بی اعتبار بودن طرح های پژوهشی علوم ورزشی فاقد کد اخلاق در امسال

دبیر کمیته اخلاق در پژوهش پژوهشگاه علوم ورزشی اطلاع داد: طرح های پژوهشی، خاتمه نامه ها و رساله های دانشجویی که فاقد کد اخلاق از کمیته اخلاق در پژوهش پژوهشگاه باشند، از امسال قابلیت اجرایی نخواهند داشت.

بی اعتبار بودن طرح های پژوهشی علوم ورزشی فاقد کد اخلاق در امسال

دکتر حسین زارعیان در گفت و گو با خبرنگاران، اضافه نمود: کمیته اخلاق در پژوهش سال 93 در وزارت علوم راه اندازی شده است و پژوهشگاه در سال گذشته توانست اعتبارنامه کمیته اخلاق در پژوهش خود را از وزارت بهداشت دریافت کند. سال جاری این کمیته با هدف آنالیز پروپوزال طرح های تحقیقاتی، سرانجام نامه ها و رساله های دانشجویی با توجه به ملاحظات اخلاقی از قبیل رضایت آزمودنی ها، رعایت حقوق و آزادی آزمودنی ها، حفظ آزمودنی ها از خطرات احتمالی تحقیق، تطابق پروتکل های پیش بینی شده با توانمندی ها و ظرفیت آزمودنی ها، رعایت رازداری، مراعات حقوق همکاران، استفاده صحیح از اطلاعات، حفظ ارزش های انسانی و اسلامی در انتخاب موضوع و روند انجام تحقیق به تمام پژوهشگران، محققان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعلام کردیم تنها در صورتی طرح های پژوهشی آنها قابلیت اجرایی خواهد داشت که از کمیته اخلاق در پژوهش کد اخلاق دریافت نموده باشند در غیر این صورت فاقد اعتبار خواهند بود.

وی گفت: این طرح بویژه در رشته های فیزیولوژی، بیومکانیک و آسیب شناسی با جدیت بیشتری توسط کمیته اخلاق در پژوهش پژوهشگاه علوم ورزشی سال جاری پیگیری خواهد شد و اگر این کمیته طرح های پژوهشی آنها را مورد تأیید قرار ندهد، پژوهشگران، محققان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی این رشته ها امکان ادامه کار پژوهشی خود را نخواهند داشت.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم ورزشی همچنین پیرامون جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی خارج از کشور برای انجام فرصت مطالعاتی توسط پژوهشگاه علوم ورزشی اعلام کرد: طی تفاهمنامه ای که با سازمان امور دانشجویان داشتیم، مقرر بر این شد که دانشجویان مقطع دکترا که پروپوزال آنها به تصویب رسیده، 6 ماه فرصت مطالعاتی در راستای اجرای رساله خود در پژوهشگاه علوم ورزشی برای آنها فراهم خواهد شد که در این مدت پژوهشگاه نیز با همکاری سازمان امور دانشجویان حق الزحمه به مبلغ 9 میلیون تومان در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد.

زارعیان افزود: سازمان امور دانشجویان به ازای هر دانشجوی دکترایی که قصد اتمام رساله خود در پژوهشگاه را داشته باشد مبلغ 2 میلیون تومان و 3 میلیون تومان برای استاد راهنما در نظر گرفته است که به حساب پژوهشگاه واریز می گردد. البته این مبلغ خاص دانشجویان داخلی است و برای دانشجویان خارجی شرایط متفاوت خواهد بود. همچنین مقالاتی که از فرصت مطالعاتی استخراج می گردد، فرایند داوری آنها در نشریات پژوهشگاه با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

وی در سرانجام پیرامون این پرسش که انجام فرصت مطالعاتی توسط دانشجویان خارج از کشور درآمدزایی نیز برای پژوهشگاه به دنبال خواهد داشت یا خیر؟ توضیح داد: با جذب دانشجویان خارج از کشور نه تنها دیپلماسی علمی خود را با دانشگاه های خارج از کشور افزایش می دهیم، بلکه این مساله درآمدزایی خوبی را نیز برای پژوهشگاه در پی خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 14 تیر 1398 شناسه مطلب: 234

به "بی اعتبار بودن طرح های پژوهشی علوم ورزشی فاقد کد اخلاق در امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی اعتبار بودن طرح های پژوهشی علوم ورزشی فاقد کد اخلاق در امسال"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید