مقیمی: پذیرش cft و پالرمو شکل بازی را تغییر می دهد ، شریعتی: ما آلیس در سرزمین عجایب هستیم

به گزارش مسافرت رو، پس از دستور رهبر انقلاب مبنی بر آنالیز دوباره لوایح اف ای تی اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بازار اظهارنظر درباره این لوایح داغ شد و موافقان و مخالفان به اظهار نظر پرداختند. در این میان مخالفان این لوایح همچون مصطفی میرسلیم از احتمال دوباره رد این لوایح در مجمع سخن گفتند. به تازگی هم غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، پذیرش cft و پالرمو را موجب از دست دادن صادرات کشور دانسته است.

مقیمی: پذیرش cft و پالرمو شکل بازی را تغییر می دهد ، شریعتی: ما آلیس در سرزمین عجایب هستیم

به گزارش خبرنگاران، مصباحی مقدم در این باره گفته است: ما سالانه 40 میلیارد دلار واردات و 40 میلیارد دلار صادرات داریم. این موارد چطور اجرا شده است؟ این موارد رسمی نیست. اما اگر به این دو کنواسیون ملحق می شدیم دیگر هیچ کاری نمی توانستیم انجام دهیم و حتی این مبادلات هم انجام نمی شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ارائه اطلاعات صرافی های طرف ایران به بعضی کشور ها تاکید نمود: به نظر شما آیا به مصلحت بود در چنین شرایطی ما به دو کنواسیون دیگر الحاق پیدا کنیم؟ ما دیدیم این حتماً خطاست که بخواهیم به حساب مبارزه با جرم پولشویی در سطوح بین المللی و همینطور تأمین مالی تروریسم به این دو کنواسیون ملحق شویم، به تعبیری آش نخورده و دهان سوخته!

با پذیرش cft و پالرمو شکل بازی عوض می گردد

اما اعضای اتاق بازرگانی ادعای مصباحی مقدم را نمی پذیرند و در این باره نظر دیگری دارند. فاطمه مقیمی عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی در مصاحبه با خبرنگاران در این باره گفت: اگر قرار است که ما در چارچوبی حرکت بکنیم که در نظام مالی جهان سهم بگیریم پس باید قواعد این بازی را یاد بگیریم. شما در زمین فوتبال، نمی توانید با قوانین پینگ پنگ بازی کنید پس باید در قاعده تجارت بین الملل و قوانین سازمان تجارت جهانی و قواعد مربوطه بازی کنید. یا این کنوانسیون را قبول کنید و بروید وارد شوید یا کنوانسیون را نپذیرید تا دیگران هم با شما کار ننمایند. ما همین الان در عمل هم در تجارت بین الملل به صورت مستقیم نقش ایفا نمی کنیم و توسط واسطه ها جلو می رویم. واسطه قیمت تمام شده کالای ما را برای بازار هدف بالا می برد و رقابت ما را سخت تر می نماید. اگر قرار است در این حوزه وارد شویم و فعالیت بکنیم و درصد صادراتمان را بالا ببریم بایستی با شرایط قوانین روز جهانی خود را تطبیق بدهیم. حالا ممکن است در کوتاه مدت احساس بکنیم که متوقف شدیم، اما از نظر من متوقف نمی شویم تنها شکل بازی مالی تغییر می نماید.

او اضافه نمود: آنوقت شکل بازی ما از شرایط حاضر که مثلاً واسطه ای است خارج می گردد و به صورت مستقیم کار مالی مان را پیش می بریم. کما این که روابط بانکی ما هم همینطور است. بالاخره پول ما می رود و می آید، اما توسط چهار واسطه که ارزش پولی ما یا ارزش برگشت پول مالی ما را کم می نماید. اگر این داد و ستد مستقیم بود حتماً ما می توانستیم مصونیت بیشتری داشته باشیم. به عبارتی، پذیرش cft و پالرمو مانع از صادرات ما نمی گردد و فقط شکل بازی ما عوض می گردد.

حرف های مصباحی مقدم مستندی ندارد

علی شریعتی عضو اتاق بازرگانی نیز در مصاحبه با خبرنگاران با توجه به اظهارات مصباحی مقدم اظهار کرد: ایشان نفرمودند بر چه اساسی این اظهارات را مطرح می نمایند. هیچ مستندی ارائه نکرده اند. متأسفانه مسئله ای که وجود دارد این است که عضویت ما در کنوانسیون های بین المللی در حوزه بحث تجارت که مسئله ای کاملاً مالی است و بعد امنیتی و دیپلماسی بین الملل، متأسفانه به مسئله ای سیاسی، احساسی و محل تسویه حساب جناحی تبدیل شده است. به جای این که افرادی که در حوزه تجارت و یا دیپلماسی فعال هستند اظهارنظر نمایند بیشتر اظهارنظرات سیاسی در این باره مطرح می گردد.

او اضافه نمود: این شکل از اظهارنظر ها که مثلا مبنی بر لو دادن رفتن اطلاعات است سوالاتی را پیش می کشد. من نمی دانم آقای مصباحی قدم تابه حال صادراتی کردند یا نه؛ کدام یک از صادرات ما براساس روال بانکی انجام می گردد که پذیرش cft و پالرمو بیاید و آن ها را نفی بکند. کدام یک از صادرات ما مثل خارجی ها است که دکمه ای بزنیم و صادرات اتفاق بیفتد و پول سوئیفت گردد که حالا اطلاعات ما بخواهد لو برود؟ صادرات ما الان زیرزمینی است و به وسیله صرافی ها انجام می گردد.

شریعتی اعلام کرد: این گروه این نکته را در نظر نمی گیرند که چرا ترکیب شرکای تجاری ایران عوض شده است؟ یک روزی در ایران، هند، کره جنوبی، روسیه و چین جزء ده تا شرکای اول ما بودند، ولی چرا سهم شان پایین آمده و به سمت عراق با این شرایط متزلزلش رفتیم به حدی که عراق شریک اول تجاری ما شده است؟ علت این است که کره جنوبی، چین، هند و روسیه پس از این که ما در لیست سیاه قرار گرفتیم براساس بحث انقباضی، تجارت و هم صادرات شان را با ما محدود کردند. تجارت یک جاده دوطرفه است. این رخ داده و مثل حرف دوستان، پیش بینی نیست. بروند چرایش را دربیاورند. آیا تابه حال در این باره آنالیز کردند؟ اگر آنالیز نمایند به این می رسند که آن ها به خاطرسیستم های شفاف مالی که دارند، چون ما در لیست سیاه رفتیم با ما کار نمی نمایند و ما را محدود و محدودتر می نمایند. آن هم به خاطر ترس از تبعات لیست سیاه و شفاف نبودن ما است.

وی اضافه نمود: ما به همراه پنج کشور دیگر مثل کره شمالی، اریتره، کنگو و بقیه کشور هایی که عضو این کنوانسیون ها نیستند و سهمی هم در اقتصاد جهان ندارند می خواهیم بگوییم ما مثل بقیه نیستیم. همه جای جهان یک طرف و ما یک طرف. ما می خواهیم بگوییم حرف مرد یکی است. در حالی که مقام رهبری فرمودند این لوایح دوباره آنالیز گردد، اما هنوز به مجمع نرفته آقای میرسلیم می فرماید که این قطعاً رأی نمی آورد. حاکمیت این لوایح را نفرستاده که ما پیش گویی کنیم؛ فرستاده کار کارشناسی و گفتگو گردد و بعد نظر نهایی داده گردد.

عضو اتاق بازرگانی گفت: از منظر مالی، ما در شرایط تحریم هستیم و به فرموده مقام رهبری حتی اگر یک ساعت زودتر هم بخواهیم باید کوشش کنیم این تحریم ها را برداریم. اگر این تحریم ها را برداریم و عضو این کنوانسیون ها نباشیم عملاً نمی توانیم با جهان تعامل داشته باشیم و با زبان تجارت جهان صحبت کنیم. ترجمه نپیوستن ما به این ها یعنی این که دویست و خرده ای کشور جهان با یک زبان صحبت می نمایند؛ ما، کره شمالی و اریتره و سایر کشور های غیرعضو به یک زبان دیگر صحبت می کنیم. پس ما غریب هستیم. ما آلیس در سرزمین عجایب هستیم.

او ادامه داد: من اصلا فرمایش آقای مصباحی مقدم را نمی فهمم. حرف هایش مستندی ندارد، اما وقتی ما از کاهش صادرات حرف می زنیم می توانند شواهدش را ببینند تا تعیین گردد روسیه، کره جنوبی، هند و چین در تجارت ما چقدر سهم داشتند و الان چه سهمی دارند. اگر ایشان می گوید این صادرات هم با پذیرش cft و پالرمو از دست می رود ما که صادرنماینده هستیم این را لمس نمی کنیم، اما شاید ایشان چیز دیگری می بینند که ما نمی بینیم و حتماً حرف شان هم متین است.

منبع: فرارو
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1493

به "مقیمی: پذیرش cft و پالرمو شکل بازی را تغییر می دهد ، شریعتی: ما آلیس در سرزمین عجایب هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقیمی: پذیرش cft و پالرمو شکل بازی را تغییر می دهد ، شریعتی: ما آلیس در سرزمین عجایب هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید