مصادره اموال غیردولتی ایران در کانادا

به گزارش مسافرت رو، دادگاهی در کانادا دستور مصادره دو ساختمان متعلق به مراکز فرهنگی غیردولتی ایران در این کشور را به نفع قربانیان حوادث تروریستی آمریکا صادر کرد.

مصادره اموال غیردولتی ایران در کانادا

برای دریافت خدمات ویزای توریستی کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل مسافرت رو، دادگاهی در اونتاریو به این مسئله پی برده است که خانه ای در خیابان شپرد، ساختمان تخلیه شده دیگری در اوتاوا و دو حساب بانکی به دولت جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد. از همین رو هفته گذشته یک قاضی در تورنتو بحث های مطرح شده در ارتباط با مصونیت دولت ایران از مصادره اموال متعلق به خود را رد کرد و دستور داد این ساختمان به عنوان غرامت به قربانیان آمریکایی حوادث تروریستی اختصاص یابد.

پرونده مربوط به این ساختمان و حکم دادگاه درحالی مطرح شده که دولت کانادا به دنبال بازسازی روابط خود با ایران است که در دولت قبلی این کشور قطع شده بود.

طبق قوانین فدرال قربانیان حملات تروریستی می توانند از دادگاه های کانادا برای مصادره اموال متعلق به ایران درخواست نمایند. جان آدیر که وکالت تعدادی از قربانیان حوادث تروریستی را به عهده دارد دراین باره گفت: آنها (خانواده قربانیان) مسلماً از نتایج رضایت دارند.

میان شاکیان این پرونده ادوارد تریسی و جوزف سیسیپیو به چشم می خورند که در دهه 1980 توسط حزب الله به اسارت گرفته شده بودند. در سال 2003 دادگاه های آمریکا 18.5 میلیون دلار به عنوان غرامت برای او درنظر گرفتند و این درحالی است که بستگان سیسیپیو در سال 2005 به دلیل مسائل و ناراحتی های احساسی 91 میلیون دلار دریافت کردند.

دعوای حقوقی درمورد این ساختمان در نورث یورک از دو سال پیش شروع شده است. در آن موقع نماینده ای از ایران در فرآیند دادگاه حضور نداشت اما خاطرنشان کرد که ساختمان شماره 290 در خیابان شپرد غربی در تورنتو و ساختمان شماره 2 در خیابان رابینسون واقع در اوتاوا از لحاظ قانونی متعلق به دو مؤسسه فعال هستند و در اختیار دولت ایران قرار ندارد.

اسناد و مدارک حاکی از آن است که ساختمان نورث یورک در سال 2005 به مبلغ 827 هزار دلار توسط بنیاد فرهنگیان خریداری شده است که مدیریت آن به عهده فاضل لاریجانی، رایزن فرهنگی وقت سفارت ایران در کانادا بوده است. درحال حاضر ارزش این ساختمان نزدیک به 1.3 میلیون دلار برآورد شده است.

ساختمان اوتاوا نیز در سال 1998 توسط مرکز فرهنگی فاطمه به قیمت 1.6 میلیون دلار خریداری شد و در سال 2001 به بنیاد مبین انتقال یافت. طبق اسناد و مدارک سید عادلی، سفیر وقت ایران در کانادا مدیر این بنیاد بوده است. طبق برآوردها درحال حاضر ارزش این ساختمان نزدیک به 3 میلیون دلار است.

طبق اظهارات قاضی براون ایران همچنین دارای دو حساب بانکی است که غیردیپلماتیک تلقی می گردد. یکی از این حسابها در اسکوتیوبانک با موجودی یک میلیون و 651 هزار و 942 دلار و حساب دیگر نیز در بانک آر.بی.سی. با موجودی 333 هزار و 445 یورو است.

منبع: تسنیم
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 419

به "مصادره اموال غیردولتی ایران در کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصادره اموال غیردولتی ایران در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید