سه روستای دیدنی در خراسان با طبیعتی بی نظیر

به گزارش مسافرت رو، درکش از روستاهای گردشگری خراسان شمالی است که در شهرستان مانه و سملقان واقع شده است و به عنوان یکی از دل انگیزترین جاذبه ها و کم نظیرترین جلوه های گردشگری روستایی استان بر دامنه کوه یامان داغی لمیده است. اسم این روستا در گذشته دره کش بوده اما اهالی برای سادگی تلفظ آن را بعد از مدتی به درکش تغییر داده اند.

سه روستای دیدنی در خراسان با طبیعتی بی نظیر

منطقه درکِش به شدت کوهستانی است. از کوه که بالا بروی بین دره های بزرگ و کوچک چندین چشمه آب خنک پیدا می گردد. جنگل های درکِش و دره خالدار یکی از راستاهای ثابت برخی کوهنوردان و علاقه مندان به پیاده روی در این منطقه بود. روستا وسط یک دره باشکوه است. با چشم اندازی غیرقابل وصف و پوشش گیاهی بزرگ.

روستای درکش یکی از دل انگیزترین جاذبه ها و کم نظیرترین جلوه های گردشگری

روستای درکش با طبیعتی جنگلی و کوهستانی، با چشمه سارها و آبشارهای مصفا در حاشیه غنی ترین ذخیره گاه جنگل های بلوط شرق کشور است و وجود باغ های میوه، انواع گیاهان دارویی و شفابخش، گونه های مختلفی از حیات وحش، تپه های باستانی و چشم اندازهای بکر و دلپذیر، جلوه ای خاص و بی مانند به این تفرجگاه بخشیده است.

روستاییان با وجود راه های سخت بین تپه ها و راه های آسفالت نشده، از دشت و کوه گیاهان دارویی و خوراکی را می چیدند و در نوشیدنی و غذاهای محلی استفاده می کردند. برای هر دردی همواره گیاهی بود که از دل و کمر کوه و دشت درکِش چیده شده باشد. آن موقع رودخانه بزرگ و خروشانی از کوه پایین می آمد و به روستا می رسید و آب تمیز و خنک اش برای کشاورزی استفاده می شد. شنید ه ام سیل و قطع درختان جنگل، تصویر روستا را در یکی دو سال اخیر به شدت تغییر داده.

بیشتر کسانی که در این منطقه زندگی می نمایند، کُرمانج هستند؛ نمودهایی که گویش کُرمانجی دارند و دو تار می نوازند و وقتی با آن حزن می خوانند حتی اگر نفهمید چه می گویند درد را در صدایشان حس می کنید. آن موقع می گفتند، بیشتر بچه ها و نوجوانان این منطقه یاد می گیرند آوازهای محلی کرمانجی را با دو تارشان بخوانند و بنوازند.

اسم این روستا را بر وزن بهشت، می دانند؛ هم در تلفظ و هم در جغرافیا. در این روستا آنقدر رنگ می بینید و سبزی مزارع و باغ های مختلف که بعد از مدتی فکر می کنید یک کارت پستال جلوی رویتان است که از زاویه های مختلف تماشایش می کنید

روستای چنشت به رنگارنگ بودن به سرزمین رنگ های ایران معروف است

کمی به سمت جنوب خراسان برویم. چِنِشت، یکی از روستاهای دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه در استان خراسان جنوبی است. روستای چنشت به لحاظ پوشش محلی به سرزمین رنگ های ایران معروف است با جاذبه های زیبای طبیعی، تاریخی و فرهنگی به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری خراسان جنوبی شناخته می گردد.

اسم این روستا را بر وزن بهشت، می دانند؛ هم در تلفظ و هم در جغرافیا. در این روستا آنقدر رنگ می بینید و سبزی مزارع و باغ های مختلف که بعد از مدتی فکر می کنید یک کارت پستال جلوی رویتان است که از زاویه های مختلف تماشایش می کنید. چهار رودخانه خروشان در این روستا جریان دارد. همه جور گیاه خودرو در آن پیدا می گردد و در مزرعه ها در کنار میوه های درختی، ذرت و ریواس هم می کارند.

روستای چنشت دارای باغات و مزارع بسیاری است که زیبایی روستا را دو چندان نموده است

تابستان روستا خنک و نسبتا سرد است و دو غار بزرگ در این منطقه وجود دارد؛ غار چنشت و غار چهل چاه. روستایی ها می گفتند ظرف و ابزار ریسندگی مربوط به چند هزار سال پیش در این غارها پیدا شده است، برای همین در دهه 40 خورشیدی چندین باستان شناس غربی مدت ها روی این غارها تحقیق نموده اند. روستای چنشت به علت قرار دریافت در میان 4 رودخانه و نیز کوهستانی بودن آن، دارای باغات و مزارع بسیاری است. آب و هوای آن معتدل کوهستانی بوده که از زمستان های سرد و تابستانهای خنک برخوردار است.

روستای بوژان یکی از دیدنی ترین و خوش آب وهواترین روستاهای خراسان

بوژان (نیشابور)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی است که در 5 کیلومتری شمال شرقی نیشابور و در دامنه ارتفاعات جنوبی رشته کوه بینالود، قرار گرفته است. خانه های این روستا به شکل پلکانی است و دیدنی ترین و خوش آب وهواترین روستای منطقه به حساب می آید.

به سمت روستا که بروید، آن را در دامن رشته کوه بینالود با آبشاری پرقدرت و درخت های فراوان گیلاس خواهید دید. بسیاری از مردم آن منطقه ساعت ها پیاده روی می نمایند تا کنار آبشار بوژان بنشینند و چای بنوشند. باغ ها و مزرعه ها آن موقع پرند از محصولات کشاورزی اما گیلاس و آلبالوهای ترش و آلوهای آبدار را می گردد بیرون از باغ ها کنار رود و در کوه ها پیدا کرد بر درختانی تنومند چندین ساله که عادت نموده اند، رهگذران خودشان را با آن همه میوه آفتاب خورده راضی نمایند.

یکی از جاذبه های گردشگری روستای بوژان آبشار بوژان می باشد

در خصوص وجه تسمیه بوژان چندین نظریه وجود دارد. به یک معنا بوژان را رشد نموده می دانند، دوم اینکه نام گیاهی با برگ های ریز و ساقه های دراز است که در این روستا به وفور یافت می گردد و سوم اینکه بوژان پسوند مناطقی به نام چشمه ساران یا مرغزاران است. به دلیل موقعیت مناسب بوژان در میان رشته کوه بینالود، امکان دسترسی به ارتفاعات قله شیرباد، کلمیش، دریاچه مرتفع چشمه سبز، خط الراس پایور و... از این ناحیه فراهم شده است؛ بنابراین کوهنوردان زیادی از راستا چشمه شکراب به قله شیرباد صعود می نمایند. رشته کوه بینالود در محدوده بوژان دارای آبریزهای زیادی است که به صورت چشمه در سطح زمین جاری می شوند و تقریبا در تمامی راستاهای کوهنوردی آن دسترسی به آب وجود دارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1557

به "سه روستای دیدنی در خراسان با طبیعتی بی نظیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه روستای دیدنی در خراسان با طبیعتی بی نظیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید