف و حدیث زیاد است، به همین خاطر باید با شرایط خود را منطبق کنیم.

باید با شرایط سازگار شده و با کرونا کنار بیایم

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه با قرنطینه شدن صرف مخالف هستیم، توضیح داد: باید با رعایت بهداشت و پروتکل های بهداشتی سازش با محیط انجام گردد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این سوال که آیا آمار مبتلایان یا فوتی های ناشی از کرونا صحت دارد یا خیر، گفت: در مورد آنچه که تشخیص داده می گردد به تبع آمار این نخواهد بود، یعنی گاهی بیماری با علایم خفیف به پزشک مراجعه نمی کند، از این رو، احتمال این وجود دارد که تعداد مبتلایان با آمار موجود اختلاف داشته باشد.

وی ادامه داد: در مورد فوتی ها در ابتدا شاید به علت عدم تشخیص، بعضی جزو آمار کرونا لحاظ نشده باشند اما اکنون این آمارها درست است.

آمار فوتی های کرونا درست است

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه در ابتدای شیوع کرونا 2 درصد مبتلایان فوت می کردند، اضافه کرد: اکنون آمارها خیلی بیشتر شده و به حدود 3.5 درصد رسیده یعنی از هر 15 نفر یک نفر فوت می گردد؛ از این رو آماری که منتشر شده دقیق است.

وی همچنین با اشاره به داروهای مورد استفاده برای مبتلایان کرونا، ادامه داد: در مورد اثربخشی این داروها حرف و حدیث زیاد است، تبلیغاتی نیز در مورد داروها صورت گرفته و گاهی اصرار بر واردات نیز صورت می گیرد اما داروی اختصاصی برای این ویروس وجود ندارد.

سامه یح نجف آبادی با بیان اینکه قیمت های نجومی اعلام شده برای بعضی داروها به علت عجز خانواده های بیماران از بیماری و کوشش برای درمان بیماران لحاظ شده است، گفت: وقتی بیماری سرطانی است همراهان بیمار حاضرند حتی پیش رمال هم بروند. در مورد کرونا نیز همین شرایط اتفاق افتاده است.

اثربخشی واکسن کرونا در دست آنالیز است

وی همچنین در مورد واکسن کرونا، اضافه کرد: این واکسن در مراحل فراوری بوده اما اثربخشی زمانی تعیین می گردد که روی تعداد زیادی از مردم امتحان گردد.

سامه یح نجف آبادی ادامه داد: به علت جهش های ژنتیکی که در ویروس انجام می گردد، ممکن است یک واکسن بیش از 40 روز جواب دهی نداشته باشد. از این رو شاید احتیاج باشد هر چندماه یک بار واکسن 40 دلاری تهیه گردد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین در مورد واکسن آنفولانزا گفت: واکسن آنفولانزا اثربخشی خوبی داشته از این رو نگرانی در این حوزه نداریم.

4151/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1291

به "پیک دوم کرونا در آبان ماه است، تبعات تعویق کنکور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیک دوم کرونا در آبان ماه است، تبعات تعویق کنکور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید