مرگ اولین ژنرال زن افغانستان

به گزارش مسافرت رو، خبرنگاران:وزارت بهداشت افغانستان تایید کرد که دکتر سهیلا صدیق، اولین ژنرال زن و وزیر بهداشت پیشین افغانستان امروز آدینه، چهارم دسامبر در بیمارستان محمدداوود خان شهرکابل درگذشته است.

مرگ اولین ژنرال زن افغانستان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، این پزشک افغان به دلیل بیماری که داشت از شش سال به این سو تحت مراقبت بود. او در سال های انتهای عمرش به بیماری آلزایمر مبتلا شده بود و کسی را به خاطر نمی آورد.

خانم صدیق هنگام مرگ 72 سال سن داشت.

ژنرال صدیق در 20 حوت 1327 هجری خورشیدی در شهر کابل متولد شده بود.

وی پس از فارغ التحصیلی از دانشکده پزشکی در کابل، تا مقطع دکتری در اتحاد جماهیر شوروی سابق تحصیل کرد و در بخش هوازی گوارشی متخصص شد.

وی پس از ختم تحصیلات به افغانستان برگشت و در دوره زمامداری سردار محمدداوود خان در شفاخانه اکادمی علوم طبی کارش را شروع کرد. او پس از آن به عنوان پزشک بخش جراحی بیمارستان مرکزی ارتش افغانستان، مسئول بخش جراحی بیمارستان محمدداوودخان و همچنین فرمانده اکادمی علوم پزشکی افغانستان کار کرد.

خانم صدیق پزشک پیروز نظامی بود که از خود تعهد و شایستگی فراوان نشان داد و در سال 1381 به عنوان وزیر صحت عامه/بهداشت عضو کابینه کشور شد و چهار سال در این سمت کار کرد.

او به خاطر فعالیت هایش رتبه نظامی ژنرالی را نیز به دست آورده بود.

این پزشک افغان به خاطر شغل اش تا انتها عمر ازدواج ننموده بود.

سهیلا صدیق، در زمان رژیم طالبان در افغانستان بود و یک همکار او پیش از این به بی بی سی گفته بود که او در آن موقع با پوشیدن لباس مردانه به کارش ادامه می داد.

درگذشت خانم صدیق با واکنش های زیادی همراه شده است. وزارت بهداشت افغانستان با نشر خبرنامه ای نسبت به فوت او ابراز تاسف نموده و گفته که وی حدود 40 سال از عمرش را در خدمت به مردم افغانستان گذراند.

این وزارت مرگ او را یک ضایعه جبران ناپذیر خوانده است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان هم به خاطر درگذشت او ابراز تاسف نموده است. شورای عالی مصالحه ملی با نشر خبرنامه ای گفته که کارنامه درخشان وی در بخش پزشکی، نظامی، حضور و تثبیت صندلی زنان در جامعه، ستایش انگیز و انکارناپذیر است.

رهبری وزرات دفاع افغانستان نیز نسبت به درگذشت او ابراز تاسف نموده است. وزارت دفاع افغانستان گفته که این ژنرال سه ستاره بامداد امروز درگذشته است.

هنوز تعیین نشده که مراسم تشیع جنازه او قرار است چه زمانی و در کجا برگزار گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1438

به "مرگ اولین ژنرال زن افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ اولین ژنرال زن افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید