تابلوی ندیمهها؛ پیشگویی سقوط فیلیپ چهارم

به گزارش مسافرت رو، ندیمه ها به مثابه معمایی بصری، با ذهن ما بازی می نماید. پرسپکتیو اثر، چشم ما را از سویی به سوی دری نیمه باز راهنمایی می نماید و ما را به درون نقاشی می کشد و از سویی دیگر انعکاس آینه، توجه ما را به جایی خارج از تابلو جلب می نماید.

تابلوی ندیمهها؛ پیشگویی سقوط فیلیپ چهارم

ظرف همواره فقط ظرف نیست، گاهی هم پلی است برای رسیدن به برداشتی بدیع. به همین دلیل است که یک ظرف سفالی کوچک ممکن است راز تابلوی ندیمه های ولاسکز را برملا کند.

در تابلوی ندیمه ها، شاهکار دیه گو ولاسکز نقاش قرن هفدهم، ظرف سفالی کوچکی در مرکز تصویر وجود دارد که اثر را از ثبت لحظه ای از زندگی یک خانواده درباری، به مفهومی فلسفی درباره وجود و مادیت و زیستن ارتقا می دهد. شی ای کوچک در قلب نقاشی عصر طلایی هنر اسپانیا که بیش از سه قرن و نیم مورد توجه بوده است.

برای درک کامل نقاشی ندیمه ها، باید تاریخچه فرهنگی آفرینش آن را دانست. از یک منظر، ندیمه ها خودنگاره ای است از یک نقاش پنجاه و هفت ساله که چهار سال پیش از مرگش در سال 1600 میلادی کشیده شده است.

ولاسکز بیش از سه دهه در دربار فیلیپ چهارم پادشاه اسپانیا نقاشی نموده بود. او خود در اندازه ای واقعی با پالتی در دست، از سمت چپ تابلو به ما نگاه می نماید، گویی ما آن سوژه ای هستیم که او در بوم عظیمش مشغول به تصویر کشیدنش است. نقاشی در نقاشی ای که سطح خیال پردازی اش از دسترس ما خارج است.

تابلوی ندیمه ها در گوشه ای کم نور از کاخ سلطنتی مادرید تصویر شده است. جایی که ولاسکز انگار بدون نقشه قبلی، تکه ای از روزمرگی آدم های کاخ را روایت می نماید.

در پیش زمینه، شاهزاده مارگارت ترزا را می بینیم، دخترک پنج ساله پادشاه فیلیپ و ملکه ماریانا. در سمت راست، دو خدمتکار کوتاه قد حضور دارند. یکی به بازیگوشی روی پنجه پایش مشغول است و زن مسن تر به ما چشم دوخته است و این حس را تقویت می نماید که با همان دقتی که ما نقاشی را زیر نظر داریم، نقاشی هم هر حرکت ما را می پاید.

در پس زمینه، دو خدمتکار درگوشی نجوا می نمایند. حاجب ملکه دارد از در پشتی خارج می گردد، اما پیش از خروج مکثی نموده است.

شاید نگران است کسی دنبالش برود. در سمت چپ او در آینه ای، شاه و ملکه به شکلی محو تصویر شده اند. گویی در آنِ واحد هم حضور دارند هم حضور ندارند و تماشاگر تابلو را به این فکر می اندازد آنچه جریان دارد فراتر از چیزی است که دیده می گردد.

حضور غایب شاه و ملکه که در نقاشی حضور دارند، اما در صحنه ای که به تصویر کشیده شده حضور ندارند، ما را به این نتیجه می رساند که ندیمه ها بیش از هرچیز، اثری فلسفی درباره ذات وجود است و حضور در مکان در لحظ ه ای از زندگی پرتحرک دربار. انعکاس رازآمیز شاه و ملکه در آینه ما را مطمئن می نماید که صرفا تماشاگرانی منفعل نیستیم بلکه سخت در تکاپوی فهم این پرسشیم که آن ها کجای این دنیا هستند.

آیا اینه آن ها را در همان موقعیتی قرار می دهد که ما هستیم؛ کسانی که بیرون به درون تصویر نگاه می نمایند؟ ایا آن ها سوژه همان نقاشی ای هستند که ولاسکز دارد نقش کردنش را بر آن بوم عظیم که پشتش به ماست آغاز یا تمام می نماید؟ آیا این بازتاب تخیلی یک نقاشی تخیلی در آینه است از کسانی در جایی تخیلی که ما فقط می توانیم تخیلش را بکنیم؟

ندیمه ها به مثابه معمایی بصری، با ذهن ما بازی می نماید. پرسپکتیو اثر، چشم ما را از سویی به سوی دری نیمه باز راهنمایی می نماید و ما را به درون نقاشی می کشد و از سویی دیگر انعکاس آینه، توجه ما را به جایی خارج از تابلو جلب می نماید.

ما دایم به درون نقاشی کشیده و از آن به بیرون رانده می شویم. سایه هایی که در اثر ولاسکز وجود دارند، ما را به بازی چندبعدی ای می کشانند که در عین واقعی بودن، کاملا خیالی است.

لورا کامینگ نویسنده و منتقد هنری، در بیوگرافی درخشانش از ولاسکز با نام مرد ناپدید، به دنبال ولاسکز، بر ویژگی مهم ندیمه ها یعنی ارائه تصویری چنین دقیق از واقعیت صحه می گذارد و در عین حال آن را اسرارآمیز می داند. ندیمه ها به زعم کامینگ اثری است که با ضربه های محکم قلم مو پیچیده ترین جزئیات را به نمایش درآورده طوری که با تماشای آن خیال می کنیم صحنه ای زنده و جاری است.

کامینگ در عین حال تابلو را واجد قدرت عجیب و غریب نقاشی می داند. چیزی که شاید بتوان آن را به دقت، راز آلود، وهم برانگیز و عرفانی معنا کرد. اثری روانکاوانه که سبب شده نسل های متوالی درگیر توهم جاری در آن شوند. ندیمه ها به تعبیر کامینگ بیش و پیش از آن که یک تابلوی نقاشی باشد، وصف وهم و راز است.

اما شی ای که در چشم انداز روانشناختی و فلسفی اثر از دیده پنهان مانده، آن ظرف کوچک سفالی است که خدمتکار متواضعانه به شاهزاده تعارف می نماید؛ ظرفی که به نماد هم پیوندی ذهن و بدن تعبیر شده است.

این نوع ظرف که به بوکارو موسوم است از هنر های دستی قرون پیشین اسپانیاست. بایرون هامان که در یافتن ریشه تاریخی اشیای تصویر شده در نقاشی های ولاسکز از جمله آن سینی نقره ای تخصص دارد، معتقد است برق و جلا و رنگ قرمز بوکارو نشان می دهد محصولی از گوادالاخارا در مکزیک است.

ترکیبی محرمانه از ادویه هایی که با خاک رس ترکیب می شدند تا وقتی که ظرف کامل شد هر مایعی در آن ریخته گردد عطری ظریف پیدا کند.

اما تمام کارکرد بوکارو این نبود که مایعات را معطر کند بلکه کارکرد عجیب دیگری هم پیدا نموده بود. در محافل اشرافی قرن هفدهم اسپانیا رایج شده بود که دختران و زنان جوان لبه های بوکارو را به دهان ببرند و آرام ارام این گِل متخلخل را فرو بدهند.

خوردن خاک رس خارجی، رنگ پوست را تا حد ارواح اثیری روشن می کرد. اشتیاق به رنگ پوست روشن ریشه در قرون باستان دارد. روشنی رنگ پوست نماد ملکه الیزابت بود. در اروپا پوست سفید معیار زیبایی دانسته می شد و در مناطق گرمسیرتر، سفیدی پوست به ثروت و اشرافیت نسبت داده می شد چراکه نشان می داد فرد مجبور به کار کردن زیر آفتاب نبوده است.

شاید عجیب به نظر برسد، اما استفاده از گل رس برای سفید کردن پوست عجیب تر از استفاده از دیگر محصولات آن موقع مثل سفیداب سرب ونیزی نبود که خمیری بود از ترکیب نمک سرب، سرکه و آب و باعث مسمومیت با سرب، ریزش مو و مرگ می شد.

البته این به آن معنا نیست که گل رس عوارض غیرقابل پیش بینی خودش را نداشت، عوارضی، چون افت شدید گلبول های قرمز خون، فلج عضلانی و تخریب کبد از پیامد های مصرف گل رس بودند. علاوه بر تمام این ها، توهم هم به فرد دست می داد.

استفانیا د لا انکارناسیون نقاش و عارف در زندگی نامه خودنوشتش که در سال 1631 منتشر شد نوشت اعتیاد به بوکارو سبب رنگ پریدگی و ضمناً افزایش آگاهی معنوی او شده است. هرچند او در آن کتاب ابراز تاسف کرد که یک سال طول کشیده تا شر اعتیاد به بوکارو خلاص گردد، اما نباید از یاد برد که همین ماده سبب شد تا او خدا را با وضوح بیشتری ببیند.

وقتی با دانشی که درباره تاثیرات روحی و فیزیولوژیک بوکارو داریم به معمای تابلوی ندیمه ها با دقتی مضاعف نگاه می کنیم، تابلو چشم اندازی جدید را مقابل چشمانمان می گذارد. ولاسکز تنها با یک اشاره قلم مو بوکارو را تصویر نموده است. انگشتان شاهزاده دور ظرف را گرفته اند. آیا او لبی به ظرف رسانده است؟

او آهسته آهسته از زمین جدا می گردد. جدایی او از زمین به یاری سایه شدیدی که زیر پیراهنش وجود دارد نشان داده شده است. حتا والدین او که بالاتر در آینه تصویر شده اند، گویی ارواحی هولوگرافیک هستند که از بعدی دیگر بیرون آمده اند و تنها انعکاسی از حضور و وجودشان در آینه ثبت شده است.

ناگهان مقابل دیدگان ما، تابلوی ندیمه ها دیگر فقط نمایی از زندگی روزمره آدم های کاخ مادرید نیست بلکه مراقبه ای است روحانی درباره دنیا مادی و رهایی از خویشتن است. طی دهه ها خدمت به دربار پادشاه فیلیپ، حالا ولاسکز شاهد کاهش تدریجی قدرت او بود.

قدرت شاهنشاهی آشکارا رو به زوال بود و بوکارو رها کردن سراب را تداعی می نماید. ظرف سفالی با هم پیوندی هم زمان جسمیت و روحانیت، نمادی است که از ورایش می توان عمیق ترین لایه های معنایی تابلوی ندیمه ها شاهکار ولاسکز را درک کرد.

منبع: فرادید
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1447

به "تابلوی ندیمهها؛ پیشگویی سقوط فیلیپ چهارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابلوی ندیمهها؛ پیشگویی سقوط فیلیپ چهارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید