سفر از 12 کشور به ایران ممنوع شد

به گزارش مسافرت رو، در آخرین بروزرسانی مقررات #سفر به ایران، ورود از 12 کشور ممنوع و محدودیت ها برای مسافران ورودی از 24 کشور دیگر بیشتر شد. بعلاوه شرط تست پی سی آر (PCR#) برای مسافران واکسینه شده برداشته شد.

سفر از 12 کشور به ایران ممنوع شد

معاون گردشگری درباره آخرین تصمیم های گرفته شده برای تردد مسافری بین ایران و سایر کشورها، به آخرین دستورالعمل ستاد ملی کرونا پیرو تصمیم وزارت بهداشت اشاره نمود و گفت: هم اینک مرزها برای ترددهای بین المللی با رعایت پروتکل ها باز است و تردد هم انجام می گردد. ایرانی های خارج از کشور و اتباعی که به ویزا احتیاج ندارند، هم محدودیتی برای سفر به ایران ندارند. ضمن این که ویزا کاری، دانشجویی و درمان (گردشگری سلامت) برای شهروندان خارجی صادر می گردد. برای از سرگیری صدور ویزا گردشگری از نیمه دوم تیرماه هم قول داده شده است.

او درباره شرایط سفر ایرانی ها به خارج از کشور هم اظهار کرد: سفرها و تورهای خروجی بر اساس مقررات حاکم در کشورهای مقصد انجام می گردد.

تیموری با اشاره به دستورالعملی که در ارتباط با مقررات سفر به ایران به تازگی ابلاغ شده است، گفت: برای ساماندهی ترددهای بین المللی در مرزها، دستورالعملی با موضوع وزارت کشور و حضور دستگاه های مرتبط از جمله وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تهیه شد که محتوای آن در اصل، بخشی از مفاد آن دستورالعمل (پروتکل سفر به ایران) است که به مصوبه ستاد ملی کرونا احتیاج نداشت و وقتی مطرح شد، تاییدیه کمیته امنیتی و انتظامی ستاد کرونا را گرفت و قرار شد اجرایی گردد که بلافاصله همان موقع ابلاغ شد.

او اضافه کرد: بخش دیگر این دستورالعمل از جمله صدور ویزا گردشگری که به ابطال مصوبه قبلی ستاد کرونا (ممنوعیت صدور ویزا گردشگری - فروردین 99) احتیاج داشت، در نوبتِ طرح و تصویب در جلسه اصلی کرونا نهاده شد.

معاون گردشگری در ادامه محتوایِ دستورالعملِ به روز رسانیِ لیست کشورها از نظر میزان گردش سویه جهش یافته ویروس کرونا را که از سوی علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت ابلاغ شده در اختیار ایسنا قرار داد که با تاکید بر تشدید مراقبت ها در مبادی مرزی هوایی و دریایی، لیست کشورها براساس شیوع و بروز ویروس جهش یافته هم به سه دسته زیر تقسیم شده است:

کشورهای ویژه (کشورهای دارای سویه جهش یافته)، پذیرش مسافر از این کشورها به طور مستقیم و غیرمستقیم تا اطلاع ثانوی ممنوع است. ورود دیپلمات ها و ماموران دولتی و نمایندگان سازمان های بین المللی منوط به تایید وزارت امور خارجه با رعایت پروتکل های ابلاغی است. این کشورها درحال حاضر شامل بوتسوانا، برزیل، اسواتینی، هندوستان، اسوتو، مالاوی، موزامبیک، نپال، افریقای جنوبی، اوروگوئه، زامبیا و زیمبابوه است.

کشورهای پرخطر (کشورهایی با بروز بالای بیماری)، سفرهای مستقیم و غیرمستقیم از این کشورها برقرار است، اما مسافران ورودی از این کشورها علاوه بر تست منفی پی سی آر از نظر کرونا در مبدأ (با مهلت 96 ساعت) ضروری است در هنگام ورود تحت آنالیز آزمایشگاهی دوباره (تست پی سی آر) قرار گیرند. رعایت پروتکل ابلاغیِ مراقبت مرزی هوایی دریایی الزامی است. لیست این کشورها درحال حاضر شاملِ آرژانتین، بحرین، بولیوی، کیپ ورد، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، مصر، کویت، لیتوانی، مالزی، مالدیو، مغولستان، نامیبیا، پاراگوئه، پرو، سیشل، سریلانکا، سودان، سوریه، تانزانیا، ترینیداد و تونس است.

سایر کشورها در حال حاضر منع تردد سفر نداشته و تست پی سی آر منفی از کشور مبدأ با مهلت 96 ساعت، برای ورود به کشور کفایت می نماید. غربالگری علامتی (مراقبت سندرومیک) برای این گروه انجام خواهد شد و در صورت احتیاج، تست پی سی آر دوباره به عمل خواهد آمد.

تبصره 1- مسافران ورودی از کشورهای اروپایی همچون سایر مسافران باید تست پی سی آر منفی از کشور مبدأ با مهلت 96 ساعت قبل را همراه داشته باشند. برای افرادی که دو نوبت واکسن تزریق نموده اند و 15 روز از دوز دوم گذشته باشد، با داشتن کارت واکسیناسیون اقدام دیگری لازم نیست. افرادی که واکسن دریافت ننموده اند یا واکسیناسیون ناقص دارند باید در بدو ورود تست پی سی آر از آن ها گرفته گردد و تا زمان جواب در منزل در قرنطینه باشند.

تبصره 2 - در جلسه مورخ 1400/2/24 مقرر شد چنان چه کشورهای همسایه در گروه پرخطر قرار گیرند در بدو ورود، پی سی آر منفی با مهلت 96 ساعته، ارائه دهند و در بدو ورود مراقبت سندرومیک به عمل آید. صرفا در صورت علامت دار بودن از آن ها تست پی سی آر دوباره به عمل خواهد آمد.

تبصره 3 - برای مسافران ترانزیت هوایی و جاده ای، وجود تست پی سی آر منفی با مهلت 96 ساعت از مبدأ کفایت می نماید.

تبصره 4 - برای مسافران ورودی از مرزهای زمینی پی سی آر منفی با مهلت 96 ساعت و در صورت ورود از کشورهای پرخطر، تست رپید (سریع) و در صورت لزوم، تست پی سی آر دوباره انجام خواهد شد.

تبصره 5 - تردد مسافران ترانزیت آذربایجانی برای رفت و آمد روزانه به وسیله خاک ایران (ورود و خروج از مرز جلفا و مرز بیله سوار) با رعایت پروتکل های بهداشتی و بدون ارائه تست بدون مانع است.

تبصره 6 - برقراری سفرهای جاده ای با ناوگان حمل و نقل عمومی در مسیرهای بین المللی بین ایران و کشورهای همسایه با رعایت پروتکل های بهداشتی و ارائه تست پی سی آرِ منفی با اعتبار 96 ساعت در بدو ورود بدون مانع است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1775

به "سفر از 12 کشور به ایران ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر از 12 کشور به ایران ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید