ورودی جهنم کجاست؟، عمیق ترین چاهی که انسان حفر کرد، عکس

به گزارش مسافرت رو، چاه ابرژرف کولا مشهور به دروازه جهنم یک چاله بسیار عمیق است که در شبه جزیره کولا در منطقه ها یخبندان شمال غرب روسیه و در نزدیکی مرز این کشور با شمال نروژ قرار گرفته است.

ورودی جهنم کجاست؟، عمیق ترین چاهی که انسان حفر کرد، عکس

این چاله بسیار عمیق در حقیقت از حفره های متعددی تشکیل می شد که از یک سوراخ مرکزی منشعب می شدند. عمیق ترین این چاله ها که SG3 نام داشت، تا عمق 12263 متر پوسته زمین کنده شده بود و با وجود عمق حیرت آورش، قطر سوراخ آن به مقدار یک بشقاب غذاخوری بود.

برای آنکه بتوانید درک کنید که عمق واقعی این چاله چقدر است، باید ارتفاع دو کوه اورست و فوجی یاما را برروی یکدیگر تصور کنید. این چاله حتی عمیق تر از عمیق ترین نقطه اقیانوس، یعنی گودال ماریانا است که عمق آن 11034 پائین تر از سطح دریاست.

بیشتر بخوانید:

  • زوزه کشیدن موش ترسناکی که عقرب می خورد/ عکس

چاه کولا چه اطلاعاتی در اختیار دانشمندان قرار داد؟

این پروژه در روزهای اوج پیشروی، دیدگاه های علمی تازه و جالبی را در اختیار دانشمندان قرار داد. اول و مهم تر از همه اینکه چاه ابرژرف کولا، دیدگاه های ارزشمندی را درباره زمین شناسی ارائه کرد که از تاریخ 1.4 میلیارد ساله زمین خبر می داد.

نکته شگفت آور دیگر این بود که در جریان این پروژه، سنگ هایی یافت شد که از آب، اشباع شده بودند؛ این چیزی بود که تا پیش از آن غیرممکن به نظر می رسید؛ چرا که این سنگ ها در زیر لایه ای از سنگ نفوذناپذیر، قرار داشتند. دانشمندان در آن بخش از زمین، 14 گونه از میکرو ارگانیسم های فسیل شده را نیز کشف کردند؛ ولی در گزارش ها اشاره ای به کشف ذخایر احتمالی طلا، مس و نیکل نشده است.

متاسفانه این پروژه هم نیمه کاره رها شد و حالا تنها یک ساختمان ویران و متروکه و یک سوراخ بسته شده در زمین از آن به یادگار مانده است. با مخروبه شدن این سایت، روسیه در سال 2008 گفت که میخواهد تا این چاه ابرژرف را از بین ببرد و بعضی حدس ها هم حاکی از آن است که این چاله تا حدودی با بتن پر شده است.

درباره دروازه جهنم بیشتر بخوانید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 خرداد 1402 بروزرسانی: 18 خرداد 1402 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2320

به "ورودی جهنم کجاست؟، عمیق ترین چاهی که انسان حفر کرد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورودی جهنم کجاست؟، عمیق ترین چاهی که انسان حفر کرد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید