اختراعی شگفت انگیز بری درمان طاسی سر

به گزارش مسافرت رو، ایده روباتی با بازو های مودار ممکن است شبیه مفهومی از جدیدترین بلاک باستر علمی تخیلی به نظر برسد. اما این اختراع عجیب می تواند به زودی به واقعیت تبدیل گردد، زیرا دانشمندان گام بزرگی به جلو در توسعه پوست الکترونیکی با مو های مصنوعی یکپارچه برداشته اند.

اختراعی شگفت انگیز بری درمان طاسی سر

به گزارش خبرنگاران، اگرچه ایده ساخت پوست های مصنوعی و الکترونیکی، چیز تازهی نیست، اما این سیستم ها تا به امروز قادر به ایجاد حس لمس و بعلاوه رشد مو نبودند. مو های ما امکان لمس طبیعی را فراهم می نمایند و به ما اجازه می دهند احساسات مختلف مانند زبری و صافی و بعلاوه جهتی که لمس از آن می آید را تشخیص دهیم. محققان دانشگاه فناوری کمنیتس می گویند که پوست الکترونیکی آن ها می تواند در آینده کاربرد های مختلفی، از جمله جایگزینی پوست برای انسان و پوست مصنوعی برای روبات های انسان نما و بعلاوه مواردی همانند درمان طاسی سر داشته باشند.

کریستین بکر، نویسنده اول این مطالعه، می گوید: رویکرد ما امکان آرایش فضایی دقیق عناصر حسگر عملکردی را به صورت سه بعدی فراهم می نماید. این می تواند فرآیند فراوری به طور انبوه را به سادگی عملی سازد. با این همه، فراوری چنین سیستم های حسگر با روش های ساخت میکروالکترونیکی بسیار سخت است. به همین علت است که تا به امروز کوشش ها برای ساخت یک پوست مصنوعی که بتواند دقیقاً عملکرد های پوست طبیعی بدن را تقلید کند، با شکست روبرو شده است.

دانشمندان می گویند این سیستم از یک سیستم حسگر مقاومت مغناطیسی ناهمسانگرد (AMR) استفاده می نماید که می تواند تغییرات میدان های مغناطیسی را دقیقاً معین کند. سنسور های AMR در حال حاضر به عنوان سنسور های سرعت در خودرو ها برای معین موقعیت و زاویه اجزای متحرک، مورد استفاده قرار می گیرند. محققان بعلاوه از یک فرایند میکرو اوریگامی برای تا کردن این حسگر ها در ساختار های سه بعدی استفاده کردند که به حسگر های بیشتری اجازه می دهد در فضای کوچکی فشرده شوند. ساختار ریز اوریگامی سه بعدی سپس در یک ماتریس فعال، جایی که هر حسگر AMR به صورت مجزا به وسیله یک مدار میکروالکترونیک قابل راهنمایی است، ادغام شد.

دکتر دانیل کارناوشنکو، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: ترکیب حسگر های مغناطیسی ماتریس فعال با معماری های میکرو اوریگامی خود مونتاژ شده، رویکردی کاملاً تازه برای کوچک سازی و ادغام سیستم های حسگر سه بعدی با وضوح بالا است. این تیم اکنون این سیستم حسگر را با مو های ریز ریشه مغناطیسی ساخته شده از یک ماده الاستومری ادغام نموده اند. هنگامی که مو ها لمس می شوند، حسگر های زیرین می توانند حرکت و بعلاوه جهت دقیقی که مو ها از آن می آیند را درست مانند پوست واقعی انسان ثبت نمایند.

محققان بر این باورند که پوست الکترونیکی می تواند طیف وسیعی از کاربرد های مهم را در آینده داشته باشد. به عنوان مثال، می توان از آن به عنوان جایگزینی برای پوست انسان یا ایجاد حسگر های پزشکی روی بدن استفاده کرد. این امر می تواند طیف وسیعی از عوارض ناشی از مواردی همانند سوختگی یا تصادفات را درمان کند. بعلاوه در مراحل بعد می توان از آن برای درمان بعضی عوارض مربوط به مو همانند طاسی سر، بهره گرفت. از طرف دیگر، می تواند به روبات های انسان نمای اجازه دهد که بتوانند تعامل با انسان ها را حس نمایند.

منبع: dailymail

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2142

به "اختراعی شگفت انگیز بری درمان طاسی سر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختراعی شگفت انگیز بری درمان طاسی سر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید