8 راه چاره برای اینکه مسافر مسئول تری باشیم

به گزارش مسافرت رو، مقاصد گردشگری به واسطه خیل بزرگ گردشگران، فرصت های شغلی و مالی بهتری پیدا می نمایند، اما مسافران برای اجتناب از صدمه به زیست بوم باید مسئولانه تر رفتار نمایند.

8 راه چاره برای اینکه مسافر مسئول تری باشیم

به گفته شورای جهانی سفر و توریستی، توریستی یکی از بزرگترین صنایع جهان است که حدود 10 درصد فراوری ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می دهد و هیچ فرایند نزولی نداشته است. اما مزایای مالی ناشی از توریستی می تواند تأثیرات زیانباری روی افراد ساکن در مقاصد توریستی پرطرفدار و حتی خود این مکان ها داشته باشد. توریستها باعث افزایش اجاره در سراسر جهان شده اند، به اماکن مقدس بی احترامی نموده و حتی بعضی بناهای تاریخی را با حک کردن علامت روی آن ها، نابود نموده اند.

متاسفانه مسئول ترین مسافران نیز باعث بروز خسارت می شوند. با اینکه صنعت توریستی در حال پیشرفت است، اما سایز جاذبه ها هیچ تغییری ننموده است. در سال 1959، توریستانی که برای بازدید از فواره تروی در شهر رم جمع شده بودند، حدود 20 نفر بود. اما امروزه، در تمام ایام سال حدود هزار نفر جلوی این فواره حضور دارند.

هنگامیکه مقاصد توریستی به قربانی موفقیت هایشان تبدیل می شوند، مسافران باید عملکرد خود را زیر سوال ببرند. در ادامه راه هکارهای ساده ای مطرح نموده ایم که در صورت رعایت آن ها، مسافران مسئول تری در زمان سفر خواهید بود.

پیش از مسافرت، با فرهنگ مقصد آشنا شوید

مهم ترین دستورالعمل منشور جهانی اخلاقیات توریستی متعلق به سازمان توریستی جهانی می گوید فکر خود را باز کنید. این سازمان به توریستان توصیه نموده با این کار می توانید تجربیات خود را متحول کنید و با آغوش بازتری مورد استقبال و احترام مردم محلی قرار بگیرید. شکیبا باشید و به تنوع سنت ها و روش های فرهنگی و اجتماعی احترام بگذارید. یاد بگیرید که به زبان محلی سلام نموده و تشکر کنید. از آداب و رسوم و فعالیت هایی که باعث توهین به مردم محلی می گردد، نظیر عکس گرفتن بدون اجازه، بیشتر بدانید. اولین قدم برای اینکه توریست مسئولی باشید، این است که توریست محترمی باشید.

در خصوص مقاصد مخالف ازدحام توریستی، دقت کنید

این یک اصل ابتدایی است که احتیاج به تکرار دارد: به جایی که شما را نمی خواهند، نروید. بسیاری از مقاصد در جهان هستند که مخالف ازدحام بیش از حد توریستان هستند و مبارزات و کمپین هایی برای راه ندادن توریست برپا می نمایند. در خصوص شهرهایی مثل ونیز و بارسلونا باید بیشتر مواظب باشید، چراکه افراد محلی به ازدحام توریستی اعتراض نموده اند. Cinque Terre، ماچو پیچو و تاج محل، همگی از مقاصدی هستند که با خیل عظیمی از توریست روبه رو هستند و مسافران مشتاق باید درباره محدودیت های هر یک از این مکان ها تحقیق نمایند. جزایر گالاپاگوس (Galapagos Islands) اخیرا قوانین سختگیرانه ای برای توریستان وضع نموده است که به عنوان مثال توریستان فقط می توانند با راهنمای مجاز به این جزایر سفر نمایند.

از مقاصد دارای برنامه های مدیریت توریستی بازدید کنید

مطالعات توریستی سال 2017 موسسه گریفیث نشان می دهد هرچه تعداد بازدیدنمایندگان بیشتر باشد، فرصت های مالی زیادی فراهم می گردد و در عین حال احتمال بروز خسارت های بیشتری به زیست بوم وجود دارد. بنابراین ارزیابی و درک این فرایند به شدت حائز اهمیت است. حدود نیمی از 229 سایت میراث جهانی یونسکو، فاقد برنامه های مدیریت توریستی هستند، اما به منظور حفظ این سایت ها و نگهداری از آن برای بازدیدنمایندگان آینده، نظارت بر تعداد توریستان امری لازم است.

در مراحل ابتدایی برنامه ریزی سفر، تحقیق کنید آیا مقصد مورد نظرتان برنامه ای برای مقابله با افزایش توریستی دارد. اگر چنین برنامه ای موجود باشد، با سرچ عبارت برنامه مدیریت توریستی مقصد در گوگل، به راحتی به این اطلاعات دست می یابید.

صنایع دستی محلی بخرید

صنایع دستی افراد محلی را بخرید تا از نظر مالی به آن ها یاری نموده باشید. به جای خرید جاسوئیچی، ماگ یا مگنت، از صنایع دست سازی مردم محل خرید کنید. قبل از خرید قیمت ها را مقایسه کنید و در پی قیمت منصفانه باشید.

به فکر محیط زیست باشید

برای زندگی سازگار با محیط زیست، قوانین مشابهی در سراسر جهان حکمفرما است. چراغ هتل خود را روشن نگذارید، آب را هدر ندهید و تا حد امکان از حمل و نقل عمومی بهره ببرید. سعی کنید صدف یا شن های ساحل یا برگی از جنگل با خود برندارید.

مقدار مصرف بطری های پلاستیکی آب را به حداقل برسانید. در مقاصدی که آب شیر، آشامیدنی نیست، یک باکس بزرگ آب خریداری نموده و با گروه تقسیم کنید یا دستگاه تصفیه آب بخرید.

اثری از خود به جا نگذارید

نام خود را روی چیزی حک نکنید. قفل عشق به جایی نزنید. زباله نریزید. به عبارت ساده، هیچ اثر فیزیکی از خود به جا نگذارید. هنگامی که چمدان تان را می بندید، لوازم غیرضروری را در خانه بگذراید چراکه شاید نتوانید در سایر نقاط جهان، بعضی اشیاء را بازیافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه کاهش اثر فیزیکی خود به برنامه هیچ اثری نگذارید (Leave No Trace) سر بزنید که درباره گشت و گذار پایدار در فضای بیرون اطلاع رسانی می نماید.

برای ارتباط با حیات وحش، بیشتر فکر کنید

با اینکه جاذبه هایی مثل فیل سواری در هند یا نگه داشتن لاک پشت در جزایر کیمن شاید روشی عالی برای ارتباط با طبیعت به شمار رود، اما این حیوانات اغلب مورد بدرفتاری قرار می گیرند. طبق مطالعه ای که در آکسفورد صورت گرفته، حدود 75 درصد از جاذبه های حیوانی در سراسر جهان تحت خشونت دائمی هستند. اگر تماشای حیوانات بخش مهمی از سفر شما را تشکیل می دهد، در خصوص شرکت های توریستی اخلاقی تحقیق نموده و بعد جا رزرو کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جاذبه های حیوانی می توانید به دستورالعمل حمایت جهانی از حیوانات (World Animal Protection) مراجعه کنید.

از مسئولان متعهد به توریستی پایدار حمایت کنید

اگر در یک مقصد توریستی زندگی می کنید، از سیاستمدارانی که برنامه های مدیریت توریستی دارند حمایت نموده و شهر بهتری برای خود بسازید. از نامزدها درباره برنامه شان برای حمایت از رشد توریستی و مقابله با افزایش اجاره ها که باعث آوارگی مردم محلی می گردد، سوال کنید. سیاستمداران جهان راهکارهای خلاقانه ای برای مقابله با قوانین اشتراک خانه دارند. حتما از نامزدها راجع به نظر آنها جویا شوید.

منبع: کجارو / travelandleisure.com
انتشار: 28 بهمن 1400 بروزرسانی: 28 بهمن 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2028

به "8 راه چاره برای اینکه مسافر مسئول تری باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 راه چاره برای اینکه مسافر مسئول تری باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید