سیگنال روسی به بازار دلار

به گزارش مسافرت رو، به گفته فعالان، افت سنگین و معنادار دلار تحت تاثیر اظهارات نماینده روسیه در وین بود. یکی از سایت های خبری، غروب سه شنبه از قول میخائیل اولیانوف بیان کرد که مذاکرات وین پیشرفت عمده ای داشته و احتمالا تا روز چهارشنبه خبر مهمی منتشر خواهد شد. بازار با سرعت زیادی به این خبر واکنش نشان داد و معامله گران در موقعیت فروش قرار گرفتند.

سیگنال روسی به بازار دلار

به گزارش دنیای اقتصاد، این اتفاق در حالی رخ داد که نماینده روسی خبر یاد شده را تایید نکرد و در توییتی نوشت، من نگفتم در مذاکرات وین درخصوص برجام گشایش حاصل شده است. گفتم که از نظر من پیشرفت های مهمی به دست آمده است. این حقیقت دارد؛ اما مسائل حل نشده همچنان باقی هستند و مذاکره نمایندگان به زمان و کوشش بیشتری احتیاج دارند تا به توافقی درخصوص احیای برجام برسند.

به نظر می رسد بازار از این جهت صحبت های مقام های روسی را جدی گرفت که ممکن است طی روزهای آینده نتایج مذاکرات وین منتشر گردد. معامله گران ترجیح دادند تا انتشار اخبار نهایی به طور موقت از بازار کناره گیری نمایند. در این میان، اظهارات عراقچی نیز در بالا رفتن احتیاط معامله گران اثر داشت. عباس عراقچی مطرح کرد، در موقعیتی هستیم که می توانیم یک جمع بندی کلی داشته باشیم. چند موضوع کلیدی هست که باید حل گردد، روی بقیه موارد توافق وجود دارد، روی متن ها نگارش خوبی اجرا شده است. در این میان عده ای از فعالان نیز باور داشتند ملاقات بین یک مقام ایرانی و آمریکایی در افت قیمت دلار اثر داشت. سناتور دموکرات کریس مورفی در بیانیه ای مطرح کرد که با مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ملاقات نموده است. بر اساس این بیانیه آقای کریس گفته است که در ملاقات با نماینده دائم ایران در خصوص توافق هسته ای برجام، جنگ در یمن و آزادی زندانیان آمریکایی در بند در ایران گفت وگو نموده است.

خروج خریداران از بازار سکه

روز چهارشنبه خریداران در بازار سکه فعالیت خاصی نداشتند و اوضاع به کام فروشندگان بود. فلز گرانبهای داخلی در این روز مرز حمایتی 10 میلیونی را از دست داد و با 360 هزار تومان افت به بهای 9 میلیون و 900 هزار تومان رسید. جدا از افت دلار که دلیل اصلی فشار فروش در بازار سکه بود، در بازارهای جهانی نیز بهای اونس طلا سیر نزولی داشت. کاهش بهای طلای جهانی چاشنی سقوط بهای سکه در بازار داخلی شد. افت شدید سکه در شرایطی رقم خورد که روز سه شنبه 200 هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رسانده بود.

رفت و برگشت شدید قیمتی سکه موجب شده است که اطمینان معامله گران نسبت به این فلز گرانبها کاهش پیدا کند. اقتصاد نیوز عنوان نموده است که بازیگران سکه تا معین شدن نتایج مذاکرات هسته ای با احتیاط بیشتری در بازار رفتار خواهند کرد. افزایشی های بازار سکه دیروز احساس کردند که زیر پای سکه نیز چندان محکم نیست. با این حال، باید این نکته را در نظر گرفت که به نتیجه نرسیدن مذاکرات، می تواند زمینه ساز ورود تقاضای انباشته به بازار گردد. برای بازار سکه حرکات قیمت دلار اهمیت زیادی دارد؛ ولی به فرایند بهای اونس طلا نیز دقت می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1715

به "سیگنال روسی به بازار دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگنال روسی به بازار دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید