راز دیرینه التهاب حاصل از استرس کشف شد

به گزارش مسافرت رو، محققان می گویند در یک مطالعه جدید مشاهده نموده اند که با وجود این واقعیت که استرس، سیستم ایمنی بدن را سرکوب می نماید، اما استرس شدید باعث تحریک آزاد سازی یک سلول ایمنی به نام IL-6 از سلول های چربی قهوه ای می گردد که بیماری التهابی را در پی دارد.

راز دیرینه التهاب حاصل از استرس کشف شد

به گزارش مسافرت رو از ایسنا، یک مطالعه جدید تحت رهبری محققان دانشگاه ییل، راز دیرینه ای را در خصوص اینکه استرس حاد چگونه به رغم اینکه بسیاری از هورمون های استرس در واقع سیستم ایمنی بدن را سرکوب می نمایند، به تقویت بیماری التهابی می انجامد، کشف نموده اند.

این مطالعه فاش کرد هنگامی که یک ارگانیسم با استرس منظم روبرو می گردد، سلول ایمنی خاصی توسط سلول های چربی آزاد می گردد.

چندین دهه است که ارتباط بین استرس و بیماری التهابی کاملاً روشن است و بسیاری از بیماری های مزمن در اثر استرس حاد شعله ور می شوند.

با این حال، زیربنای این موضوع همواره یک تناقض غیرقابل شرح بوده است، چرا که هورمون هایی مانند کورتیزول و آدرنالین که در روبروه با استرس در بدن آزاد می شوند، اثرات سرکوب نماینده برای سیستم ایمنی بدن دارند، در حالی که به نظر می رسد استرس باعث تحریک التهاب می گردد.

اندرو وانگ، نویسنده مسئول این مطالعه شرح می دهد: ما شاهد حوادث فوق العاده استرس زایی بوده ایم که بیماری التهابی را بدتر می نمایند و تا به حال دلیل آن را نمی دانستیم.

مطالعه جدید روی مشاهدات آزمایشگاهی انجام شد. دریافت نمونه خون از موش ها همواره یک روش استرس زا برای آنها است و محققان متوجه ارتباط این استرس با افزایش سطح هورمون اینترلوکین 6 (IL-6) شدند. افزایش سطح IL-6 قبلاً در شرایط خود ایمنی و استرس حاد شناسایی شده بود، اما نحوه آزاد شدن آن مورد مطالعه قرار نگرفته بود.

نتایج این مطالعه جدید که توسط محققان، کاملاً غیر منتظره توصیف شده است، نشان می دهد که IL-6 در روبروه با استرس حاد توسط سلول های چربی قهوه ای ترشح می گردد. این یک مکانیسم ایمنی است که وقتی که با یک شرایط استرس زا روبرو هستیم، التهاب را تقویت می نماید و هنگامی که سیگنالینگ بین مغز و سلول های چربی قهوه ای در موش ها مسدود شد، این حیوانات دیگر وقتی با شرایط استرس زا روبرو می شدند، واکنش التهابی نشان نمی دادند.

اما یک سؤال هنوز هم بی پاسخ مانده است؛ اینکه کدام عملکرد تکاملی شرح می دهد که چرا استرس باعث ایجاد چنین مکانیسم آسیب پذیری برای سیستم ایمنی می گردد؟

در اینجا محققان دریافتند که IL-6 نقشی اساسی در میانجی گری کم شدن قند در خون دارد. در اصل، این هورمون به بدن برای افزایش فراوری گلوکز لازم به عنوان سوخت یاری می نماید.

بنابراین، این یافته ها مسیرهای تحقیقاتی قانع نماینده و جدیدی را نه تنها برای تعدادی از شرایط خود ایمنی، بلکه همچنین برای بسیاری از اختلالات سلامت روان ارائه می دهند. هنگامی که IL-6 در موش ها مسدود شد، آنها کاهش قابل توجهی در علائم هیجان نشان دادند که این موضوع نشان می دهد این مکانیسم ایمنی ممکن است در اضطراب و افسردگی نقش داشته باشد.

داروهای مهار نماینده IL-6 در حال حاضر وجود دارند و از آنها برای درمان شرایط خود ایمنی مانند روماتیسم مفصلی استفاده می گردد و داروی توسیلیزوماب (Tocilizumab) اولین مهارنماینده مورد تایید FDA است که هم اکنون به عنوان یک داروی ضد افسردگی تحت آزمایش قرار گرفته است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1164

به "راز دیرینه التهاب حاصل از استرس کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز دیرینه التهاب حاصل از استرس کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید