ادامه حمایت ترکیه از تروریست ها، آتش بس در ادلب را در معرض فروپاشی قرارداد

به گزارش مسافرت رو، کارشناس نظامی سوریه تاکید کرد فرصت طلبی ترکیه از شرایط آتش بس ادلب، برای ترمیم صفوف گروه های تروریستی، ارتش سوریه را در اوج آمادگی برای پاسخ به تخلفات آنها و آزادسازی کامل خاک سوریه قرار داده است.

ادامه حمایت ترکیه از تروریست ها، آتش بس در ادلب را در معرض فروپاشی قرارداد

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به گزارش شبکه خبری المنار، شواهد نشان می دهد ترکیه مجددا از فرصت توافق آتش بس در استان ادلب برای حمایت از گروه های تروریستی سوء استفاده کرده تا معادلات میدانی که با پیشروی های ارتش سوریه در آخرین پایگاه گروه های تروریستی در سوریه حاصل شده است، تغییر دهد.

ارتش سوریه از آغاز سال جاری میلادی تا به امروز 215 روستا، منطقه، شهرک و شهر اشغال شده استان های حلب و ادلب را در مساحتی بالغ بر 2900 کیلومتر مربع از لوث تروریست های تکفیری آزاد کنند.

ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه شامگاه پنجشنبه (15 اسفندماه) در کنفرانس خبری مشترک با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود گفت دو طرف بر سر برقراری آتش بس در ادلب سوریه به توافق دست پیدا کرده اند؛ اما از آن زمان گروه های تروریستی قریب به 40 بار آتش بس در ادلب را نقض کردند.

همزمان، ارتش ترکیه هم ده ها نظامی خود را به همراه 100 تانک، خودروی زرهی و تجهیزات نظامی دیگر از جمله سکوهای پرتاب موشک، راکت و غیره به مناطق اشغالی استان ادلب فرستاده است.

سرلشکر محمد عباس کارشناس نظامی سوریه در گفت وگو با شبکه المنار به تحلیل اوضاع فعلی و پیش روی استان ادلب به عنوان آخرین پایگاه گروه های تروریستی پرداخت که ارتش سوریه عزم خود را برای آزادسازی آنجا و پاکسازی کامل خاک سوریه جزم کرده است.

عباس درباره نقشه استقرار نیروها در استان ادلب در پی برقراری آتش بس در این منطقه گفت: با برقرای آتش بس، خطوط تماس از نو ترسیم شده است. در شمال این نقشه همه گروه های تروریستی و ارتش ترکیه که حامی آنهاست قرار دارند که هر دو در مقابل ارتش سوریه در جنوب نقشه مستقر است.

او اضافه کرد: در امتداد خطی که از شمال شرقی داره عزه به سمت غرب سراقب تا المسطومه ادامه دارد، چندین پست نظامی ایجاد شده است. یک خط تماس دفاعی هم توسط رژیم اشغالگر ترکیه برای تقویت قدرت تروریست ها ایجاد شده که در امتداد خط نظامی مورد اشاره است و البته تمرکز بیش تر ترکیه بر شرق ادلب به سمت قمیانس، اریحا و جسر الشغور است که این خط به منظور مانع تراشی در برابر پیشروی ارتش سوریه مطابق با خواسته ترکیه ایجاد شده است.

او اضافه کرد: در محور جنوب از منطقه الباره کنصفره و پیرامون جبل الزاویه هم یک خط تماس است که ترکیه درصدد تقویت آن است تا مواضع دفاعی نیروهای نیابتی خود در آنجا مرکب از جبهه النصره، حراس الدین و امثال آنها را ترمیم کند.

این کارشناس نظامی گفت: اطلاعات به دست آمده حاکی از اقدامات چند روزه اخیر ترکیه در تقویت نفرات و تجهیزات گروه های تروریستی است یعنی از زمانی که توافق اخیر آتش بس میان پوتین و اردوغان به اجرا درآمد

سرلشکر عباس گفت: ترکیه در این مدت علاوه بر انواع مختلف سلاح ابزارهای جنگ الکترونیک را در اختیار تروریست ها قرار داده تا در کار در سامانه های پدافند هوایی سوریه اختلال ایجاد کند.

به عقیده این کارشناس نظامی ترکیه برای نبرد بزرگ آینده در ادلب آماده می شود و پایبندی ترکیه به توافق و باقی ماندن آن در شمال و جنوب جاده بین المللی ام 4 در حد فاصل سراقب و جسر الشغور به معنای شکست جدید نیروهای اشغالگر ترکیه ای است.

او اضافه کرد: اردوغان مجبور به امضای توافق شد زیرا گزینه هایی را پیش رو نداشت یا باید حمایت خود را از گروه های تروریستی اعلام می کرد و یا اینکه نشان می داد که علیه تروریسم است و آتش بس ابزار اردوغان برای فرار از مسئولیت ها و تکالیفش در قبال افراد مسلح مخالف توافق آتش بس بوده است.

سرلشکر عباس مواضع و اقدامات کنونی ترکیه در ادامه حمایت از گروه های تروریستی به معنای آمادگی برای حمله جدید به منظور تسلط مجدد بر مناطقی است که ارتش سوریه آنها را آزاد کرده است.

او ادامه داد: با وجود اینکه امیدواریم توافق آتش بس به آزادسازی همه اراضی سوریه از تروریسم و انصراف اردوغان از نقشه های خود برای ادلب منجر شود اما شرایط فعلی به نظر موقتی است و تروریست ها در حال تجمیع نیرو و تسلیح خود هستند تا اقدامات قبل از آتش بس را از سرگیرند.

سرلشکر عباس در پایان هم تاکید کرد: ارتش سوریه در اوج آمادگی برای همه سناریوهای احتمالی در مقطع پیش رو است و اگر تروریست ها به تلاش های خود برای پیشروی و نقض آتش بس ادامه دهند ارتش سوریه هم بر اساس منطق نظامی اوضاع را به نفع صاحبان این سرزمین یکسره می کند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 940

به "ادامه حمایت ترکیه از تروریست ها، آتش بس در ادلب را در معرض فروپاشی قرارداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه حمایت ترکیه از تروریست ها، آتش بس در ادلب را در معرض فروپاشی قرارداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید