شکایت از مخدوش کنندگان سردر دانشگاه تهران

به گزارش مسافرت رو، انجمن علمی دانشجویان باستان شناسی دانشگاه تهران از علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواست تا از کسانی که در جریان حوادث و ناآرامی های اخیر به سردر دانشگاه تهران به عنوان یک بنای ثبت شده در لیست میراث ملی و نماد آموزش عالی کشور آسیب وارد نموده اند، شکایت کند.

شکایت از مخدوش کنندگان سردر دانشگاه تهران

سردر اصلی دانشگاه تهران در سال های 1345-1346 بر اساس طرحی از کوروش فرزامی، یکی از دانشجویان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ساخته شد؛ بعد از 45 سال از گذشت ساخت این بنا، طرح بازسازی و بازسازی سردرِ تاریخی دانشگاه تهران، در قالب یکی از برنامه های گرامی داشت هشتادمین سال تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران، در دستور کار نهاده شد.

پس از آنالیز های فنی، از روزهای خاتمهی سال 93، بازسازی این اثر تاریخی عملیاتی شد و پس از حدود سه ماه فعالیت، در ابتدای خردادماه 1394 به خاتمه رسید.

در نامه انجمن علمی دانشجویان باستان شناسی دانشگاه تهران خطاب به معاون رئیس جمهور آمده است:

همان گونه که آگاهی دارید دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه مادر و بزرگ ترین دانشگاه کشور، نماد آموزش عالی ایران بوده و نزدیک پنج دهه است که سردر بی مانند و زیبای آن که در تاریخ 18 آبان 1378 به شماره 2445 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، به نماد آموزش عالی کشور تبدیل شده است و به منزله پرچم دانشگاهیان در ایران تلقی می گردد و هرگونه تعرض و آسیب به آن تعرض به جایگاه و آبروی دانشگاه، دانشگاهیان و جامعه علمی کشور است و بر پایه ماده 558 قانون مجازات اسلامی و ماده ششم قانون راجع به حفظ آثار ملی، وارد کردن خرابی و رسم کردن نقوش و خطوط بر آن (به عنوان یک اثر ثبت شده در لیست آثار ملی) جرم تلقی و مرتکب آن علاوه بر مجازات، به جبران خسارت وارده نیز محکوم می گردد.

در روزهای گذشته و در جریان تجمعات و ناآرامی های مقابل دانشگاه، سردر نام برده مورد آسیب و رنگ پاشی با اسپری از سوی اشخاص و گروه های خودسر نهاده شد و این اتفاق در حضور نیروی انتظامی به عنوان ضابط قانونی و حافظ اموال تاریخی و فرهنگی رخ داد که متأسفانه نیروی انتظامی و حتی حراست دانشگاه در این حین تنها نظاره گر بودند و از آن کوچک ترین ممانعتی به عمل نیاوردند.

علاوه بر این با توجه به درخواست های مکرر دولت مردان در چند روز اخیر مبنی بر بیان مطالبات به وسیله قانونی، ما دانشجویان وظیفه خود دانستیم علی رغم خلأ های قانونی فراوان و قانون گریزی های سازمان یافته در سطوح اداری، مطالبات خود را از این طریق اعلام کنیم.

انجمن علمی دانشجویان باستان شناسی دانشگاه تهران ضمن تقبیح و محکومیت این توهین و تعرض به جایگاه و شأن دانشجو و دانشگاه، خواستار برخورد قانونی با مرتکبین آن است.

لازم به ذکر است که در دو سه روز گذشته نیز شعارهای نوشته شده روی سردر به بدترین وجه و با مخدوش کردن سردر پاک شده اند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 تیر 1401 بروزرسانی: 19 تیر 1401 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2154

به "شکایت از مخدوش کنندگان سردر دانشگاه تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت از مخدوش کنندگان سردر دانشگاه تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید