کوشش پامپئو برای تفرقه افکنی بین استرالیا و چین در سفر به سیدنی

به گزارش مسافرت رو، پامپئو در پاسخ به یک تحلیل گر استرالیایی که گفت استرالیا نباید دنباله روی ترامپ باشد، با کنایه نسبت به تبادلات تجاری کانبرا و پکن گفت، استرالیایی ها می توانند روحشان را با کیسه ای از دانه سویا عوض نمایند یا از مردمشان محافظت نمایند.

کوشش پامپئو برای تفرقه افکنی بین استرالیا و چین در سفر به سیدنی

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل مسافرت رو، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا در سفر خود به استرالیا کوشش کرد با سخن پراکنی علیه چین، روابط میان کانبرا و پکن را به تیرگی بکشاند.

به نوشته روزنامه گاردین، پامپئو روز یکشنبه در مرکز مطالعات مستقل شهر سیدنی با عنوان کردن اتهامات بی اساس علیه چین گفت: کوشش برای سرقت اطلاعات از سرتاسر شبکه ها... یا کوشش برای نظامی سازی دریای جنوبی چین، چیزهایی است که رئیس جمهور شی جینپینگ به جهان قول داد انجام نخواهد داد یا [انجام] فعالیت هایی که به ملت های درمانده برای منابعشان پول می دهند و آن ها را در قرض گیر می اندازند که در نهایت تبادل تجاری نیست بلکه کنترل سیاسی است.

او گفت فرصتی واقعی برای ایجاد روابط عمیق مالی میان چین و آمریکا وجود داشت اما ضروری است که همه چشمانشان را کاملاً باز نمایند و آمریکا قطعاً این کار را می نماید.

وی با اشاره به این که گاهی فرض می گردد میان تجارت و امنیت تمایز وجود دارد اما این دو در واقع به یکدیگر وابسته هستند، گفت: گاهی می شنوم که دوستان جدا از امنیت ملی درباره مسائل تجاری و مالی صحبت می نمایند.

پامپئو مدعی شد: بیایید اشتباه نکنیم. ظرفیت چین، ظرفیت ارتش آزادی بخش خلق برای آنچه دقیقاً در حال انجامش هستند، نتیجه مستقیم روابط تجاری است. آن ها کشورشان را بر اساس قوانین تجاری غیرعادلانه رشد می دهند. بنابراین قادر هستند اقتصادشان را با سرعتی زیاد رشد داده و تکنولوژی را دزدیده و تبادلات تکنولوژی را تحت فشار قرار دهند.

او در ادامه ادعاهای خود علیه چین گفت: ابزارهای مالی که رئیس جمهور ترامپ بر تصحیح آن ها تمرکز دارد، همان چیزی است که چین را نسبت به تمام کارهایی که با ارتش خود در تمام جهان انجام می دهد، توانمند می نماید و ظرفیت آن ها برای ساخت یک ارتش را تأمین می نماید.

در این سخنرانی، هیو وایت استاد عالی رتبه مطالعات راهبردی دانشگاه ملی استرالیا، پامپئو را به چالش کشید و گفت روابط مالی استرالیا و چین دارای اهمیت حیاتی بوده و در طول بحران بزرگ رکود مالی جهانی به استرالیا یاری کرد. حمایت کانبرا از واشنگتن در مقابله با چین که احتمالاً آمریکا برنده آن نخواهد بود، کاری عاقلانه نیست.

پامپئو در پاسخ به وایت گفت: ببینید، شما می توانید روحتان را به یک کیسه دانه سویا بفروشید یا می توانید از مردمتان محافظت کنید. مأموریت ما انجام هردوی این ها است. ما فکر می کنیم می توان به هردوی این خروجی ها دست یافت.

وی اضافه نمود: فکر می کنیم می توان با چین تجارت داشت و همچنان از آن ها خواست با قوانین مشابهی رفتار نمایند. هیچ کشوری، هیچ تمدنی با اجازه دادن به این عدم تعادل در قوانین را برای مدتی طولانی، نمی تواند بقای خود را حفظ کند. کوشش ما در راستای بازگرداندن تجارت دو سر سود است. ما از ادامه رشد چین استقبال می کنیم اما باید درست و عادلانه باشد و منصفانه و متقابل باشد.

پامپئو در حالی این سخنان را اظهار داشت که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت میخواهد تعرفه ای 300 میلیارد دلاری بر ورود کالاهای چینی به کشورش اعمال کند. اقدامی که موجب نگرانی بازار مالی شد.

سایمون بیرمنگهام وزیر بازرگانی استرالیا روز یکشنبه اظهار داشت اگر تهدید ترامپ عملی گردد می تواند تخطی از قوانین سازمان تجارت جهانی قلمداد گردد.

روابط پکن و واشنگتن با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا رو به تیرگی رفته است و اختلافات دو کشور در ماههای اخیر تشدید شده است.

استرالیا بارها از چین و آمریکا خواسته به جنگ مالی انتها دهند زیرا رشد جهانی اقتصاد را به مخاطره می اندازد.

امروز همچنین مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در استرالیا به سخنرانی پرداخت و به اتهام زنی علیه چین پرداخت. او گفت: ما همچنین به شدت مخالف الگوی مختل نماینده رفتار تهاجمی و رفتار ثبات زدای چین هستیم (جزئیات بیشتر).

لیندا رینولدز وزیر دفاع استرالیا نیز روز یکشنبه در مورد احتمال پیوستن کشورش به ائتلاف نظامی دریایی واشنگتن در تنگه هرمز گفت: درخواستی که آمریکا مطرح نموده است، بسیار جدی و پیچیده است. به همین دلیل ما در حال حاضر این درخواست را تحت آنالیز جدی قرار داده ایم (جزئیات بیشتر).

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 308

به "کوشش پامپئو برای تفرقه افکنی بین استرالیا و چین در سفر به سیدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش پامپئو برای تفرقه افکنی بین استرالیا و چین در سفر به سیدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید