قولنج در نوزادان

به گزارش مسافرت رو، قولنج دردی در ناحیه روده کوچک (یا روده بزرگ) است که نوزادان معمولاً طی سه ماه اول بدو تولد آن را تجربه می نمایند. چون به طور یقین کسی نمی تواند بگوید که نوزاد دل درد دارد بنابراین این درد اغلب قولنج تشخیص داده می گردد.

قولنج در نوزادان

نویسنده: دکتر کارول کوپر/ مترجم: ملیحه وفایی

قولنج کولیک چیست؟

قولنج دردی در ناحیه روده کوچک (یا روده بزرگ) است که نوزادان معمولاً طی سه ماه اول بدو تولد آن را تجربه می نمایند. چون به طور یقین کسی نمی تواند بگوید که نوزاد دل درد دارد بنابراین این درد اغلب قولنج تشخیص داده می گردد.

آیا واقعاً قولنج وجود دارد؟

تعداد کمی از مردم باور ندارند که قولنج وجود دارد اما من هم مانند بسیاری از پزشکان و مادران دیگر آن قدر نوزادانی را دیده ام که این گونه گریه می نمایند. بنابراین متقاعد شده ام که به خاطر درد قولنج است و قولنج وجود دارد.

دلیل قولنج چیست؟

به طور قطع و یقین هیچ کس نمی داند، اما چندین نظریه در این باره وجود دارد. اما یک نظریه موثق این است که روده های نوزاد هنوز رشد و تکامل پیدا ننموده اند و بنابراین نسبت به حرکت شیر و هوای داخل روده بسیار حساس هستند. این درد موجب می گردد که نوزاد گریه کند.

علائم قولنج چیست؟

شایع ترین علایم تشخیص داده شده آن عبارتند از:

* گریه مداومی که می تواند از 15 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و آرام کردن نوزاد بسیار سخت باشد.

* نوزاد در حالی که گریه می نماید پاهای خود را به طرف بالا می کشد.

* معمولاً به طور منظم بعدازظهرها شدیداً گریه می نماید (به اصطلاح قولنج بعدازظهر است).

* این نوع گریه از دو هفته بدو تولد آغاز می گردد.

آیا قولنج کردن نوزاد می تواند تقصیر من باشد؟

تقریباً به طور قطع خیر. بعضی از افراد نگرانی های مربوط به پدر و مادر را مقصر می دانند و بعضی تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که نوزادان خانواده های طبقه میانه جامعه بیشتر قولنج می نمایند.

به نظر می رسد که قولنج در پسران بیشتر از دختران شایع باشد. تحقیقات پزشکی حاکی از آن است که هیچ ارتباط قانع نماینده ای میان قولنج و با شیشه شیر خوردن، وزن هنگام تولد، اضافه کردن وزن (یا کم داشتن وزن) یا دیگر اختلالات مربوط به زایمان وجود ندارد.

چه موقع قولنج رفع خواهد شد؟

معمولاً قولنج 10 تا 12 هفته پس از اولین باری که آغاز شده، رفع خواهد شد. تعداد کمی از پزشکان قولنج را سه ماهه در نظر می گیرند زیرا اغلب تا سه ماهگی کاملاً رفع می گردد. با این وجود می تواند تا حدود 9 ماهگی یا حتی یک سالگی هم طول بکشد. بنابراین بهتر است برای درمان نوزادان به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

اگر نوزاد را حالت خاصی بغل کنید، قولنج را تسکین خواهد داد؟

بله. نگه داشتن نوزادی که قولنج نموده طوری که صورت او رو به پایین باشد، او را آرام خواهد نمود. طبق توصیه های مربوط به پیشگیری از خواب مرگی نوزاد، نباید نوزاد را روی شکم بخوابانید، اما می توانید او را روی دست خود طوری نگه دارید که صورت او رو به پایین باشد. و در این هنگام پشت او را ماساژ دهید. می توانید کمی او را راه ببرید اما مراقب باشید پای خود را کجا می گذارید.

چگونه می توانید قولنج را تسکین دهید؟

آروغ زدن نوزاد به طور مناسب و صحیح می تواند از ماندن هوا در روده او جلوگیری کند و احتمال بروز قولنج را کاهش دهد. البته بعید به نظر می رسد که انجام این کار از همه علائم دیگر مربوط به قولنج پیشگیری کند. اگر با شیشه به نوزادتان شیر می دهید، حواستان به حالت قرار گرفتن شیشه در دهان نوزاد باشد تا شیشه خالی را مک نزند که هوا وارد دهان او گردد. بعضی از پستانک های سرشیشه که خریداری می کنید برچسب ضد قولنج روی آن دارد که یک برجستگی داخلی دارند که به اسم وسیله بندآور عمل می نماید. مطمئن شوید که سوراخ پستانک سر شیشه خیلی کوچک نباشد. وجود سوراخ کوچک برای پستانک سر شیشه موجب می گردد تا نوزاد به سختی مک بزند و شیر خوردن او مدت بیشتری طول بکشد. بنابراین موجب می گردد تا اندازه هوایی که نوزاد در حین شیر خوردن می بلعد، افزایش یابد.

آیا دارویی هم وجود دارد که بتواند درد قولنج نوزاد را تسکین دهد؟

چند نوع دارو برای تسکین درد قولنج وجود دارد. به طور مثال برای بعضی از نوزادان مبتلا به قولنج، از دایمتیکون توصیه می گردد. البته امتحان کردن یکی از داروها ممکن است مفید باشد اما هیچ تضمینی وجود ندارد که درد قولنج نوزادتان را درمان خواهد نمود. با این وجود هرگز دارویی که مخصوص بچه ها یا بزرگسالان است بدون تجویز پزشک، مراقب بهداشت یا داروساز به نوزاد ندهید.

نوزادی که همواره گریه می نماید، ممکن است به خاطر چیزهایی باشد که مادر خورده است؟

ممکن است. اما نوزادانی که آمادگی قولنج کردن دارند، علائم آن را در بیشتر روزها نشان می دهند و رژیم غذایی شما هم مسلماً هر روز با روز قبل متفاوت خواهد بود. با این وجود خوردن مرکبات و آب میوه ممکن است آن را بدتر کند یا حتی ممکن است موجب آغاز قولنج در نوزادانی گردد که از شیر مادر تغذیه می نمایند. شیر گاو هم می تواند موجب قولنج گردد. بنابراین در خصوص مصرف شیر و فرآورده های لنبی با پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع: کوپر،کارل ، (1951)، وفایی، ملیحه، نوزاد شما؛ مجموعة پرسش ها و پاسخ (از تولد تا یک سالگی)،قم : سعدی، 1389.

منبع: راسخون
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1888

به "قولنج در نوزادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قولنج در نوزادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید