این توصیه ها را برای خرید ماهی قرمز عید جدی بگیرید!

به گزارش مسافرت رو، رعایت دوره حداقل 2 هفته ای قرنطینه برای ماهی های جدیدالورود در یک آکواریوم یا ظرف جداگانه، جداسازی ماهی های دارای شرایط غیرطبیعی یا بیمار از سایر ماهی ها تا زمان حصول اطمینان از سلامت آنها، مراجعه به دامپزشک در صورت مشاهده هر نوع علائم و ناراحتی در ماهی یا ناراحتی پوستی، از بروز بیماری های احتمالی قابل انتقال به انسان جلوگیری کرد.

این توصیه ها را برای خرید ماهی قرمز عید جدی بگیرید!

ماهی قرمز در چرخه فراوری، عرضه، خرید و نگهداری، اصول و ضوابطی دارد که باید نسبت به آن ها آگاهی داشت و رعایت آن ها را در دستور کار قرار داد.

محمود قربانزاده معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: با توجه به در پیش بودن سال نو و استقبال شهروندان از خرید ماهی های قرمز، این اداره کل به عنوان تنها مرجع کنترل بهداشتی، مراکزی را برای فروش اینگونه ماهی ها تحت نظارت قرار داده که با مجوز دارای نشان شبکه دامپزشکی معین شده اند.

او اضافه کرد: توصیه می گردد مردم برای حفظ سلامت خود، ماهی قرمز مورد احتیاج سفره هفت سین و یا آکواریوم خود را با رعایت اصول بهداشتی از این مراکز خریداری نمایند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی ادامه داد: با وجود اینکه تا به امروز گزارشی مبنی بر بروز بیماری در انسان با منشاء ماهی های زینتی در کشور دریافت نشده است، اما احتمال بروز بیماری های پوستی به وسیله تماس با این گونه ماهی ها وجود دارد.

قربانزاده بیان نمود: می توان با اقدامات پیشگیرانه از قبیل استفاده از دستکش به ویژه برای افراد حساس و دارای سوابق حساسیت، شست و شوی کامل دست ها با آب و صابون بعد از هر بار دست زدن به آب یا ماهی زینتی، جلوگیری از دست زدن بچه ها به ماهی ها و آموزش بهداشت فردی به آن ها و عدم دستمالی چشم، صورت و دهان بعد از کار با آکواریوم یا ظرف نگهداری ماهی را مورد توجه قرار داد.

او توضیح داد: بعلاوه رعایت دوره حداقل 2 هفته ای قرنطینه برای ماهی های جدیدالورود در یک آکواریوم یا ظرف جداگانه، جداسازی ماهی های دارای شرایط غیرطبیعی یا بیمار از سایر ماهی ها تا زمان حصول اطمینان از سلامت آنها، مراجعه به دامپزشک در صورت مشاهده هر نوع علائم و ناراحتی در ماهی یا ناراحتی پوستی، از بروز بیماری های احتمالی قابل انتقال به انسان جلوگیری کرد.

ماهی سالم خریداری کنید

محسن نژاد کارشناس مسئول آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه باید در هنگام خرید از سلامت ماهی قرمز مطمئن شد، گفت: از خصوصیات ماهی سالم داشتن حرکات متعادل، نداشتن جای زخم، نقاط سفید یا قرمززنگ یا لکه های غیرمعمول روی بدن است. او اضافه کرد: پولک های ماهی قرمز باید کاملا سالم باشد، چشم ها یک طرفه یا دوطرفه یا بیرون زده نباشد و باله های آن نیز باید نرم و فاقد هر گونه پوسیدگی، خوردگی یا ریختگی باشد.

کارشناس مسئول آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی ادامه داد: تنگ ماهی قرمز نباید در قسمت های گرم خانه نگهداری شده و یا در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار گیرد، زیرا این ماهی ها باید در محلی خنک نگهداری شوند به گونه ای که گذر شب و روز را هم متوجه شوند.

نژاد بیان نمود: برای نگهداری از ماهی قرمز باید دمای خانه یا آب محل نگهداری آن ها بین 22 تا 26 درجه سانتیگراد باشد، زیرا کمتر از این دما باعث کم تحرک شدن این آبزی و عوارض دیگر برای آن می گردد. او توضیح داد: ظروفی که برای نگهداری ماهی قرمز استفاده می گردد باید دهانه بزرگی داشته باشد، زیرا هر چه سطح تماس آب با هوا بیشتر باشد ماهی ها اکسیژن بیشتری دریافت می نمایند.

کارشناس مسئول آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی تاکید نمود: آب تنگ ماهی باید هفته ای یک یا 2 بار تعویض گردد، برای استفاده از آب شهری باید این آب را 48 ساعت قبل در جایی ثابت قرار داد تا کلر آن خارج گردد و بعد ماهی را در آن قرار داد. نژاد اظهار کرد: غذای ماهی قرمز باید از مواد غذایی که کربوهیدرات بالا و پروتئین اندکی دارند، تهیه گردد که این غذا را می توان از اکواریوم فروشی ها خریداری کرد.

او اضافه کرد: به هیچ وجه به ماهی قرمز خرده نان نباید داد، زیرا باعث نفخ و فراوری گاز در ماهی شده و مشکل ساز می گردد و بهتر است مردم غذای آماده مخصوص این ماهی را تهیه نموده و به اندازه کم در اختیار ماهی قرار دهند. کارشناس مسئول آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی ادامه داد: بعضی ماهی ها گوشتخوار و بعضی همچون ماهی قرمز علفخوار هستند، بنابر این باید از نگهداری ماهی قرمز با ماهی های گوشتخوار در یک فضا پرهیز کنید.

نژاد بیان نمود: آب مورد استفاده برای نگهداری ماهی ها باید بهداشتی باشد و در صورت استفاده از آب شبکه آبرسانی شهری، باید کلرزدایی شده و یا برای خروج کلر قبل از استفاده دست کم 48 ساعت در ظروف دهان باز نگهداری و ذخیره گردد. او توضیح داد: برای ضدعفونی کردن ظرف ماهی در خاتمه نوروز نیز باید از نمک به اندازه سه درصد و سایر مواد ضدعفونی مانند پرمنگنات پتاسیم و بتادین استفاده کرد.

هشدار به بچه ها و بیماران تنفسی در ارتباط با ماهی قرمز

کارشناس مسئول آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی با اشاره به اینکه بچه ها نباید به هیچ وجه در تماس با ماهی یا آب ماهی قرمز باشند، تاکید نمود: در صورت تماس و دست بردن در آب ماهی، شست و شوی دست با آب و صابون و نیز ضد عفونی دست ها لازم است. نژاد با بیان اینکه برای خودرو های حامل ماهی قرمز باید گواهی بهداشتی حمل از شبکه های دامپزشکی دریافت گردد، اظهار کرد: افراد مبتلا یا مشکوک به بیماری تنفسی نباید در حمل و نقل و تماس با ماهی قرمز دخالتی داشته باشند.

او اضافه کرد: مراکز عرضه نیز باید دارای مجوز باشند و تاکید می گردد تخلیه محموله های این ماهی با نظارت کارشناس دامپزشکی باشد و آب ماهی در این مراکز باید به شبکه فاضلاب عمومی سرازیر گردد و از ریختن آن در دریاچه ها و رودخانه ها جلوگیری گردد.

خرید لاک پشت و حلزون ممنوع

کارشناس مسئول آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی ادامه داد: توصیه اکید داریم که مردم به صورت جدی از خرید بعضی خزندگان و جانوار دوزیست از جمله حلزون، لاک پشت، سمندر و مار، که به عنوان یک فرهنگ اشتباه در آستانه سال نو رواج می یابد، با هدف حفظ سلامت خود و بچه هاشان خودداری نمایند.

نژاد بیان نمود: طی سال های اخیر همراه بافروش ماهی قرمز برای سفره هفت سین، فروش بعضی جانواران مانند حلزون بی سی (حلزون غفازی)، لاک پشت گوش قرمز، سمندر و بعضی انواع مار رایج شده است که خرید این اقلام تهدیدی جدی برای سلامت است. او توضیح داد: اساسا خزندگان و دوزیستان موجوداتی هستند که می توانند ناقل بیماری باشند و خرید و نگهداری آن ها در آکواریوم و منزل به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

کارشناس مسئول آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی تاکید نمود: به عنوان مثال حلزون غفازی و لاک پشت گوش قرمز، که ظاهری بسیار زیبا و مجذوب کننده هم دارند اکثرا مبتلا به باکتری سالمونلا هستند و می توانند عامل بیماری حصبه و اسهال خونی باشند و در مواردی هم ابتلا به مننژیت از جمله خطرات نگهداری این گونه های جانوری است.

نژاد اظهار کرد: متاسفانه فروش این گونه ها به قدری زیاد شده است که به رغم امکان برخورد قانونی با فروشندگان از سوی شبکه دامپزشکی با توجه به زیرزمینی بودن فعالیت های مربوط به پرورش و فروش آن، تنها آگاهی و همکاری مردم می تواند از توسعه خرید و فروش آن و تهدید سلامت جامعه جلوگیری کند.

منبع: فرادید
انتشار: 25 اسفند 1401 بروزرسانی: 25 اسفند 1401 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2288

به "این توصیه ها را برای خرید ماهی قرمز عید جدی بگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این توصیه ها را برای خرید ماهی قرمز عید جدی بگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید