واردات موبایل، یک سوم تقاضای بازار است

به گزارش مسافرت رو، دبیر و سخنگوی اتحادیه تلفن همراه کشور گفت: بر اساس تقاضای موجود در کشور باید ماهانه یک تا یک میلیون 200 هزار گوشی وارد کشور گردد؛ این در حالی است که طی بهار 99 درمجموع یک میلیون و 400 هزار عدد گوشی تلفن همراه معادل ماهانه حدود 460 هزار عدد موبایل وارد کشور و همین امر موجب کاهش میزان کالا در بازار شده است.

واردات موبایل، یک سوم تقاضای بازار است

به گزارش خبرنگاران بهنقل از ایسنا، ابوالفضل ناصری خیاوی، دبیر و سخنگوی اتحادیه تلفن همراه کشور، با اشاره به اینکه تعداد موبایل در بازار کم شده است، اظهار کرد: دولت جلوی ارز نیمایی را در بازار گرفته است و همین امر باعث شده در بازار موبایل التهابات زیادی را ببینیم و علاوه بر آن نوسانات دلار به این امر دامن زده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از واردنمایندگان بلاتکلیف هستند و درمجموع می توانیم بگوییم با گرانی موبایل روبرو هستیم که درصد زیاد آن ناشی از افزایش قیمت دلار است.

دبیر و سخنگوی اتحادیه تلفن همراه کشور اعلام نمود: تا زمانی که افزایش قیمت دلار را شاهد هستیم افزایش قیمت کالاهای وارداتی ازجمله موبایل را هم شاهد خواهیم بود.

وی توضیح داد: از روزهای انتهای سال 98 تا به امروز گوشی افزایش قیمت تقریباً 2 برابری داشته است، برای مثال iPhone XS Max از 24 میلیون تومان به 35 میلیون تومان رسیده و A10 samsung از یک میلیون و 700 هزار میلیون تومان به سه میلیون و 200 هزار تومان رسیده است.

ناصری مطرح کرد: فروشندگان موبایل با کمبود کالا، کاهش فروش و درنهایت ضرر روبرو هستند، علاوه بر آن با تعطیلی 2 ماهه در پی شیوع کرونا نیز خسارت زیادی را متحمل شدند.

وی با اشاره به اینکه فروش تلفن همراه کم سود است، تشریح کرد: بر اساس مصوبه دولت باید هفت درصد سود از مشتری دریافت کنیم؛ این در حالی است که به خاطر عرضه بالا و قیمت پایین در سایت های فروش مجازی مجبور هستیم با حداقل سود در حد نیم تا یک درصد محصول خود را به فروش برسانیم در غیر این صورت مشتری از سایت های مجازی، خرید خود را انجام خواهد داد؛ در حقیقت می توانیم بگوییم از محل فروش یک گوشی تنها حدود 30 تا 50 هزار تومان سود نصیب فروشنده می گردد.

دبیر و سخنگوی اتحادیه تلفن های همراه کشور گفت: قدرت خرید مردم کاهش پیدا نموده است به همین جهت به تعمیرات گوشی روی آوردند؛ در حال حاضر در بازار تلفن همراه با رکود روبرو شدیم و خریدوفروش آن کاهش پیدا نموده و بسیاری از فروشندگان موبایل واحدهای خود را تعطیل کردند چون فروش پایین است و با چنین درآمدی نمی توانند اجاره پرداخت نمایند.

وی گفت: بر اساس تقاضای موجود در کشور باید ماهانه یک تا یک میلیون 200 هزار گوشی وارد کشور گردد در حالی که طی بهار 99 درمجموع یک میلیون و 400 هزار عدد گوشی تلفن همراه معادل ماهانه حدود 460 هزار عدد موبایل وارد کشور و همین امر موجب کاهش میزان کالا در بازار شده است.

ناصری در انتها توضیح داد: واردنمایندگان با مسائل بسیاری برای واردات روبرو هستند و همین امر موجب کمبود کالا در کشور شده و این کمبود علاوه بر نوسان قیمت دلار، کمبود کالا به تقاضای بیشتر و گرانی بیشتر موبایل منجر شده است؛ دولت برای تعادل بین عرضه و تقاضا باید به واردنمایندگان کشور یاری کند تا هر چه سریع تر کالاهای خود را از گمرک خارج نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1171

به "واردات موبایل، یک سوم تقاضای بازار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات موبایل، یک سوم تقاضای بازار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید