برترین روش برای برطرف گرفتگی بینی در بارداری

به گزارش مسافرت رو، از آبریزش بینی تا گرفتگی بینی همگی در یک سوم مادران باردار اتفاق می افتد. اما در صورت گرفتگی بینی کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا از این مشکل نجات پیدا کنید. اول از همه باید بدانید که این حالت غیرطبیعی نیست و به علت تغییرات دوران بارداری اتفاق می افتد و بعد اینکه با یاری درمان های مختلف میتوان تا حدود زیادی گرفتگی بینی در بارداری را از بین برد.

برترین روش برای برطرف گرفتگی بینی در بارداری

رینیت یا گرفتگی بینی در بارداری چیست؟

رینیت حاملگی، گرفتگی و خلط بینی در دوران بارداری است و ممکن است شبیه گرفتگی بینی در دوران سرماخوردگی باشد. اما این شرایط تا حدودی ناشی از تغییرات هورمونی در دوران بارداری است. به عنوان مثال سطح بالای استروژن در بارداری می تواند باعث گردد لایه بینی متورم شده و مخاط بیشتری ایجاد کند.

بعلاوه در دوران بارداری خون بیشتری در گردش است که می تواند رگ های خونی ریز داخل بینی را متورم نموده و منجر به گرفتگی بینی گردد.

30 درصد از زنان باردار رینیت حاملگی دارند و ممکن است از اوایل ماه دوم آغاز گردد. هرچند ممکن است تا اواخر بارداری نیز ادامه پیدا کند. احتقان یا گرفتگی بینی باید به زودی بعد از زایمان کاهش یافته و طی دو هفته بعد از زایمان از بین برود.

علت گرفتگی بینی در بارداری؟افزایش طبیعی استروژن و پروژسترون در بارداری می تواند رگ های خونی و غشاهای مخاطی موجود در بینی شما را متورم کند. حجم خونی که برای حفاظت از جنین در حال رشد، افزایش یافته نیز می تواند باعث تورم مویرگ های کوچک درون بینی گردد.

سوراخ بینی تنگ نیز می تواند در دوران بارداری باعث بروز دردسر گردد چون مخاط بینی به علت هورمون های بارداری افزایش می یابد. چون استروژن اندازه مخاط تولیدی را افزایش می دهد و باعث غلظت بیشتر آن می گردد. همین موضوع باعث احتقان و احتمالا سردرد می گردد.

با توجه به اینکه فرد سالم و غیرباردار در روز بیشتر از یک لیتر مخاط ایجاد می نماید می توانید تصور کنید که در طول بارداری این اندازه چقدر افزایش یافته و می تواند شما را تحت تاثیر قرار دهد.

تشخیص گرفتگی بینی در بارداریاگر تنها علامت شما گرفتگی بینی است احتمالا مبتلا به رینیت حاملگی هستید. اگر گرفتگی خفیف بینی دارید، عطسه می کنید، سرفه، گلودرد، درد خفیف، غدد متورم و تب هم دارید احتمالا مبتلا به سرماخوردگی یا بیماری دیگر شده اید. به خاطر داشته باشید که عفونت های سینوسی در بارداری شایع هستند و در صورت بروز علائم سینوزیت مانند تب، سردرد، مخاط سبز یا زرد، درد صورت، درد در فک بالاییی و کاهش حس بویایی حتما با پزشک تماس بگیرید.

اگر گرفتگی بینی همراه با عطسه، خارش چشم، بینی، گلو و گوش است احتمالا آلرژی دارید. آلرژی در دوران بارداری غیرقابل پیش بینی است و ممکن است در بارداری بهتر یا بدتر گردد.

البته همواره نمی تواند تشخیص داد چه چیز باعث گرفتگی بینی می گردد و ممکن است بیش از یک عامل دخیل باشد. به عنوان مثال ممکن است آلرژی و رینیت بارداری توام باشد.

خوددرمانی نکنید

دقت کنید که در زمان بارداری نباید محصولات حاوی مواد ضدالتهابی مانند ایبوپروفن را مصرف کنید. حتی اسپرهای گرفتگی بینی که ادعا میگردد از مواد طبیعی و گیاهی تهیه شده نباید در دوران بارداری بدون تجویز پزشک مصرف گردد.

سرم شستشوی بینی یکی از داروهایی است که می توانید با تجویز پزشک از آن بهره ببرید تا هم مخاط بینی از بین برود و هم محیط داخل بینی مرطوب گردد.

راههای هوایی بینی را باز کنیداحساس گرفتگی بینی به ویژه در شب را می توانید با اسپری های بینی مانند اسپری ویکس تا حدود زیادی باز کنید. این کار تنفس را تا حدود زیادی راحتتر می نماید.

چای زنجبیل بنوشیدگفته می گردد زنجبیل دارای خواص ضدالتهابی طبیعی است بنابراین بهتر است روزی یک فنجان چای زنجبیل معطر و گرم که از ریشه زنجبیل تازه رنده شده تهیه شده با کمی عسل بنوشید. این چای باعث افزایش جذب مایعات بینی شده و راه های هوایی را باز می نماید.

از آلرژن ها دوری کنید

دود، گرده، گرد و غبار و آلاینده هایی که از شوینده ها یا وسایل نقاشی ایجاد میگردد می تواند باعث افزایش بیشتر غشاهای مخاطی شده و علائم را بدتر کند.

بخور انجام دهیدهوای گرم و مرطوب به آرام کردن گرفتگی بینی یاری می نماید و راههای هوایی تان را پاک می نماید. برای این که این حس را پیدا کنید از بخور در اتاق بهره ببرید.

می توانید در یک کاسه آب داغ بریزید و با گرفتن حوله روی سرتان این بخار را استنشاق کنید و نفس عمیق بکشید.

سر خود را بالا نگهداریدهنگام خواب بینی را بالاتر از سطح قلب قرار دهید تا گرانش موجب تخلیه مخاط گردد. بالش را به صورت شیب دار قرار دهید تا گردن و نخاع شما محافظت گردد.

منبع: نی نی سایت

منبع: راسخون
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1929

به "برترین روش برای برطرف گرفتگی بینی در بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین روش برای برطرف گرفتگی بینی در بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید