چه رازی در پشت این گورستان عجیب تهران نهفته است؟

به گزارش مسافرت رو، چه شناختی نسبت به جاذبه های تاریخی تهران دارید؟ آیا چیزی درباره مکان های اسرارآمیز و ناشناخته تهران شنیده اید؟ به تماشا کدامشان رفته اید؟ این گورستان عجیب مرکز را می شناسید؟

چه رازی در پشت این گورستان عجیب تهران نهفته است؟

درست در قلب تهران، در ضلع شمالی خیابان شهید کلاهدوز، یک در چوبی بزرگ و قدیمی وجود دارد که در پس آن گورستان متفقین تهران قرار گرفته است. مجله گردشگری خبرنگاران در این مقاله به معرفی این گورستان عجیب پرداخته است.

گورستان متفقین تهران کجاست؟

در ضلع شمالی خیابان شهید کلاهدوز معروف به دولت، در جنوب باغ بزرگ و معروف قلهک، یک در چوبی و قدیمی قرار گرفته که در پس آن گورستان اسرارآمیزی با وسعت چند هزار متر آرام و بی صدا سال هاست که آنجا خوابیده است.

گورستان متفقین تهران که به گورستان دولت نیز معروفیت دارد، یکی از عجیب ترین گورستان های قدیمی و جاذبه های تاریخی تهران است. سنگ قبرهای این گورستان نشان از یک واقعه تاریخی دور دارند.

این گورستان عجیب در باغ سرسبز و پر نشاطی به وسعت سه هزار متر که سراسر چمن کاری شده و گل های رنگارنگش جولانگاه پرندگان خوش صداست، واقع شده است. پانصد سنگ قبر با نظم و ترتیب خاصی که روی تمامی آن ها چیزهایی حکاکی شده قرار گرفته است.

گورستان متفقین تهران دیوارهای آجری ساده ای دارد و بنای یادبودی کوچک گنبدی شکل و به رنگ فیروزه ای با ویژگی های معماری ایرانی در پایین آن ساخته شده است.

اینجا آرامگاه تمامی کسانی که در طی جنگ های جهانی اول و دوم در ایران کشته یا جان خود را ازدست داده اند. گورستان متفقین در سال 1342 افتتاح شد. جالب اینجاست که حتی پیکر کسانی که در طی سال های جنگ جهانی اول و دوم در خارج از خاک کشور کشته شده بودند نیز پس از سال ها و در سال 1339 به ایران بازگردانده شدند تا در این گورستان به خاک سپرده شوند.

پانصد سنگ قبر گورستان متفقین تهران متعلق به افرادی با ملیت های مختلف از جمله لهستان، روسیه، هند و انگلستان تعلق دارد. بااین وجود بسیاری از قبرها نیز خالی مانده و تنها یادبودی برای کشته شدگان جنگ های جهانی است. درخشش معماری ایرانی را بر بنای یادبود ورودی گورستان می توانید مشاهده کنید.

این گورستان دارای قوانین جهانی است

سنگ قبرها با قدوقواره یکسانی در این گورستان دارند. روی هرکدام از آنها نشانی از ملیت افراد و نام و مشخصات آنها حک شده است. آرامستان های کمیسیون جنگ های مشترک المنافع مشخصه های یکسانی دارد و قوانینی که از سوی همه کشورها پذیرفته شده است. به طور مثال سنگ های یکدستی که به صورت ایستاده بالای هر مزار نصب شد است. مقابل هر سنگ قبر باید یک شاخه گل کاشته شده باشد. همه قبرستان باید چمن کاری شده باشد. این قبرستان ها در ندارند و باید با شمشادهای کوتاه اطراف آن حصارکشی شده باشد.

در یازدهمین ساعت روز یازدهم ماه یازدهم سال 1918 قراردادی بین آلمان و کشورهای متفقین امضا شد که ازآن پس صلح جهانی برقرار باشد. هر ساله در این روز مراسم یادبودی برای کشته شدگان جنگ جهانی در گورستان متفقین تهران نیز برگزار می گردد.

پیشنهاد مطالعه: پلکان مرگ، پلکانی که شما را به سرزمین آن سوی مرگ می برد را مطالعه کنید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 31 خرداد 1402 بروزرسانی: 31 خرداد 1402 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 2327

به "چه رازی در پشت این گورستان عجیب تهران نهفته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه رازی در پشت این گورستان عجیب تهران نهفته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید