مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی: ظرفیت بنادر بازرگانی کشور 260 میلیون تن است

به گزارش مسافرت رو، خبرگزاری خبرنگاران- مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در حال حاضر ظرفیت بنادر بازرگانی کشور، 260 میلیون تن است که از 150 میلیون تن آن استفاده می گردد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی: ظرفیت بنادر بازرگانی کشور 260 میلیون تن است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، آقای محمد راستاد در مراسم گرامیداشت روزجهانی دریانوردی که با حضور مسوولان ارشد دستگاه های مالی و نظامی در مرکز آموزش دریانوردان تهران برگزار گردید، با بیان اینکه ظرفیت بنادر کشور فراتر از احتیاج داخلی است، اضافه کرد: ظرفیت خالی در ناوگان کشتیرانی تجاری و نفتی کشور و بعلاوه ظرفیت استفاده نشده در پایانه های بندری وجود دارد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در حال حاضر ظرفیت بنادر بازرگانی کشور، 260 میلیون تن است که از 150 میلیون تن آن استفاده می گردد، اما با برطرف تحریم های ظالمانه بخش دریایی و افزایش مراودات مالی، می توانیم از ظرفیت بالقوه کشتیرانی تجاری و بنادر بازرگانی، بیشتر استفاده کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از نظر ناوگان تحت مالکیت و پرچم جزو کشور های پیشرو در دنیاست، اضافه کرد: باید در پی این باشیم که در شرایط مناسب، کالا های ترانزیتی جذب بنادر ایران گردد و بنادر به هاب ترانشیپی منطقه تبدیل شوند.

به گفته آقای محمد راستاد، هم اکنون کشتی های کانتینربر بزرگ از تردد در پایانه های کانتینری ایران منع هستند، در حالیکه در شرایط معمول این قابلیت را داریم که به هاب ترانشیپی بعضی بنادر منطقه تبدیل شویم و سهم خود را از اقتصاد منطقه بگیریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در زمینه ناوگان مورد احتیاج کشور، سازمان بنادر تمام احتیاج های دو دهه آینده را به صنایع دریایی داخلی سفارش داده است.

وی اضافه کرد: طرح جامع بنادر بازرگانی در افق 1404، طبق مطالعات بازار و پیش بینی رشد مالی نهایی شده است و می دانیم که در چهار سال آینده از نظر زیربنا و روبنا و در بخش های بنادر و تجهیزات بندری چه مواردی باید اجرا گردد.

آقای محمد راستاد اضافه کرد: در توسعه و ساماندهی جزایر، اختلافی بین ذینفعان وجود داشت، اما در کمیته ساماندهی سواحل و بنادر، طرح ساماندهی 35 جزیره کشور با تولیت سازمان بنادر تصویب شد و بر این اساس برنامه های توسعه ای مناسبی در بخش های مختلف خواهیم داشت.

وی، توسعه ناوگان و ظرفیت های بندری را دو اولویت اصلی سازمان بنادر تا افق سال 1404 دانست و اضافه کرد: هم اکنون کوشش می کنیم با استفاده از اعتبارات وجوه اداره شده و اعتبارات داخلی سازمان، برای توسعه و نوسازی صنایع دریایی و ناوگان سنتی ایرانی اقدام کنیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1919

به "مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی: ظرفیت بنادر بازرگانی کشور 260 میلیون تن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی: ظرفیت بنادر بازرگانی کشور 260 میلیون تن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید