بزرگ ترین کشورهای جهان از نظر مساحت

به گزارش مسافرت رو، این 10 کشور از نظر جغرافیایی، آب وهوایی و نژادی نیز بسیار متنوع هستند.

بزرگ ترین کشورهای جهان از نظر مساحت

از حدفاصل دماغه هورن (Horn) در جنوبی ترین نقطه از قاره آمریکای جنوبی تا مدار قطب شمال در بالاترین نقطه از کره زمین، کشورهای بزرگ بسیاری وجود دارند که طیف زیبایی از جغرافیا، آب وهوا و طبیعت متنوع در سیاره ما را در خود جای داده اند. بزرگ ترین کشورهای جهان پر از جنگل های بارانی و توندرا، کوه ها و دره ها و سواحل و صحراها هستند.

ازآنجایی که ما قرار است در این مقاله به کاوش بزرگ ترین کشورهای جهان بپردازیم، به پنج قاره مختلف سر می زنیم و برخی از تماشایی ترین مناطق جغرافیایی با آب وهوای منحصربه فرد آن را به بررسی می کنیم.

اما چیزی که در مورد کشورهای جهان شگفت انگیز است، تغییرات مداوم آن هاست. تاریخ به ما آموخته که مرزهای جغرافیایی با گذشت قرن ها به شدت تغییر می کنند. چه کسی می تواند بگوید که در دهه های آینده کدام کشور بزرگ ترین قلمروی جهان خواهد بود؟

جالب اینجاست که 11.5 درصد از کره خاکی ما تنها در اختیار یک کشور واقع شده است و دهمین کشور بزرگ جهان می تواند برای 7 بار در بزرگ ترین کشور جهان جای بگیرد. وقتی که 10 کشور بزرگ جهان را در کنار هم قرار دهیم، متوجه می شویم آن ها با 149 میلیون کیلومترمربع مساحت، 49 درصد از کل زمین را به اشغال خود درآورده اند.

1. روسیه

روسیه با 17.1 میلیون کیلومترمربع، به سادگی لقب بزرگ ترین کشور جهان از نظر مساحت را به خود اختصاص می دهد. درواقع، اگر از روسیه 7 میلیون کیلومترمربع کم شود، بازهم این کشور بزرگ ترین خواهد بود و قسمت جداشده، رتبه هفتم در این فهرست را تصاحب خواهد کرد. روسیه 11 درصد از خشکی های کره زمین را در اختیار دارد.

روسیه نیز به مانند چین، با 14 کشور مختلف هم مرز است. برخلاف چین، هیچ کجای روسیه گرمسیری نیست، هرچند تابستان های شرجی پدیده غالب در بخش اعظم جنوب این کشور است. مناطق تایگا با جنگل های سوزنی برگ، به عنوان بزرگ ترین زیست بوم کره زمین، در همه جا، از شرق کانادا گرفته تا بخش های بزرگی از شمال روسیه، پراکنده شده اند. در زیر جنگل های یخ زده و توندرا در روسیه، حجم بزرگی از ذخایر نفتی وجود دارد. بااین حال، بخش اعظم ثروت نفتی روسیه به دلایلی چون هزینه های بالا و سختی استخراج، همچنان دست نخورده باقی مانده است.

2. کانادا

کانادا با 9.984 میلیون کیلومترمربع مساحت، بزرگ ترین کشور جهان در نیمکره غربی است و با داشتن 202,080 کیلومتر ساحل، طولانی ترین خط ساحلی در میان تمام کشورها را دارد. کانادا تراکم جمعیتی 4 نفر به ازای هر کیلومترمربع را دارد، به این معنی که هرکدام از 35 میلیون شهروند کانادایی می توانند 24 هکتار زمین برای خود داشته باشند.

کانادا که بین اقیانوس منجمد شمالی و ایالات متحده قرار گرفته، با جنگل های یخی توندرای خود تا مدار قطب شمال کشیده شده است. تقسیم بندی کانادا به مانند آمریکا است؛ در نیمه غربی کشور، کوه های راکی از شمال تا جنوب امتداد دارند و دشت ها مناطق وسیعی را برای کشت گندم و کانولا فراهم کرده اند. شرق کانادا، قلب سنتی این سرزمین با شهرهایی چون تورنتو، مونترال و اوتاوا است.

3. ایالات متحده آمریکا

آمریکا که اندکی بزرگ تر از چین و کمی کوچک تر از کانادا است، 9.83 میلیون کیلومترمربع مساحت دارد. اگر از قلمروهای این کشور در سراسر نقاط جهان چشم پوشی کنیم، آمریکا چهارمین کشور بزرگ جهان بعد از چین است. آمریکا از جنوب با مکزیک و از شمال با کانادا مرز مشترک دارد و خانه طیف وسیع جغرافیایی و جانوری است.

آمریکا از نظر جغرافیایی به سه بخش کاملاً متمایز تقسیم شده است. ایالت های پاسیفیک در غرب کوه های راکی، به خاطر آب وهوای ثابت خود در تمام طول سال و سواحل طولانی در امتداد خلیج کالیفرنیا معروف هستند. دشت های وسیع که بین کوه های راکی و رود میسیسیپی قرار گرفته اند، از کانادا تا مکزیک امتداد دارند و آمریکا را صاحب یکی از حاصلخیزترین نقاط جهان برای کشاورزی کرده اند. بخش سوم در شرق رود میسیسیپی، قطب صنعتی و مالی آمریکا است و شهرهای بزرگ در امتداد سواحل شرقی بنا شده اند.

4. جمهوری خلق چین

چین، ایالات متحده آمریکا و کانادا هرکدام کمتر از 7 درصد از مساحت کره زمین را در اختیار دارند. از این سه کشور، چین با 9.6 میلیون کیلومترمربع کوچک ترین است. بااین حال، این عدد شامل مناطق در حال نزاع چین با دیگر کشورها نمی شود. چین از نظر مساحت زمینی و یک تکه در سرزمین اصلی، درواقع دومین کشور بزرگ جهان است، اما با احتساب قلمروهای آبی، در پشت سر آمریکا و کانادا قرار می گیرد. چین با 14 کشور مختلف از جمله افغانستان در غرب، روسیه در شمال و ویتنام در جنوب مرز مشترک دارد. چین همچنین بزرگ ترین کشور قاره آسیا محسوب می شود.

آب وهوا و مردم کشور چین بسیار متغیر است. در شمال، دمای هوا تا سطوح شبه قطبی کاهش می یابد؛ مرکز کشور با صحرای گُبی، چهارمین بیابان بزرگ جهان، پوشانده شده است و در جنوب دمای هوا بیشتر شبیه به مناطق گرمسیری است. چین با بیش از یک میلیارد و 350 میلیون نفر جمعیت، خانه 56 قومیت شناخته شده است و هجدهمین کشور بزرگ جهان از نظر جمعیت مسلمانان، نوزدهمین کشور بزرگ جهان از نظر جمعیت مسیحیان است. در چین به ازای هر 1000 نفر 1.9 پزشک وجود دارد که این رقم باعث می شود تنها تعداد پزشکان چین از کل جمعیت قطر بیشتر باشند.

5. برزیل

بزرگ ترین کشور آمریکای جنوبی با بیش از 8.51 میلیون کیلومترمربع مساحت، خانه بزرگ ترین جنگل بارانی جهان، آمازون، است. آمازون به قدری انبوه و وسیع است که کاوشگران و دانشمندان در آن تمدن هایی را یافته اند که هرگز با جهان بیرون ارتباط برقرار نکرده اند.

برزیل همچنین در بخش شرقی خود دارای یک خط ساحلی بسیار طولانی در کنار اقیانوس اطلس است که حدوداً 8,000 کیلومتر طول دارد. بیشتر شهرهای بزرگ برزیل نظیر ریودوژانیرو و سائوپائولو در نزدیکی این خط ساحلی بنا شده اند.

6. استرالیا

اختلاف 4.4 میلیون کیلومترمربعی بین استرالیا و هند، دومین شکاف بزرگ میان کشورها از نظر مساحتی در فهرست ماست. استرالیا با 7.69 میلیون کیلومترمربع مساحت، دو برابر هندوستان وسعت دارد.

استرالیا به مراتب بزرگ ترین کشور در قاره اقیانوسیه است. این کشور به قدری بزرگ است که اصلاً شبیه به یک جزیره نیست و می توان آن را یک قاره نامید.

بخش اعظم جمعیت استرالیا در شهرهای ساحلی آن نظیر سیدنی در شرق و پرت در غرب زندگی می کنند؛ آن ها دلیل مشخصی برای این کار دارند؛ استرالیایی های دورافتاده یکی از گرم ترین و خشک ترین مناطق جهان را دارند. استرالیا در کنار آب وهوا و جغرافیای خشن خود، به خاطر حیات وحش تماشایی و اغلب مرگبار آن در جهان زبانزد است.

7. هند

مرزهای هند بارها در طول یک قرن گذشته تغییر کرده اند و این تغییر همچنان ادامه دارد؛ زیرا هند مدعی است که منطقه شمال کشمیر (ناحیه ای که بر سر آن با پاکستان نزاع دارد) کاملاً تحت کنترل این کشور است. کشور هندوستان بدون کشمیر 3.29 میلیون کیلومترمربع مساحت دارد.

چین، افغانستان، میانمار، بوتان، پاکستان، بنگلادش و نپال کشورهای همسایه هند هستند و جغرافیای این کشور از کوه های باابهت هیمالیا تا سواحل گرمسیری این شبه جزیره جنوبی متغیر است. هند از نظر زمین شناسی در نوع خود یک شبه قاره است و مطالعات زمین شناسی نشان می دهد که تمام این سرزمین و همسایگان نزدیک آن در زمانی دور، به طور کامل و توسط دریا از قاره آسیا جدا بوده اند.

8. آرژانتین

آرژانتین که از نظر جمعیتی سی و دومین کشور جهان است، هشتمین کشور بزرگ جهان و بزرگ ترین کشور اسپانیایی زبان جهان از نظر مساحت به شمار می آید. این کشور با 2.78 میلیون کیلومترمربع مساحت، دارای متنوع ترین طیف جغرافیایی و آب وهوایی در جهان است.

آب وهوای گرمسیری و باتلاقی در تمام بخش های شمالی این کشور به چشم می خورد، درحالی که در جنوب آن کوه های یخی خودنمایی می کنند. پاتاگونیا به عنوان یکی از زیباترین و خطرناک ترین نقاط کره زمین، از کوه های آند جنوبی در غرب تا اقیانوس اطلس در شرق امتداد یافته است. دماغه جنوبی آرژانتین، موسوم به دماغه هورن، یکی از طوفانی ترین نقاط جهان محسوب می شود.

9. قزاقستان

کشور قزاقستان با 2.72 میلیون کیلومترمربع مساحت، دشت های وسیع و ارتفاعات زیادی را در برمی گیرد. آب وهوای سرد و خشک و نه کاملاً بیابانی، جو غالب در تمام طول سال در قزاقستان است. مردم این کشور در سراسر سال طیف وسیعی از دماها را تجربه می کنند، هرچند سرمای موجود در این کشور به پای همسایه شمالی آن، روسیه، نمی رسد.

قزاقستان که سابقاً بخشی از اتحاد جماهیر شوروی به عنوان بزرگ ترین کشور جهان در قرن بیستم بود، بزرگ ترین کشور بدون دریا در جهان نیز محسوب می شود.

10. الجزایر

الجزایر با 2.38 میلیون کیلومترمربع، دهمین کشور جهان از نظر مساحت و تنها کشور آفریقایی موجود در فهرست ما محسوب می شود. الجزایر که در شمال قاره آفریقا واقع شده، دارای یک ساحل مدیترانه ای به طول 998 کیلومتر است. 90 درصد این کشور از صحرا تشکیل شده و بخش اعظم مناطق بیابانی کشور در ارتفاعات بالا واقع شده است.

رشته کوه اطلس در امتداد مرزهای شمالی این کشور کشیده شده، درحالی که بخش های مرکزی الجزایر صدها متر بالاتر از سطح دریا هستند و قسمتی از صحرای بزرگ آفریقا را در برمی گیرند. صحرای بزرگ الجزایر تا جنوب این کشور امتداد یافته و تا مرزهای آن با نیجر و مالی کشیده شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1251

به "بزرگ ترین کشورهای جهان از نظر مساحت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین کشورهای جهان از نظر مساحت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید