ریزرباتی که با تابش نور لیزر حرکت می کند

به گزارش مسافرت رو، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، محققان لشکری از ربات های میکروسکوپی ساخته اند که از موی انسان باریکتر هستند و می توان آنها را به بدن انسان تزریق کرد.

ریزرباتی که با تابش نور لیزر حرکت می کند

محققان دانشگاه کرنل این ربات خارق العاده را ابداع کرده اند. ربات مذکور دارای 4 پا است و به وسیله تزریق زیر جلدی به بدن منتقل می شود. سپس ریز ربات مذکور می تواند در بافت بدن انسان و جریان خون حرکت کند.

سازندگان این ربات ادعا می کنند چنین دستاوری امکان انتقال مستقیم دارو به یک عضو بدن را فراهم می کند و به این ترتیب عوارض انتقال دارو به بدن به اشکال دیگر نیز برطرف می شوند.

مارک میسکین محقق ارشد این پژوهش می گوید: چنین ربات هایی به انسان اجازه می دهد به دنیاهای ناشناخته و بسیار کوچک سفر کند و علم پزشکی را دگرگون می کند.

ماشین های مذکور نخستین ربات های توسعه یافته کوچکتر از 0.004 اینچ هستند که دستگاه های الکترونیک آنها را هدایت می کنند.

پاهای ربات یا محرک ها در مجاورت نور لیزر خم می شوند و در نتیجه حرکتی مشابه راه رفتن ایجاد می شود. محققان در آزمایش ها بیش از یک میلیون ریز ربات در یک ویفر سیلیکونی 4 اینچی تولید کردند.

میکروربات های مذکور با استفاده از فناوری فتوولتائیک ساخته شده اند و انرژی آنها به وسیله سلول های خورشیدی تامین می شود. فناوری فتوولتائیک در مقایس بزرگتر در پنل های جمع آوری انرژی خورشیدی به کار می رود.

پاهای ربات به چند وصله فتوولتائیک روی شاسی مرکزی ربات متصل هستند. هنگامیکه اپراتور نور لیزر را به ربات بتاباند، پاهای آن خم و صاف می شوند.

تناوب میان خم شدن پاهای جلو عقب ربات در برابر نور، آن را به جلو می راند. به گفته میسکین این ربات ها بسیار قدرتمند هستند و می توانند در محیط های به شدت اسیدی و همچنین در دمای بیشتر از 200 درجه سانتیگراد به فعالیت ادامه دهند.

او در این باره می افزاید: می توان با روش تزریق زیر جلدی ربات را به بدن انسان منتقل کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1262

به "ریزرباتی که با تابش نور لیزر حرکت می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزرباتی که با تابش نور لیزر حرکت می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید