اظهار نظر مالزی، هند را برآشفت

به گزارش مسافرت رو، ایرنا نوشت: هند ضمن انتقاد از مالزی برای مطرح کردن مساله کشمیر در مجمع عمومی سازمان ملل بیان کرد که کوالالامپور باید به روابط محبت آمیز هند و مالزی توجه و از اینگونه اظهار نظرها خودداری کند.

اظهار نظر مالزی، هند را برآشفت

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش روز شنبه نشریه اکونومیک تایمز، وزارت امور خارجه هند در بیانیه ای یادآور شد: جامو و کشمیر مانند سایر ایالت های هند، توافقنامه الحاق به هند را امضا و پاکستان به این منطقه حمله و به صورت غیرقانونی بخش هایی از آن را اشغال کرده است. مالزی باید به روابط محبت آمیز با هند توجه و از اینگونه اظهار نظرها خودداری کند.

ماهاتیر بن محمد نخست وزیر مالزی در طول سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک خاطرنشان کرد که هند به کشمیر حمله و آن را اشغال کرده است.

این اظهار نظر نخست وزیر مالزی در هند با انتقادهای فراوانی روبرو شد به گونه ای که عبارت تحریم مالزی به سرعت در میان کاربران هندی در رسانه های این کشور منتشر شد.

تنش ها میان هند و پاکستان پس از تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات خاص ایالت جامو و کشمیر افزایش یافت.

نخست وزیر هند 5 اوت (14 مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر اطلاع داد.

طبق اصل 370 قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

طبق بند 35 قانون هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال 1954 مقیم این ایالت بوده و 10 سال دائم یا مستمر در آن زندگی کرده باشد.

پاکستان بر خلاف هند با ورود سایر کشورها برای حل مساله کشمیر مخالفت نمی کند و تاکنون چندین بار در مجامع بین المللی مساله کشمیر را مطرح کرده و خواستار میانجی گری کشورها شده است.

براساس توافق شیملا که در سال 1972 میلادی میان هند و پاکستان امضا شد، دهلی نو خواستار حل مساله کشمیر به صورت دوجانبه شده و با دخالت کشور سوم نیز مخالفت کرده است.

در حال حاضر بخشی از کشمیر در خاک هند و قسمتی دیگر در پاکستان قرار گرفته است. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان (از هند) در سال 1947 میلادی است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 442

به "اظهار نظر مالزی، هند را برآشفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهار نظر مالزی، هند را برآشفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید