در فوتبال ایران چه خبر است؟

به گزارش مسافرت رو، در شرایطی که این روز ها نگاه ها به توکیو و بازی های المپیک است، فوتبال در ایران به لحظات حساسی رسیده و چیزی به معین قهرمان این دوره از رقابت های لیگ برتر باقی نمانده است. البته که با برگزاری هفته بیست ونهم به غیر از قهرمان، دو علامت سؤال مهم دیگر هم به جای مانده است: چه تیمی سهمیه می گیرد و آخرین سقوط کننده لیگ چه تیمی می گردد؟ از آنجا که فقط یک هفته به خاتمه این رقابت ها به جای مانده، برای یافتن پاسخ سه ابهام موجود (قهرمانی، سهمیه و سقوط) فقط تا روز آدینه همین هفته احتیاج است که صبر کرد.

در فوتبال ایران چه خبر است؟

پرسپولیس قهرمان می گردد؟

شرایط در جدول رده بندی به گونه ای است که از بین دو تیم پرسپولیس و سپاهان فقط یکی شانس قهرمانی را دارد. پرسپولیس فعلا با 64 امتیاز صدرنشین لیگ برتر است و با توجه به فاصله دوامتیازی که با سپاهان دارد، شانس بیشتری برای قهرمان شدن دارد. پرسپولیس در سه حالت می تواند روز آدینه جشن قهرمانی بگیرد؛ اول اینکه پیکان را شکست دهد. این ساده ترین راه برای شاگردان گل محمدی است تا برای پنجمین بار متوالی جام قهرمانی را به دست بیاورند. اگر چنین گردد، فارغ از نتیجه ای که سپاهان می گیرد، پرسپولیس قهرمان می گردد. حالت دوم این است که پرسپولیس با پیکان مساوی کند. اگر چنین گردد، پرسپولیس به لطف تفاضل گل بهتر نسبت به سپاهان قهرمان می گردد؛ البته به شرط آنکه سپاهان با تفاضل کمتر از دو گل، استقلال را در هفته پایانی شکست دهد. مورد سوم هم اینکه سپاهان در آخرین ملاقات برابر استقلال برنده نگردد؛ اگر چنین گردد، پرسپولیس فارغ از نتیجه ای که مقابل پیکان می گیرد، قهرمان می گردد.

سپاهان قهرمان می گردد؟

سپاهان برای قهرمان شدن راه زیادی ندارد؛ آن ها باید استقلال را شکست دهند و منتظر شکست خوردن پرسپولیس برابر پیکان باشند. یک راه دیگر برای قهرمانی سپاهان باقی می ماند که پرسپولیس مساوی کند و آن وقت شاگردان نویدکیا با اختلاف سه گل استقلال را در آخرین بازی شکست دهند. این طور تفاضل گل پرسپولیس و سپاهان برابر می گردد، ولی تیم سپاهان به لطف گل های زده بیشتر، جام قهرمانی را بالای سر می برد.

کلاف سردرگم سهمیه

یک هفته به جای مانده، ولی شرایط جدول به گونه ای است که سه تیم شانس گرفتن آخرین سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را دارند: گل گهر، فولاد و تراکتور. این سه تیم در جدول رده بندی به ترتیب با 44، 43 و 42 در رده چهارم تا ششم قرار گرفته اند. ابتکار عمل دست امیر قلعه نویی و شاگردانش در گل گهر است؛ آن ها در هفته سی ام میزبان نساجی هستند و اگر برنده شوند بدون دغدغه رتبه چهارم جدول را به دست می آورند. اگر چنین نگردد، فولاد این شانس را دارد تا در مشهد، پدیده را ببرد و سهمیه بگیرد. البته اگر گل گهر ببازد، تراکتور هم برنده نگردد، فولاد با یک تساوی هم می تواند رتبه چهارم را صاحب گردد. نهایتا تراکتور 42 امتیازی هم فرصت دارد تا در صورت ناکامی گل گهر و فولاد برابر رقبا، سایپا را شکست دهد و سهمیه بگیرد.

آخرین فرصت برای گریز از سقوط

در انتهای جدول هم معادلات پیچیده شده است. ماشین سازی از مدت ها قبل سقوط نموده و حالا یک تیم دیگر آن ها را همراهی می نماید. سه تیم سایپا، ذوب آهن و نفت مسجدسلیمان صندلی خطری ای دارند. سایپا و ذوب آهن با 26 امتیاز در رده های پانزدهم و چهاردهم جدول قرار دارند و نفت مسجدسلیمان هم 28 امتیازی است. کار سایپا که باید در هفته سی ام به مصاف تراکتور برود، از همه سخت تر است. تراکتور برای کسب سهمیه می جنگد و سایپا هم برای فرار از سقوط. ذوب آهن با مس و نفت مسجدسلیمان هم با آلومینیوم اراک ملاقات می نماید. روی کاغذ، شرایط سایپا و ذوب آهن سخت تر است و ناکامی در روز آخر می تواند آن ها را به لیگ یک بفرستد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1808

به "در فوتبال ایران چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در فوتبال ایران چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید