5.5 برابر شدن بروز چاقی در کشور ، پیشرفت ایران در جراحی چاقی

به گزارش مسافرت رو، دکتر شهاب شهابی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه امروزه چاقی به یک اپیدمی و معضل در جهان بدل شده است، اظهار کرد: جراحی چاقی با این شیوه و به صورت لاپاروسکوپی تقریبا از سال 2000 میلادی شروع شده است و در طول این سال ها به سرعت در حیطه تجهیزات و تکنیک ها پیشرفت داشته است.

5.5 برابر شدن بروز چاقی در کشور ، پیشرفت ایران در جراحی چاقی

وی اضافه نمود: طی سالیان اخیر ایران نیز در حوزه جراحی چاقی پیشرفت های بسیار خوبی داشته است؛ به نحوی که در زمینه معرفی تکنیک های نو جراحی چند مورد نو را معرفی کردیم.

وی با اشاره به نقش پژوهش در رشته جراحی چاقی، گفت: امروزه می بایست در تمام حیطه های علوم پزشکی از جمله جراحی چاقی بر پایه مستندات اقدام به تشخیص و درمان کرد.

او با تاکید بر اینکه چاقی عوارضی نظیر فشارخون بالا، چربی خون، کبد چرب، آپنه خواب، کمردرد و... را در پی دارد، توضیح داد: پس جراحی چاقی می تواند به درمان سایر بیماری های فرد یاری کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه چاقی یک معضل و اپیدمی جهانی است، اظهار کرد: بعلاوه مهم ترین عامل قابل پیشگیری مرگ ومیر در جهان محسوب می شود.

وی اضافه نمود: در ایران نیز طبق آمار وزارت بهداشت حدود دو سوم افراد از چاقی و اضافه وزن رنج می برند و در طی 40 سال اخیر تعداد افرادی که دچار چاقی شدند 5.5 برابر شده است. بر اساس برآوردهای انجام شده در ایران نیز حدود 4 میلیون نفر هم احتیاج به جراحی چاقی دارند.

وی درباره پوشش بیمه ای جراحی چاقی، شرح داد: در ایران جراحی چاقی برای افرادی با BMI (شاخص توده بدنی) بالاتر از 40 تحت پوشش بیمه است؛ هرچند که در اساسنامه سال 2022 فدراسیون بین المللی جراحی چاقی، به علت این که اثربخشی جراحی چاقی بسیار خوب بوده است، اعداد ملاک برای جراحی چاقی کاهش یافته است؛ به نحوی که افرادی با شاخص توده بدنی 35 و بالاتر هم کاندید انجام اعمال جراحی چاقی می شوند.

او در پاسخ به این سوال که انجام جراحی چاقی تا چه مقدار برگشت پذیر است؟، گفت: بسته به روشی که جراحی را انجام می دهیم حدود 10 تا 30 درصد احتمال بازگشت چاقی وجود دارد که عمدتا به تغییر روش زندگی فرد بازمی شود و ضروری است بعد از انجام جراحی، فرد سبک زندگی خود را اصلاح کند.

انتهای پیغام

منبع: گردشبان
انتشار: 2 تیر 1402 بروزرسانی: 2 تیر 1402 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2328

به "5.5 برابر شدن بروز چاقی در کشور ، پیشرفت ایران در جراحی چاقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5.5 برابر شدن بروز چاقی در کشور ، پیشرفت ایران در جراحی چاقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید