قد کشیدن قیمت برنج؛ هر روز بالاتر از دیروز! ، برنج به لیست خرید تضمینی دولت اضافه شود

به گزارش مسافرت رو، برنج هم از قافله افزایش قیمت کالا های موجود در بازار عقب نماند و قیمت این محصول در سطح بازار به بالاتر از 27 هزار تومان رسیده، این در حالی که است که برنج وارداتی نیز با افزایش بیش از 100 درصدی نسبت به سال گذشته روبرو شده است.

قد کشیدن قیمت برنج؛ هر روز بالاتر از دیروز! ، برنج به لیست خرید تضمینی دولت اضافه شود

به گزارش خبرنگاران، طی ماههای اخیر قیمت برنج داخلی و وارداتی همانند دیگر اجناس موجود در بازار با افزایش سر سام آوری روبرو شده است به طوری که دیگر اقشار طبقات پایین و متوسط توان خرید این محصول را از دست داده اند.

آخرین آمارها نیز نشان می دهد تا پایان تابستان سال جاری برنج خارجی به طور متوسط به ازای هر کیلو گرم 18 هزار تومان به فروش رسیده که این امر خود حاکی از آن است که قیمت این محصول نسبت به سال گذشته بیش از 100 درصد افزایش یافته، این امر به این دلیل اجرا شده که در اردیبهشت ماه سال جاری واردات این محصول با ارز 4200 تومانی ممنوع و با ارز نیمایی که حدود 20 هزار تومان قیمت دارد وارد می شود. اما برنج داخلی نسبت به تابستان سال قبل تنها 17 درصد رشد داشته و از کیلویی 23 هزار تومان در سال گذشته به بالای 27 هزار تومان رسیده است.

حال به سراغ کشاورزان، اصناف و مسئولین امر رفته ایم تا از آخرین جزئیات علل گرانی برنج از استان های شاقتصادی تا تهران، بی تاثیری افزایش تولید بر بازار و تاثیر نوسانات اخیر بر قدرت خرید آحاد جامعه با خبر شویم.

قیمت کود و سم به شدت گران شده است

محسن شاعری، یکی از شالیکاران استان گیلان در گفت وگو با خبرنگار رادر اقتصاد گفت: با توجه به افزایش نرخ کود و سم و بالا رفتن دستمزد کارگر، قیمت برنج برای کشاورز منصفانه و به صرفه نیست.

وی افزود: اگر هزینه های تولید کم باشد ما آمادگی داریم برنج را به قیمت پایین مثلا 10 هزارتومان بفروشیم اما در حال حاضر برای شخم زدن زمین توسط یک ماشین کشاورزی باید 26 میلیون تومان هزینه کرد؛ چون هم اکنون قیمت هر کیسه کود به 250 هزار تومان رسیده است.

شاعری با بیان اینکه برای 10 کیلو سم، 300 تا 350 هزار تومان پرداخت می کنیم، بیان کرد: انتظار ما از دولت این است که کشاورزان را حمایت کند و وامی با بهره کم مثلاً چهار درصد در اختیار آنها قرار دهد.

واردات برنج به ما لطمه زیادی زده است

وی در ادامه گفت: نرخ تسهیلات فعلی 18 درصد است که آن هم به همه تعلق نمی گیرد و هزار چوب لای چرخ کشاورز می گذارند به طوریکه برای پرداخت 15 میلیون تومان وام از ما دو ضامن می خواهند و این برای کشاورز سخت است.

این شالیکار گیلانی با بیان اینکه دولت باید به کشاورز یارانه پرداخت کند، شرح داد: در گذشته قیمت کود خیلی ارزان بود و گاها جهاد کشاورزی زمین ها را به طور رایگان سم پاشی می کرد ولی در حال حاضر همه چیز را باید خریداری کنیم.

وی بیان نمود: واردات بیش از حد برنج به کشاورزان داخلی لطمه می زند و هیچ اتحادیه و صنفی وجود ندارد که از ما برنج کارها حمایت کند و فقط قیمت گذاری می کنند؛ اصلاً چندین سال است که از کشاورز هیچ حمایتی نمی شود که از زمان دولت آقای روحانی شرایط بدتر هم شده و همه چیز گران تر شده است.

محمد باقر ابراهیمی جویباری؛ رئیس اتحادیه شالیکوبی جویبار در رابطه با اختلاط برنج، گفت: با توجه به بارندگی خوبی که در سال گذشته داشتیم خوشبختانه کشاورزان توانستند میزان قابل توجهی برنج برداشت کرده و می توانیم بگویم کشورمان در این زمینه به خودکفایی رسیده است.

وی افزود: به همین دلیل انتظار داریم دولت و بخش خصوصی از واردات برنج های هندی و پاکستانی بی کیفیت و با تاریخ انقضای کم خودداری کرده تا کشاورزان در این سال سخت اقتصادی بیشتر از این ضرر نکنند.

رئیس اتحادیه شالیکوبی جویبار با بیان اینکه به واردات زیاد برنج معترض هستیم، بیان کرد: در یک برهه ای، تولید کشور حدود 2 میلیون تن و میزان مصرف 3 میلیون تن بود در نتیجه یک میلیون تن برنج وارد می شد اما اکنون در جنوب کشور به دلیل بارندگی های چند سال اخیر، حدود 213 هزار هکتار زمین زیر کشت برنج رفته است یعنی سال جاری نه تنها نیاز به واردات نداریم بلکه می توانیم بخشی از تولیدات مازاد را هم صادر کنیم.

برنج به لیست خرید تضمینی دولت اضافه شود

وی گفت: سال جاری بالای 3 میلیون تن تولید برنج داشتیم که با توجه به سرانه مصرف هر فرد که 35 کیلوگرم است کل مصرف داخل 2 میلیون و 700 تن است از طرفی به خاطر ویروس کرونا در تکیه ها مصرف برنج نداشتیم که این مقدار حدود 200 تا 300 تن برنج بوده است.

ابراهیمی شرح داد: با واردات برنج، ما کشاورزان خود را از دست می دهیم پس باید منطقی و حساب شده کار کنیم؛ یک زمانی برنج کیلویی 10 هزارتومان بود و یک پژو پارس هم 27 میلیون تومان قیمت داشت اما حالا برنج را با نرخ 20 هزار تومان از کشاورز می خرند و پژوپارس 270 میلیون تومان است؛ در واقع قیمت همه اجناس و کالاها بالا رفته و ده برابر شده اما برنج فقط دو برابر افزایش قیمت داشته است.

رئیس اتحادیه شالیکوبی جویبار در پایان بیان نمود: بهتر است به جای وارد کردن برنج با دلار 4 یا 9 هزارتومانی، از کشاورزان حمایت شود و به جای خرید برنج پاکستانی و هندی، آن را با همین قیمت از کشاورزان بخرند و ارزان تر وارد بازار کنند؛ باید خرید از کشاورز را تضمین کرد و کارمندانی، ادارات و فروشگاه ها را ملزم به خرید برنج ایرانی کرد در این صورت هم کشاورز راضی می شود هم برای مردم به صرفه تر است.

قیمت منطقی هر کیلو برنج ایرانی 27 هزار تومان است

جمیل علی زاده شایق دبیر انجمن برنج درباره آخرین شرایط بازار برنج اظهار کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلو برنج با کیفیت، خوش طعم و خوش پخت درب کارخانه 24 هزار تا 25 هزار تومان است که با احتساب هزینه بوجاری دوم، کیسه گیری و حمل و نقل در خرده فروشی تهران نباید بیش از 26 تا 27 هزار تومان باشد.

وی افزود: بسیاری از مغازه داران اذعان می کنند که هزینه های حمل و نقل بالاست، در حالیکه کرایه یک کامیون 100 تنی از آمل به کرمان یک میلیون تومان است که اگر بر 10 هزار تن بار تقسیم شود، رقم کرایه چندان بالا نیست. به عبارت دیگر محاسبه کرایه حمل و نقل از سوی مغازه داران همانند محاسبه ماشین های خطی است که با گرانی بنزین، نرخ کرایه به ازای هر نفر را به همان میزان افزایش می دهند.

علی زاده شایق ادامه داد: رصدها از فروشگاه های تهران نشان می دهد که هر کیلو برنج با نرخ بالای 30 هزار تومان عرضه می شود، این درحالی است که کیفیت آن با برنج شمال قابل قیاس نیست.

این مقام مسئول با انتقاد از بی توجهی دولت به تولید داخل بیان نمود: دولت تمام هم و غم خود را برای واردات گذاشته است و به هیچ عنوان به فکر تولید داخل نیست که مصداق این امر در میزان واردات کاملا مشخص است.

به گفته وی، سوداگران برنج کم کیفیت و ارزان قیمت وارداتی را با برنج شمال اختلاط می کنند و سپس با نرخ های بالا عرضه می کنند چرا که به دلیل مسائل تحریم کشورهایی همچون هند و پاکستان، اقدام به عرضه برنج با هر کیفیتی می کنند و کشور ما هم به سبب تهاتر با پول نفت چاره ای ندارند.

دبیر انجمن برنج ادامه داد: تازمانیکه آشفتگی بازار واردات درست نشود، دودش به چشم تولید داخل می رود.

وی با اشاره به اینکه قیمت برنج در مقایسه با دیگر اقلام چندان بالا نیست، بیان نمود: علی رغم افزایش هزینه های تولید، قیمت برنج در مقایسه با دیگر کالاها، رشدی نداشته است.

دبیر انجمن برنج در پایان شرح داد: سال جاری پیش بینی می شود که حداقل تولید با احتساب برنج محلی، کشت رتون، دوباره کشت 2 میلیون و 400 هزار تن خواهد بود که با گروه اقتصادی و بازرگانی، هزینه تولید برنج را با احتساب سود عادلانه برای برنج کاران محاسبه کرده ایم.

منبع: رادار اقتصاد

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1330

به "قد کشیدن قیمت برنج؛ هر روز بالاتر از دیروز! ، برنج به لیست خرید تضمینی دولت اضافه شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قد کشیدن قیمت برنج؛ هر روز بالاتر از دیروز! ، برنج به لیست خرید تضمینی دولت اضافه شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید